Projekt autorstwa Andrzeja Sołygi, Dariusza Śmiechowskiego i Dariusza Komorka wygrał międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej, która miała miejsce pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Jednym ze współtwórców projektu jest Dariusz Śmiechowski, mieszkaniec Milanówka, architekt, wykładowca na warszawskiej ASP (Wydział Architektury Wnętrz), współautor wielu nagrodzonych rozwiązań projektowych w kraju i za granicą. Do najważniejszych zainteresowań pedagogicznych i twórczych zalicza projektowanie w nurcie zrównoważonego rozwoju, publicystykę i krytykę architektoniczną oraz nowe formy edukacji architektonicznej, między innymi zmierzającej do angażowania użytkowników przestrzeni. Autor i współautor rozwiązań przestrzennych - od projektów urbanistycznych po detal. W kadencji 2006-09 sekretarz generalny SARP.

Jak podano w uzasadnieniu, I nagrodę przyznano m.in. za pełne uszanowanie autentyczności miejsca, ochronę strefy przynależnej ofiarom oraz powagę układu czasoprzestrzennego, będącego tłem dla różnorodnych emocji przybywających.
źródło: www.mkidn.gov.pl
Konkurs w ubiegłym roku ogłosili wspólnie prezydenci Polski i Rosji. Treść regulaminu została zatwierdzona przez ministrów kultury obu krajów. Organizatorem konkursu było Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Termin składania prac upłynął 16 stycznia br.

W skład sądu konkursowego, powołanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, wchodzili: prof. Adam Myjak (przewodniczący), prof. Grzegorz Kowalski, prof. Marek Budzyński, Ewa Komorowska, prof. Jurij Pawłowicz Wołczek, Walerij Josifowicz Pierfiljew, Stefanie Amparo Weinmayr, Hartmut Stielow i Mariusz Knorowski.
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: