Wiele ciekawych wydarzeń miało miejsce w ostatni weekend podczas tegorocznych Dni Brwinowa. Parada miejska ulicami miasta, koncerty w parku, wspominanie historii i obchody 73. rocznicy bitwy pod Brwinowem , to tylko nieliczne z atrakcji.

W sobotę 8 września mieszkańcy Brwinowa tańczyli poloneza na ulicach miasta i bawili się w parku miejskim – tak rozpoczęły się obchody Dni Brwinowa. Początkiem dorocznego święta jest od kilku lat parada miejska. Tuż przed godziną 17. przed ratuszem przy ulicy Grodziskiej zaczęły się gromadzić pierwsze osoby. Z minuty na minutę przybywało chętnych do wzięcia udziału w trzeciej już paradzie miejskiej ulicami miasta. Na czele szły reprezentacje Uniwersytetu Każdego Wieku, Urzędu Gminy Brwinów, wraz z delegacją z zaprzyjaźnionej gminy Trzebiatów, oraz Gminnego Ośrodka Kultury. Barwny, radosny korowód utworzyły stowarzyszenia i kluby sportowe: UKS Kobra, KS Tennis Life, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Stowarzyszenie Projekt Brwinów i Stowarzyszenie SARNA. Silną reprezentację wystawiły również brwinowskie szkoły: ramię w ramię w paradzie stanęli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Brwinowie oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Widoczni byli też wielbiciele zespołu Electric Light Orchestra.

Barwny korowód przeszedł tanecznym krokiem ulicą Grodziską, wokół ronda im. Wacława Kowalskiego, tunelem pod przejazdem kolejowym, by wkroczyć do parku, gdzie czekała scena, przygotowana na występy muzyczne: zespołu Support oraz gwiazdy wieczoru – Maleo Raggae Rockers.

Zanim na scenie pojawili się artyści burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński odebrał nagrodę „Aktywne miasto”, przyznaną gminie Brwinów za działania związane z aktywizacją i promowaniem sportu. W obchodach Dni Brwinowa uczestniczyli również zaproszeni goście z miasta partnerskiego – Trzebiatowa, z którym Brwinów współpracuje od 2008 roku. Zastępca burmistrza Trzebiatowa Bogusław Barański wręczył burmistrzowi Kosińskiemu obraz z widokiem Trzebiatowa i zaprosił brwinowian do przyjazdu na trzebiatowskie czerwcowe Święto Kaszy.

Dużą atrakcją była gra o tytuł honorowego mieszkańca Brwinowa, zorganizowana z myślą o dzieciach przez Stowarzyszenie SARNA. Najmłodsi ustawiali się w kolejce, by rzucać kostkami i przeskakiwać kolejne pola, głowiąc się przy tym nad odpowiedziami m.in. o szkoły i zabytki Brwinowa lub o poszczególne sołectwa.

Zabawa trwała do późna: najmłodsi opanowali stoiska z watą cukrową, młodzież bawiła się przed sceną, a starsi przechadzali się parkowymi alejkami, podśpiewując w rytmie reggae „Kocham Cię tak samo”, „Alibi”, czy „Dzikie serce”. Występ Maleo Reggae Rockers ściągnął do Brwinowa wielu fanów zespołu. Wieczór zakończył się w rytmie reggae, muzyki głoszącej pokój, miłość do bliźniego i pozytywne spojrzenie na świat.

Drugi dzień Dni Brwinowa poświęcony był historii. W niedzielne przedpołudnie odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia z 12 września 1939 r.

Oficjalne uroczystości rozpoczęła msza w kościele św. Floriana w Brwinowie. Pod pomnikiem upamiętniającym bitwę pod Brwinowem burmistrz Arkadiusz Kosiński w swoim przemówieniu szczególnie wspominał bohaterskie kobiety z Brwinowa, które dzielnie wspomagały walczących tu 73 lata temu żołnierzy. Kapitan Piotr Gajewski mówił, że z dumą jego jednostka wojskowa z Trzebiatowa kultywuje tradycje 36 pp Legii Akademickiej. Burmistrz Trzebiatowa Bogusław Barański mówił o wzajemnych relacjach, które łącza nasze miasta, ale także o wspólnej historii, która nas łączy. Uczestnicy uroczystości otrzymali pamiątkową broszurkę opracowaną przez por. Stanisława Rumianka.

Nowością tegorocznych Dni Brwinowa było rozegranie pierwszego turnieju piłkarskiego brwinowskich sołectw. Na boiskach kompleksu sportowego „Orlik 2012” w Żółwinie rywalizowały ze sobą ekipy z sołectw Domaniew, Kanie, Koszajec, Milęcin, Moszna, Owczarnia, Parzniew i Żółwin. Zwyciężyli piłkarze Domaniewa. Po zaciętej rywalizacji w grupie A zwyciężyła Owczarnia, a kolejne miejsca zajęły Koszajec, Żółwin i Moszna. W grupie B zwyciężył Domaniew, wyprzedzając Kanie, Parzniew i Milęcin. Mecze finałowe wyłoniły trójkę najlepszych drużyn turnieju. Pierwsze miejsce zajął Domaniew, drugie – Owczarnia, trzecie – Kanie. Rozgrywki były emocjonujące: padało wiele bramek, a bywało i tak, że o wyniku decydowały rzuty karne.

Ostatnią niedzielną atrakcją była rekonstrukcja bitwy, którą 12 września 1939 r. stoczyły z Niemcami wojska 28 dywizji piechoty.Tak dużej rekonstrukcji historycznej jeszcze w gminie Brwinów nie było! Organizatorami wydarzenia byli Ośrodek Kultury Brwinów, Gmina Brwinów oraz Federacja Rekonstrukcji Historycznej REKO.

Prowadzący rekonstrukcję jako narrator Jan Nałęcz wprowadzał widzów w przebieg zdarzeń: od końca sierpnia 1939 r., gdy wśród ludności zaczęły narastać obawy przed wybuchem wojny i przeprowadzono próbną mobilizację, przez datę wybuchu wojny, pierwsze naloty, wkroczenie wojsk niemieckich do Brwinowa, aż po bitwę, która rozegrała się tutaj 12 września 1939 r. Konsultantem merytorycznym scenariusza był por. Stanisław Rumianek. Tekst łączył w sobie opowiadanie o historii

Polski i spisane relacje brwinowian, którzy byli naocznymi świadkami Września 1939 r. Umundurowanie, broń, odgrywane przez rekonstruktorów sceny i huk wystrzałów – wszystko to robiło ogromne wrażenie. Najbardziej widowiskowe były efekty pirotechniczne oraz pojazdy z epoki: niemiecki czołg Panzerkamfwagen II oraz oryginalny wojskowy fiat z Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Grupy rekonstrukcyjne wywiązały się ze swojego zadania znakomicie. Ich członkowie jeszcze długo po zakończeniu inscenizacji pozowali do wspólnych zdjęć, opowiadali zainteresowanym o swojej pasji, objaśniali szczegóły dotyczące broni. Dzieci szturmem zdobyły niemiecki czołg. Była to niezapomniana lekcja historii.

Oprac. IS
fot. UG Brwinów

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: