Pod koniec sierpnia, uroczystym wbiciem łopaty rozpoczęła się budowa przez Polską Spółkę Gazownictwa 5 km nowej sieci gazowej na terenie Osowca. Jeszcze przed zimą mieszkańcy będą mogli korzystać z tego ekologicznego paliwa.

- Osowiec dołącza do miejscowości takich jak Grodzisk pod względem jakości infrastruktury. Najpierw powstał wodociąg i kanalizacja, teraz gazociąg. Jeszcze brakuje nawierzchni drogowej, chodników, czy oświetlenia, ale postaramy się to wybudować w najbliższe dwa lata. – mówił nam podczas uroczystości Wójt Piotr Rybka

Zaplanowana inwestycja o długości 5 174 m. powstanie w rejonie ulic: Zawiłej, Murawy, Trawiastej, Promyk Słońca, Nutki, Słonecznej Polany, Konarowej, Truskawkowej, Złotej, Zapolskiej, Strumykowej, Parkowej oraz Mazowieckiej

Osowiec liczy obecnie ponad 1100 mieszkańców, i duża ich część ma już gaz. Nowa inwestycja pozwoli na dotarcie do kilkuset potencjalnych odbiorców, co jest nie bez znaczenia w czasach walki o lepszą jakość powietrza, zwłaszcza że gmina wiele wysiłku włożyła proekologiczne zachęty dla mieszkańców.

- Jako pierwsza gmina z naszego regionu podpisaliśmy umowę współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – mówił nam Piotr Rybka - Dzięki temu ponad 200 naszych mieszkańców,  przeprowadziło  termomodernizację  swoich domów. Dofinansowanie wynosi tu minimum 40%, a w przypadku osób o niskich dochodach 70% lub nawet 100%. To są bardzo dobre programy. W urzędzie gminy zatrudniamy doradców energetycznych. To oni pomagają mieszkańcom wypełniać wnioski, które wstępnie weryfikujemy i przekazujemy dalej, by ułatwić cały proces. Widzimy zadowolenie mieszkańców i postępującą na naszym terenie termomodernizcję budynków. Nie tylko wymieniane są kotły, ale także okna, ocieplenie, czy dachy.

Problem zanieczyszczenia powietrza na ternach wiejskich również się zdarza a inwestycja budowy sieci gazowej zapewni czyste i stabilne źródłoenergii.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Rusza budowa gazociągu


To może Cię zainteresować: