Wiele osób zgromadziły obchody 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowane w Grodzisku Mazowieckim. Występy orkiestr, poczty sztandarowe, wręczenie wyróżnień dla zasłużonych mieszkańców Grodziska wypełniły w to ciepłe popołudnie Plac Wolności i dziedziniec przed Centrum kultury. Nie brakowało również bardziej przyziemnych atrakcji.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele Św. Anny. Oprawę muzyczną nabożeństwa oraz dalszej części uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Gedeon Richter pod batutą Wacława Karonia. Po mszy w uroczystym poczcie sztandarowym wszyscy zebrani pod kościołem przeszli na Plac Wolności, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem. Kwiaty składali przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz Powiatu Grodziskiego i Gminy Grodzisk Mazowiecki, Straży pożarnej, Policji, harcerzy, organizacji społecznych i szkół.

Po złożeniu kwiatów i okolicznościowych przemówieniach władz powiatu i gminy, Burmistrz Grodziska Mazowieckiego, Grzegorz Benedykciński, oraz Przewodnicząca Rady Gminy, Joanna Wróblewska, wręczyli odznaczenia "Zasłużony dla Gminy Grodzisk Mazowiecki". Odznaczenia otrzymali:

  • Wojciech Łempicki za pełną oddania działalność społeczną na rzecz najbardziej potrzebujących oraz za wielkie, szlachetne serce i troskę o swoich podopiecznych,
  • Małgorzata Szmajkowska, wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Grodzisku Mazowieckim, w uznaniu za szczególne zaangażowanie i trud włożony w wychowanie młodzieży oraz dobre zarządzanie powierzoną placówką oświatową,
  • Zbigniew Dłuski, naczelnik Wydziału Komunikacji Powiatu Grodziskiego, w uznaniu za zaangażowanie i profesjonalne podejście do obowiązków służbowych
  • Barbara Jastrzębiec-Kostka, wydawca Gazety Grodziskiej, w uznaniu za trud w tworzeniu lokalnej gazety, dzięki której żadne wydarzenie gminne nie uciekło w zapomnienie. Pani Barbara ze względu na stan zdrowia nie mogła odebrać odznaczenia osobiście.

Z okazaji zbliżającego się święta św. Floriana odznaczono również lokalnych strażaków zaangażowanych w niesienie pomocy mieszkańcom podczas zeszłorocznych podtopień.

Po wyprowadzeniu pocztów sztandarowych zebrani przeszli na plac przed Centrum Kultury, gdzie na wszystkich czekała grochówka i kiełbaski z grilla, a na deptaku wystartował wyścig kolarski.

Pod centrum kultury zebranym czas uprzyjemniała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Centrum Kultury pod batutą tamburmajora kapelmistrza Ryszarda Klechy. Po występach Orkiestry zebrani mogli wysłuchać koncertu gitarzysty Bogdana Wiśniewskiego.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Obchody 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Grodzisku Mazowieckim


To może Cię zainteresować: