Znamy dofinansowania Działaj Lokalnie 2020

Warsztaty szkutnicze dla rodzin z dziećmi, wirtualno-terenowe zajęcia dla dzieci na wakacje czy budowanie karmników, montowanie fotopułapek i obserwacja zwierząt to tylko część pomysłów na aktywizację społeczności lokalnej po okresie obostrzeń związanych z pandemią. 14 dofinansowanych projektów to efekt tegorocznej, specjalnej edycji programu Działaj Lokalnie.

28 wnioskodawców: organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z terenu powiatu grodziskiego i gminy Brwinów szukało odpowiedzi na pytania jak angażować mieszkańców w okresie pandemii i w jaki sposób pomóc w powrocie do normalności po trudnych trzech miesiącach. Tegoroczni uczestnicy konkursu grantowego stanęli przed bardzo trudnym zadaniem, ponieważ nie wiadomo jak będzie wyglądało nasze życie w najbliższym czasie. – Panujący w kraju i na całym świecie wirus, utrudnia podejmowanie typowych społecznych działań. Dodatkowo rodzą się nowe potrzeby, które nie do końca są rozpoznane – mówi Adriana Skajewska, wiceprezes Lokalnej Grupy Działania Zielone Sąsiedztwo i członek komisji Działaj Lokalnie. – Dziś trudno przewidzieć jak wyglądać będzie przyszłość. W związku z tym wnioski były bardzo różnorodne a obrady komisji burzliwe – dodaje. Niestety pula środków przewidziana na granty nie pozwoliła dofinansować wszystkich.

Wyboru zwycięskich wniosków dokonała Lokalna Komisja Grantowa w składzie: Marta Łomińska (Specjalista ds. ds. Organizacji Pozarządowych, pracownik w Urzędu Miasta Grodzisk Mazowiecki), Adriana Skajewska (wiceprezes LGD Zielone Sąsiedztwo), Krzysztof Bońkowski (Redaktor Naczelny Grodziskiego Pisma Społeczno-Kulturalnego Bogoria) Marek Omieciński (właściciel firmy przewozowej Lajk Taxi, laureat Żurawi Powiatu Grodziskiego) oraz Dariusz Dąbrowski (sekretarz gminy Żabia Wola).

Komisja zdecydowała o przyznaniu 14 grantów w wysokości od 2000 do 6000 zł. Łączna wartość dofinansowania wyniosła 55.000 zł. Zgodnie z zasadami programu „Działaj Lokalnie" decyzje podjęte przez Komisję i potwierdzone przez Zarząd Stowarzyszenia Europa i My są ostatecznie i nie przysługuje od nich odwołanie. Warunkiem przyznania ww. grantów jest poprawienie wniosków zgodnie z rekomendacjami Komisji, przekazanymi bezpośrednio grantobiorcom.

Wyłonione i nagrodzone projekty realizowane będą w okresie od czerwca do grudnia 2020 roku.

Program „Działaj Lokalnie” realizowany jest na terenie powiatu grodziskiego od 2006 roku, a od 2019 również na obszarze gminy Brwinów.  Środki na ten cel pochodzą z programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz ze środków pozyskanych przez Stowarzyszenie Europa i My z 1% podatku, od samorządów i lokalnych darczyńców.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: