W ostatnią sobotę i niedzielę, mieszkańcy Brwinowa mieli okazję uczestniczyć w wielu wydarzeniach. Z uwagi na nieustabilizowaną jeszcze sytuację epidemiologiczną, odbyły się skromne, ale bardzo atrakcyjne wydarzenia. W tych dniach odbywały się uroczystości 81. rocznicy bitwy pod Brwinowem, Festiwal Otwarte Ogrody oraz Europejskie Dni Dziedzictwa, które wspólnie wpisane zostały w obchody Dni Brwinowa.

Uczestnikom wydarzeń sprzyjała przepiękna pogoda, było ciepło słonecznie i najważniejsze – nie spadła nawet kropla deszczu. W sobotę, już od rana rozpoczęły się imprezy związane z tegorocznymi obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa. Na „Poranną kawę na Grodziskiej” zapraszały: Ośrodek Kultury Okej oraz Biblioteka Publiczna im. Wacława Wernera. Do stoiska przyciągały ogromne bańki mydlane, które przyciągały uwagę wielu mieszkańców robiących tego dnia zakupy na pobliskim targowisku. Główną atrakcją tego stoiska był quiz, w którym odpowiadając na proste pytania związane z historią i topografią Brwinowa, można było wygrać jedną z książek wydanych przez bibliotekę: „Październik 1914 roku” autorstwa Grażyny Adamskiej i Andrzeja Mączkowskiego lub „Nowele” Zygmunta Bartkiewicza.

Również przy Grodziskiej, w parku przy dworku „Zagroda”, w samo południe rozpoczął się  koncert kwartetu smyczkowego Prima Vista z udziałem znakomitej pianistki Joanny Ławrynowicz-Just, zorganizowany przez Ośrodek Kultury Okej. Koncert zatytułowany „Matinée – Skarby muzyki polskiej częścią europejskiego dziedzictwa kulturalnego” przyciągnął wielu mieszkańców.

Tuż po koncercie, również w parku przy Zagrodzie, Fundacja Koncept Kultura  zaprosiła do „Wirtualnego Teatru Historii” na pokaz filmu „Wiktoria 1920”, który prezentowany był w nowoczesnej technologii VR. Przez 38 minut uczestnicy byli uczestnikami wydarzeń sprzed stulecia.
O godzinie 16.00, w Muzeum Sztuki Ludowej prof. Mariana Pokropka w Otrębusach, odbył się wernisaż wystawy „Sztuka Ludowa Białorusi”, którą gospodarz zorganizował w imię solidarności z narodem białoruskim. Podczas wernisażu można było zapoznać się z bogactwem ludowej twórczości sąsiadów, a także wysłuchać wykładu dr Katarzyny Waszczyńskiej, etnologa i wykładowcy w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, która zajmuje się problematyką etniczną i tożsamościową w Europie Środkowo-Wschodniej.

Oprawę muzyczną wernisażu zapewnił ludowy artysta rzeźbiarz z Grodziska Mazowieckiego Adam Szczepanik, który zaprezentował jeden z największych instrumentów ludowych, własnoręcznie wykonaną trombitę.

W sobotni wieczór odbywały się oficjalne uroczystości związane z obchodami 81. rocznicy bitwy pod Brwinowem, które rozpoczęły się mszą świętą w intencji poległych w bitwie. Podczas mszy, odczytany został list od Premiera Mateusza Morawieckiego, skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości rocznicowych.

Dalsza część uroczystości przebiegała na brwinowskim rynku. Podczas oficjalnych przemówień, głos zabrali przedstawiciele władz miasta – przewodniczący RM Sławomir Rakowiecki oraz burmistrz Arkadiusz Kosiński, zaproszeni goście z zaprzyjaźnionego Trzebiatowa oraz starosta pruszkowski Krzysztof Rymuza. Miała też miejsce wzruszająca uroczystość przekazania burmistrzowi flagi Brwinowa, która towarzyszyła żołnierzom 3 batalionu zmechanizowanego Legii Akademickiej, podczas pokojowej misji w Iraku.

Podczas uroczystości na rynku, pułkownik Jarosław Jalowski wręczył ppłk. Waldemarowi Kruszyńskiemu – Honorowemu Obywatelowi Brwinowa, Odznakę Pamiątkową Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, która jest symbolicznym wyrazem solidarności i współpracy żołnierzy.
Uroczystości były również okazją do złożenia podziękowań za dotychczasową pracę ustępującemu ze stanowiska komendanta Straży Miejskiej Tomaszowi Kowalskiemu, a także przedstawienia zastępującej go na tym stanowisku Izabeli Koźbiał.

Pamięć poległych w bitwie pod Brwinowem uczczona została salwą honorową oraz złożeniem wieńców pod pomnikiem upamiętniającym poległych w bitwie żołnierzy 36 pułku piechoty Legii Akademickiej.

Po zakończonych uroczystościach po pomnikiem, mieszkańcy mogli obejrzeć  na rynku rekonstrukcję walk bitwy pod Brwinowem, zaprezentowanej przez Grupę Rekonstrukcyjną „Nałęcz” z Klubu Wojskowego 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Trzebiatowie. Jak zwykle podczas takich pokazów, ogromną frajdę miały dzieci, które tuż po zakończeniu walk, rzuciły się do zbierania łusek po nabojach.

Oficjalne uroczystości zakończyło zapalenie zniczy oraz złożenie wieńców na grobach poległych żołnierzy na brwinowskim cmentarzu.
W niedzielę, w ramach tegorocznego Festiwalu Otwarte Ogrody, mieszkańcy wzięli udział w dwóch koncertach. Do ogrodu państwa Wernerów przy ulicy Słonecznej, tradycyjnie przyszło wielu mieszkańców, którzy cenią sobie spektakle operowe. W tym roku gospodarze zaprosili na przedstawienie fragmentów opery „Czarodziejski flet”  W.A. Mozarta w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Uczestników zachwyciła zwłaszcza aria Królowej Nocy, której znakomite wykonanie której publiczność nagrodziła ogromnymi owacjami na stojąco.

Przedstawieniu towarzyszyły również dwie wystawy - bardzo dobrych obrazów Piotra Stachurskiego – absolwenta warszawskiej ASP, a także fotografii łowcy burz Marcina Cichowlasa.

Wieczorem, w parku przy otrębuskiej Toeplitzówce, dla miłośników muzyki jazzowej, zagrał znany już brwinowskiej publiczności znakomity amerykański kontrabasista  Mike Parker z zespołem. Był to kolejny znakomity koncert, który tym razem odbywał się niestety z towarzyszeniem wielkiej orkiestry komarów.

Koncert zespołu Mike Parker`s Meta Trio zakończył ten piękny, kulturalno-historyczny weekend w Brwinowie.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Dni Brwinowa


To może Cię zainteresować: