Trwa Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Do tej pory w całym kraju wykonano już ponad 3,2 mln zastrzyków, w tym ponad 500 tys. na Mazowszu. Jak te statystyki wyglądają w Grodzisku Maz.?

Przypomnijmy, że szczepionki do Polski trafiły pod koniec grudnia zeszłego roku. W pierwszej kolejności, w tzw. grupie „0”, zabieg przejść powinni lekarze i pozostali pracownicy służby zdrowia, w tym także farmaceuci, psychologowie kliniczni oraz kadra i studenci uczelni medycznych. Teraz trwa I etap szczepień, w którym według kolejności szczepienia przechodzą seniorzy, nauczyciele i służby mundurowe, a w dalszych etapach szczepionki przyjmą również osoby poniżej 60 r.ż. z chorobami przewlekłymi. 30 grudnia szczepienia rozpoczęły się również w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Maz.  Tu, zgodnie z kolejnością, trwają obecnie szczepienia seniorów 80+ i 70+, których w gminie jest ok. 1700.

Do tej pory (stan na 24.02.2021 r.) w placówce zaszczepiono już 5 655 osób. W grudniu, w czasie ostatnich dwu dni 2020 r., było to 81 osób z grupy „0”. W styczniu szczepionkę przyjęły już 2 853 osoby, w tym 2 477 z grupy „0”, 188 w DPSach i 184 seniorów, którzy udali się do punktu szczepień. Jeśli chodzi o statystykę z lutego, to w tym miesiącu zaszczepiły się 2 721 osoby, w tym 1 601 z grupy „0”, 193 z DPSów i 908 seniorów w punktach szczepień. Zaznaczmy także, że szczepienia odbywają się poza placówką, gdy wymaga tego sytuacja, np. ze względu na brak możliwości samodzielnego dotarcia do punktu szczepień. Z takiej opcji skorzystało już 23 seniorów.

- W tym tygodniu zaplanowano kolejnych 600 szczepień. Jeżeli priorytety (kolejność szczepień poszczególnych grup) nie ulegną zmianie, to szczepienie nauczycieli pierwszą dawką powinno zakończyć się w pierwszym tygodniu marca – zaznacza dyrektor szpitala, Krystyna Płukis. – Otrzymujemy szczepionki od firmy Pfizer, Astra-Zeneca i Moderna. W najbliższym czasie spodziewamy się szczepionek dla pozostałych osób z grupy „0” i osób z chorobami przewlekłymi.

Zgodnie z zapowiedzią, na prośbę dyrektor Krystyny Płukis, Burmistrz Grzegorz Benedykciński uruchomił 12 lutego dodatkowy punkt szczepień, który znajduje się w Mediatece. Tu zaszczepiono już 1 200 osób.

Sytuacja epidemiczna w powiecie grodziskim nie jest jednak zadawalająca. Mimo że proces szczepień idzie zgodnie z planem, to zwiększa się przy tym liczba osób z potwierdzonym pozytywnym wynikiem na COVID-19. Powiat jest w czołówce, jeśli chodzi o liczbę osób zakażonych, a 70% z nich dotyczy tylko gminy Grodzisk Mazowiecki. W związku z tym na terenie miasta i gminy obowiązują dodatkowe środki ostrożności na targowisku miejskim, w kinie i na basenie. Tu bezwzględnie przypomina się o dezynfekcji oraz zasłanianiu ust i nosa. Przypomnijmy, że od soboty (27.02) w całym kraju obowiązuje również nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej – od teraz nie można zasłaniać ust i nosa za pomocą innych materiałów takich, jak chusty, szaliki czy przyłbice.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: