27 marca br. obchodziliśmy 77 rocznicę aresztowania szesnastu Przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, zwabionych przez NKWD do willi przy ówczesnej ul. Pęcickiej 5 w Pruszkowie (obecnie ul. Armii Krajowej 11).

Przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego przybyli tam w celu podjęcia negocjacji, aby reprezentanci partii demokratycznych mogli wejść do Tymczasowego Rządu Rzeczpospolitej Polskiej, uznanego przez Józefa Stalina, Winstona Churchilla i Franklina D. Roosevelta za oficjalne władze Polski.

Mimo gwarancji zapewnienia bezpieczeństwa, do rozmów ostatecznie nie doszło. Po przeprowadzonym śledztwie, przedstawiciele Podziemnego Państwa Polskiego wzięli udział w pokazowym procesie, który odbył się między 18 a 21 czerwca 1945 r. 12 członków zostało skazanych na karę więzienia, wynoszącą od 4 do 10 lat. Z procesu wyłączono Antoniego Pajdaka, który odmówił składania zeznań. Osądzono go 14 listopada tego samego roku w oddzielnym procesie i skazano na 5 lat więzienia. Pozostałych uniewinniono. Cały proces miał jednak na celu jedynie kompromitację polskiego Rządu na Uchodźstwie i Podziemnego Państwa Polskiego, bo zgodnie z międzynarodową umową władze jednego państwa nie mogły i nie mogą sądzić według swojego prawa władzy drugiego. Proces pokazał również, że ZSRR oficjalnie nie uznaje władz polskich i dąży do całkowitego przejęcia władzy w Polsce.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się pod Pomnikiem 16-tu Przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, gdzie kwiaty złożyli mieszkańcy oraz władze Powiatu i Pruszkowa. Po złożeniu kwiatów, na wniosek Przewodniczącego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Tadeusza Rutkowskiego, wręczone zostały medale: im. Danuty Siedzikówny "Inki" Pawłowi Makuchowi – Prezydentowi Pruszkowa oraz 250-lecia powołania do życia Orderu św. Stanisława Biskupa Męczennika Krzysztofowi Rymuzie – Staroście Pruszkowskiemu.

O godzinie 12:00 w kościele pw. św. Kazimierza w Pruszkowie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji bohaterów.
Oprócz oficjalnych uroczystości Muzeum Dulag 121 przygotowało dyskusję on-line zatytułowaną „Proces szesnastu – z Pruszkowa do Moskwy”, w której udział wzięli prof. Jerzy Kochanowski oraz dr hab. Tadeusz Rutkowski. Dyskusję można odsłuchać pod adresem:

https://www.facebook.com/events/1196000784501108

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Uczcili rocznicę aresztowania „szesnastu”


To może Cię zainteresować: