Zachęcamy Państwo do przywołania wspomnień z Otwartych Ogrodów w Milanówku. Tegoroczny program Otwartych Ogrodów był wyjątkowo bogaty, a nasza redakcja brała udział w dziesięciu różnych wydarzeniach.

W tym roku Otwarte Ogrody zorganizowane zostały w Brwinowie, Milanówku i Podkowie Leśnej w ten sam weekend. Podobny pomysł mieli organizatorzy w 2013 roku i efekt był taki sam. Pomimo szczerych chęci, nie można było zwiedzić wszystkich interesujących ogrodów w różnych miastach. Część ciekawych wydarzeń dublowała się w czasie, a na wiele po prostu nie starczyło sił i mieszkańcy koncentrowali się głównie na wydarzeniach w swoim mieście. Nasze obserwacje potwierdziły prawie wszystkie osoby, z którymi podczas zwiedzania ogrodów spotkaliśmy się i rozmawialiśmy, a my jako patron medialny Milanowskiej edycji, skupiliśmy się głównie na tym mieście. Dodatkową atrakcją, ułatwiającą przemieszczanie się między ogrodami była specjalnie na ten weekend uruchomiona w Milanówku „Komunikacja Konna”.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji są trzy żywioły: woda, ziemia i powietrze, czyli powrót do tradycji słowiańskiej. W tej stylistyce właśnie utrzymana była wioska słowiańska dostępna dla mieszkańców już w piątek od godz. 18.00 na zielonym placu na tyłach pomnika Bohaterów.

W osadzie nie zabrakło atrakcji dla dzieci i dla dorosłych. Prezentowane były dawne rzemiosła, m.in. kowalstwo, zielarstwo, tkactwo, wyroby z gliny czy browarnictwo. Uczestnicy ogrodu mieli okazję wykonać własnoręcznie papier czerpany i skosztować specjałów słowiańskiej kuchni. Białogłowy mogły wykonać wianki z ziół i kwiatów polnych, podczas gdy przyszli wojowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w pojedynku. Starszyzna plemienna w tym czasie mogła posłuchać ciekawych informacji o ziołach, czy odwiedzić pradawny browar.


Następnie o godzinie 18.30 uczestniczyliśmy w wernisażu wystawy malarstwa Niny Gąsowskiej "Cztery pory roku", zorganizowanej w Lamour Maison. Wernisaż przyciągnął tłum mieszkańców i przyjaciół pani Niny. Wernisaż uświetnił niesamowity i humorystyczny występ Hanny Śleszyńskiej oraz najmłodszego pokolenia rodziny Gąsowskich.


O 21.00 Przewodnicząca Rady Miasta pani Małgorzata Trębińska, Burmistrz Wiesława Kwiatkowska i Elżbieta Abramczuk z MCK oficjalnie otworzyły Otwarte Ogrody. Uroczystość uświetnił pokaz artystów Teatru Ognia i Światła Amatum i spektakl muzyczno-baletowy „LAETUS nodo” ( „Barwny węzeł”) w choreografii Zofii Czechlewskiej w wykonaniu tancerzy zaproszonych do projektu. Zorganizowanie tego wydarzenia w godzinie rozpoczęcia Mistrzostw Europy w piłce nożnej dało niesamowitą okazję kobietom i dzieciom niezainteresowanym futbolem, które z reguł nudzą się w tym czasie, do uczestnictwa w tym wyjątkowo widowiskowym wydarzeniu. Mężczyzn było niewielu. Pytanie, czy zgodnie z wieloma banerami, Milanówek to „Miasto Mieszkańców”, czy tylko kobiet.


Pierwszym z odwiedzonych przez nas w sobotę ogrodów był Ogród wyzwań i eksperymentów dla dzieci zorganizowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej KSN AW w Milanówku. Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczy w zajęciach sportowo-zręcznościowych, połączonych z wykonywaniem i obserwowaniem eksperymentów oraz doświadczeń. Najmłodsi mogli brać udział w ciekawych eksperymentach, w tym bardzo spektakularnych z użyciem jednego z napojów gazowanych i cukierków. Każdy z eksperymentów obrazował ciekawe zjawiska fizyczne, chemiczne i przyrodnicze, a przeprowadzające je osoby starały się wytłumaczyć te zjawiska. Najmłodsi mogli bawić się również wielkimi klockami i brać udział w wielu wyzwaniach sportowych.


Tego samego dnia mogliśmy poznać historię milanowskiego kina Orzeł, znanego przed wojną jako Oaza. O historii tego miejsca opowiadali panowie Stanisław Piekarski i Ryszard Witkowski. W dyskusję aktywnie włączyli się również zebrani na sali mieszkańcy. Dzięki nim mogliśmy poznać ten obiekt we wspomnieniach milanowian od lat trzydziestych po lata osiemdziesiąte minionego stulecia. Spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć.


Nieopodal dawnego kina Orzeł, w kawiarni Przystanek Cafe mogliśmy oglądać drugi ogród związany z osobą honorowego mieszkańca Milanówka, Pana Ryszarda Witkowskiego.  Na wystawie „Spacer w chmurach” prezentowane były niezwykłe zdjęcia Tomasza Ojrowskiego, inspirowane fotografiami Ryszarda Witkowskiego z lat 40-tych XX wieku. Tomasz Ojrowski pokazał m.in. fotografie przedstawiające te same ujęcia Milanówka, które przed laty sfotografował Ryszard Witkowski. Opowiedziana podniebnymi fotografiami historia miasta jest niepowtarzalną okazją, by obejrzeć Milanówek z zupełnie innej perspektywy i sprawdzić, jak zmieniła się jego mapa.


Otwartym ogrodom towarzyszyły Targi Dobrego Smaku organizowane przez fundację „Start Pro” z Milanówka. Misją fundacji jest wspieranie przedsiębiorczości. Koncentruje się ona głównie na mikro i małych przedsiębiorstwach oraz na osobach rozpoczynających działalność gospodarczą. Jednym z bardziej rozpoznawalnych projektów fundacji są „Zakupy z Polecenia”.

Dla zwiedzających ogrody gości Targi  Dobrego Smaku, zorganizowane na skwerze przed budynkiem poczty, były dodatkową okazją do tego, by oprócz tradycyjnych produktów, dostępnych w każdą sobotę na targu, wzbogacić swój stół o inne, niedostępne na co dzień smakołyki. Nie zabrakło tam również wielu ozdób, biżuterii oraz atrakcji i zabawek dla dzieci.


Wyjątkowym wydarzeniem tego dnia była inauguracja Szlaku Jedwabnego Milanówka i Okolic - ścieżki edukacyjnej, upamiętniającej miejsca szczególnie związane z życiem i działalnością twórców polskiego jedwabnictwa – rodzeństwa Stanisławy i Henryka Witaczków. Szlak Jedwabny, któremu poświęcimy jeden z najbliższych artykułów, to obok Wirtualnego Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego, kolejna bardzo interesująca inicjatywa Stowarzyszenia Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego. Przez długie lata słowa „Milanówek” i „jedwab” były ze sobą nierozerwalnie związane, a Jedwabny Szlak bez wątpienia wielu mieszkańcom i gościom przybliży tę blisko 100-letnią historię.

Oprócz uroczystego otwarcia szlaku przed Willą Józefina goście mieli okazję zwiedzić cały Jedwabny Szlak z przewodnikiem. Dodatkowo na terenie ogrodu Sióstr Urszulanek obok willi „Matulinek” zorganizowana została Wystawa prac na jedwabiu twórców milanowskich. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci w tym plenerowej gry rodzinnej, czy warsztatów malowania na jedwabiu.

Nie lada atrakcją była możliwość zobaczenia wystawy nt. historii Dworu w Żółwinie – dawnego ośrodka naukowo-badawczego jedwabnictwa, będącego elementem jedwabnego szlaku.


Po zwiedzaniu jedwabnego szlaku poczuliśmy MOC w Strażackim ogrodzie po-MOCY. Tu oprócz zwiedzania milanowskiej remizy można było nauczyć się, jak postępować w sytuacjach kryzysowych i wziąć udział praktycznych warsztatach udzielania pierwszej pomocy, prowadzonych przez Ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej w Milanówku. Nie zabrakło też pokazów sprzętu ratowniczego oraz pierwszej pomoc dla dzieci.


Uczestniczyliśmy również w wydarzeniach zorganizowanych na terenie ogrodu Willi Waleria – „My z Miast Ogrodów” – Ogród Środowisk Twórczych w Willi „Waleria”. Każdy ze zwiedzających mógł zapoznać się z plenerową wystawą prezentującą twórczość artystów plastyków-grafików, malarzy, rzeźbiarzy, ceramików, projektantów mody i tkanin artystycznych, działających na terenie Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodu (PTO). Po uroczystym wernisażu wystawy rozpoczęła się dyskusja na temat propozycji wykorzystania budynku Willi Waleria na Centrum Środowisk Twórczych i Muzeum Jana Szczepkowskiego oraz udostępnienia ogrodu tej willi jako parku publicznego i plenerowej galerii sztuki. Na terenie ogrodu, oprócz możliwości zwiedzenia wystawy, nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, a po 16.30 koncertem zespołu SANTA IRENA rozpoczęły się pokazy muzyków działających na terenie PTO.


 

Jak inauguracja Otwartych Ogrodów zbiegała się czasowo z rozpoczęciem Mistrzostw Europy w piłce nożne, tak ich zakończenie miało miejsce podczas meczu Polska-Irlandia Północna i tym razem nawet dla reprezentantek płci pięknej, współpracujących z naszą redakcją wybór był oczywisty, ale przebiegu meczu nie musimy Państwu opowiadać:).

 

Zachęcamy również do obejrzenia fotorelacji z Otwartych Ogrodów w Brwinowie.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: