Dyskusja online „Proces szesnastu – z Pruszkowa do Moskwy

W związku ze zbliżającą się 77. rocznicą aresztowań, Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza 26 marca o godz. 18:00 do wzięcia udziału w dyskusji online zatytułowanej „Proces szesnastu – z Pruszkowa do Moskwy”, w której wezmą udział prof. Jerzy Kochanowski oraz dr hab. Tadeusz Rutkowski

Transmisja wydarzenia będzie dostępna online na naszej stronie Muzeum Dulag 121 w sobotę 26 marca o godzinie 18:00. W tracie spotkania będzie istniała możliwość zadawania pytań. Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1196000784501108?ref=newsfeed

Proces 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego jest wydarzeniem mocno związanym z historią Pruszkowa. To tu 27 i 28 marca 1945 r. NKWD aresztowało zaproszonych do rozmów przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego, a następnie wywiozło ich do Moskwy.

Prowadzący dyskusję omówią sytuację Polskiego Państwa Podziemnego w pierwszych miesiącach 1945 roku oraz politykę Związku Sowieckiego wobec konspiracyjnych struktur w kraju i Rządu RP w Londynie. Najważniejszymi zagadnieniami poruszonymi w trakcie wydarzenia będą oczywiście: samo aresztowanie szesnastu w Pruszkowie, śledztwo prowadzone w moskiewskich więzieniach oraz pokazowy, polityczny proces przeprowadzony przed Kolegium Wojskowym Sądu Najwyższego ZSRR w Moskwie. Przybliżone zostaną również polityczne skutki tych wydarzeń i ich rola w procesie przejmowanie władzy nad Polską przez Związek Sowiecki.

prof. Jerzy Kochanowski – profesor historii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujący się w najnowszej historii Polski, autor książki „Proces szesnastu”.

dr hab. Tadeusz Rutkowski – doktor habilitowany historii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujący się w historii politycznej Polski i Europy Wschodniej XX wieku, autor publikacji dotyczących powojennych służb bezpieczeństwa.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: