Brwinów obchodził swoje święto

Tegoroczne Dni Brwinowa odbywały się przez dwa weekendy. Na dobry, a nawet bardzo dobry początek, w sobotę 4 września zagrał legendarny Kult, natomiast ostatnią atrakcją było spotkanie z Ałbeną Grabowską, które odbyło się w dworku Zagroda w niedzielę 13 września.

KULT zagrał w Brwinowie

Koncert Kultu zgromadził na placu przy ul. Piłsudskiego rzeszę fanów, nie tylko z Brwinowa i okolic, ale i z dalszych zakątków Polski. Koncert był niezwykłym wydarzeniem, ponieważ był to chyba najdłuższy koncert, jaki odbył się w Brwinowie, trwał bowiem ponad dwie godziny! Podczas koncertu przedstawiciele wytwórni płytowej SP Records wręczyli zespołowi platynową płytę za album „Ostatnia płyta”.

To był znakomity koncert, podczas którego usłyszeliśmy zarówno utwory z „Ostatniej płyty”, jak też największe przeboje ze starszych płyt zespołu.


fot. Marek Zdrzyłowski

Następnego dnia, w parku miejskim, odbył się koncert kwartetu Prima Vista. To również było niezwykłe wydarzenie i to z kilku powodów. Pierwszym był jubileusz 25 lat działalności kwartetu. Drugim było poświęcenie koncertu zmarłemu niedawno założycielowi zespołu Józefowi Kolinkowi, który rozpoczął cykl koncertów beethovenowskich, natomiast zbyt wczesne odejście mistrza, nie pozwoliło na zagranie ostatniego koncertu. Brwinowski koncert był dokończeniem tego dzieła. W obecnym składzie kwartetu na altówce gra córka zmarłego – Dorota.

Koncert smyczkowy F-dur, który usłyszeliśmy, zaliczany jest do arcydzieł światowej kameralistyki.

W sobotę 11 września, brwinowska Biblioteka Miejska zorganizowała Narodowe Czytanie 2021. Podczas tegorocznej edycji wysłuchaliśmy fragmentów „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Sala Okeja zyskała stylową scenografię, wykonawcy ubrani w stosowne do epoki stroje, a czytanie nie było tylko zwykłym czytaniem, odnosiło się wrażenie, że znajdujemy się w sali teatralnej i uczestniczymy w autentycznym spektaklu. Na zakończenie spotkania prowadzący Michał Haber przeprowadził krótki konkurs ze znajomości znaczenia archaizmów zaczerpniętych z dramatu.


fot. Marek Zdrzyłowski

Niedziela 12 września była ostatnim dniem tegorocznych obchodów święta miasta. Tego dnia odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające bitwę pod Brwinowem, która miała miejsce dokładnie 82 lata temu. Rozpoczęła je msza święta, poświęcona pamięci poległych w bitwie. Po mszy wszyscy uczestnicy przeszli pod pomnik poświęcony bohaterskim żołnierzom 36 pułku piechoty Legii Akademickiej. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Rakowiecki, Burmistrz Arkadiusz Kosiński, z-ca Burmistrza Trzebiatowa Grzegorz Olejniczak oraz Starosta Powiatu Pruszkowskiego Krzysztof Rymuza. Przedstawiciele komórek samorządowych oraz organizacji społecznych złożyli pod pomnikiem wieńce i wiązanki. Wieńce złożone zostały również na grobie bohaterskich żołnierzy 36 pułku Legii Akademickiej poległych w bitwie pod Brwinowem.

W samo południe, teatr Małe Mi wystawił, w otoczeniu parkowej zieleni, interaktywny spektakl dla najmłodszych „Igraszki z Dropsem”. Było mnóstwo świetnej zabawy w teatr i opowieści o obieżyświatach, powsinogach i trampach.

Tuż po spektaklu, odbyło się spotkanie z psim behawiorystą, podczas którego można było się dowiedzieć jak należy rozmawiać ze swoim czworonogiem.


fot. Marek Zdrzyłowski

Wieczorem, w dworku Zagroda, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, odbyło się kulinarne spotkanie ze znakomitą brwinowianką Ałbeną Grabowską, która niedawno wydała dwie niezwykłe książki. Pierwsza z nich poświęcona jest prostym, ale przepysznym potrawom i zawsze udającym się wypiekom, druga zaś znakomitym domowym przetworom. Rozmowę z autorką przeprowadził Michał Haber. Pod batutą prowadzącego Chór Wydartych Domom Kur wykonał utwór ze „Stulecia Winnych”. Podczas spotkania można było nabyć jedną z książek pani Ałbeny i na miejscu, po odstaniu w długiej kolejce, uzyskać od autorki autograf z dedykacją.

Spotkanie z autorką „Stulecia Winnych” zakończyło tegoroczne obchody Dni Brwinowa, które pozostawią po sobie niezapomniane wspomnienia.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Brwinów obchodził swoje święto


To może Cię zainteresować: