KATYŃ OCZYMA ŚWIADKÓW

W 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej zapraszamy do Muzeum Dulag 121 na spotkanie z Panem Henrykiem Troszczyńskim – jednym z ostatnich żyjących świadków odkrycia zbiorowych mogił w katyńskich lasach. Podczas spotkania odbędzie się projekcja filmu „Czaszka z Katynia” oraz prelekcja dr. Dariusza Gałaszewskiego. Spotkanie odbędzie się 27 kwietnia o godz. 15. w Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie.

Wiosną 1940 roku sowiecka policja polityczna - NKWD ZSRR - wymordowała blisko 22 tys. osób: polskich jeńców wojennych w Katyniu, Charkowie i Kalininie (Twerze) oraz więźniów (wojskowych i cywilów) w różnych miejscach sowieckich republik ukraińskiej i białoruskiej. Masowe groby zostały odkryte w 1941 roku.

„Chłopak z Katynia”
Wśród osób, którym miejscowa ludność przekazała informację o grobach polskich oficerów w katyńskich lasach był Henryk Troszczyński– świadek historii i bohater książki „Chłopak z Katynia”. Pan Troszczyński podczas okupacji został wysłany na przymusowe roboty w okolice Smoleńska. Był jedną z osób, którym miejscowa ludność przekazała informację o masowych grobach polskich oficerów znajdujących się w pobliskich lasach.

Dziś jest jednym z ostatnich żyjących świadków odkrycia Zbrodni Katyńskiej.

Film „Czaszka z Katynia”
Po odkryciu Zbrodni rozpoczęły się ekshumacje. W grupie powołanej przez Niemców do zbadania masowych grobów znalazł się duński profesor Helge Tramsen, który w 1943 roku przemycił do Kopenhagi czaszkę polskiego oficera zamordowanego w Katyniu. Czaszka została odnaleziona w 2005 roku w jednej z szaf Instytutu Medycyny Sądowej w Kopenhadze. Z notatek profesora Tramsena wynikało, że czaszka należy do Ludwika Szymańskiego - kapitana rezerwy. Niestety, nie było co do tego faktu całkowitej pewności. Film „Czaszka z Katynia” ukazuje zaskakującą historię tego mrocznego eksponatu, a  także losy lekarzy pracujących na miejscu ekshumacji grobów w 1943 roku.

Podczas spotkania dr Dariusz Gałaszewski przedstawi historię Zbrodni Katyńskiej, a także próby jej zatuszowania.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: