Wraz z częstszym korzystaniem z rowerów wzrasta liczba kradzieży tych pojazdów. Niezabezpieczone jednoślady giną z różnych miejsc. Aby zapobiec utracie naszych „dwóch kółek” warto zadbać o ich właściwe zabezpieczenie. Grodziscy policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku.

Każdego roku w okresie wiosennym policjanci odbierają więcej zgłoszeń kradzieży rowerów. W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży informuje funkcjonariuszy, że zostawiła go „na chwilę” przed sklepem, przed własnym blokiem lub na dłużej na klatce schodowej, czy w piwnicy. W kwietniu na terenie powiatu grodziskiego doszło do kilku takich kradzieży. Rowery zostały zabrane z klatki schodowej bloku, z piwnicy i ze stojaka przed budynkiem.

W każdym przypadku pozostawienia roweru, zwłaszcza nowego lub droższego, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie. Powiedzenie „Okazja czyni złodzieja” jest wciąż aktualne.

Warto więc do zaparkowania roweru na krótszy czas wybierać miejsca monitorowane i częściej uczęszczane. Do przechowywania roweru trzeba korzystać z pomieszczeń zamykanych, do których dostęp ma ograniczona liczba osób. Klatka schodowa, czy stojak na zewnątrz nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Sam pojazd zawsze powinien być wyposażony nawet w kilka dodatkowych zabezpieczeń, z których należy korzystać nawet przy krótkim braku nadzoru nad rowerem. Część z dostępnych do tego celu klamer czy linek, wykonana jest niestety z materiałów słabej jakości, które bez problemu daje się pokonać podstawowymi narzędziami. Dlatego przed zakupem odpowiedniego zabezpieczenia warto zasięgnąć rady bardziej doświadczonych znajomych lub opinii fachowca. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie na gorącym uczynku.

O każdej podejrzanej sytuacji, gdzie może dochodzić do próby kradzieży roweru należy natychmiast informować policjantów, dzwoniąc pod alarmowy numer telefonu 112 lub do konkretnej jednostki Policji.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: