Dla uczczenia 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej dzisiaj o godzinie 11.00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie odbył się uroczysty apel, po którym pod „Dębami Pamięci” złożone zostały kwiaty.

Wczoraj o godzinie 11.00 w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie odbyła się uroczystość poświęcona pomordowanym przez NKWD policjantom Policji Państwowej i żołnierzom Wojska Polskiego, a w szczególności: nadkomisarzowi PP Antoniemu Bąkowi z Pruszkowa, aspirantowi PP Stefanowi Kaliskiemu Komendantowi Posterunku Policji Państwowej w Brwinowie oraz majorowi Wojska Polskiego Władysławowi Gomulińskiemu.

„Dęby Pamięci” posadzone zostały w 2011 roku dla upamiętnienia polskich oficerów pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze, Miednoje i innych miejscach na terenie dzisiejszej Rosji. W 2020 roku posadzony został „Dąb Sybiraków” oraz odsłonięty został obelisk i pamiątkowa tablica poświęcona pamięci Polaków zesłanych na Sybir i do Kazachstanu.

Udział, w dzisiejszej uroczystości, wzięli I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji inspektor Krzysztof Smela, Komendant Powiatowy Policji w Pruszkowie inspektor Michał Pisarski, Dyrektor Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP podinspektor Krzysztof Musielak oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb i instytucji państwowych. Nie zabrakło także przedstawicieli Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Sybiraków, członków rodzin ofiar Zbrodni Katyńskiej, członków organizacji społecznych i kombatanckich oraz przedstawicieli placówek oświatowych i młodzieży.

Wartę honorową pełniła Kompania Reprezentacyjna Policji, wystawiona przez Oddział Prewencji Policji w Warszawie, wraz z pocztem sztandarowym Komendy Stołecznej Policji. Poczty wystawiły także: Komenda Powiatowa Policji w Pruszkowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych, Powiat Pruszkowski, Miasto Pruszków, Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Pruszkowie i Stowarzyszenie Strzelcy Rzeczypospolitej.

Podczas uroczystego apelu wręczone zostały medale Ministra Obrony Narodowej "Za zasługi dla obronności kraju".

Z rąk Pana Wojciecha Niemca reprezentującego Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych medale „Pro Patria” odebrali stołeczni policjanci: komisarz Paweł Pławecki, komisarz Przemysław Idec i podkomisarz Piotr Morawski.

Po uroczystym apelu przy „Dębach Pamięci” komisarz Karol Woldan z Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP odczytał  Apel Pamięci. Następnie Kompania Reprezentacyjna Policji oddała salwę honorową.

W imieniu Komendanta Głównego Policji wieniec złożył podinspektor Krzysztof Musielak.

Komendanta Stołecznego Policji reprezentował I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji inspektor Krzysztof Smela, który w asyście Komendanta Powiatowego Policji w Pruszkowie inspektora Michała Pisarskiego, oddał cześć poległym bohaterom składając wieniec pod Dębem Pamięci nadkomisarza Antoniego Bąka, jako symbol pamięci o odwadze walczących o naszą wolność.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: "Dęby Pamięci" w 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej


To może Cię zainteresować: