6 maja br. po ciężkiej chorobie zmarł Józef Kolinek, podkowianin, znakomity skrzypek, lider działającego od 25 lat kwartetu Prima Vista, niestrudzony animator lokalnego życia muzycznego. Miał 66 lat.

Józef Kolinek ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Zenona Płoszaja. Jest laureatem Konkursu im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu i Konkursu im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Przez 25 lat (od 1978 do 2003 roku) był skrzypkiem dwóch czołowych polskich orkiestr kameralnych o światowej renomie – Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka i Orkiestry Sinfonia Varsovia Yehudi Menuhina. Z tymi zespołami wykonał – również jako solista – ponad 2500 koncertów na całym świecie, we wszystkich najbardziej prestiżowych salach koncertowych W swoim dorobku artystycznym ma ponad 130 płyt z arcydziełami kameralnymi i symfonicznymi – wiele z tych nagrań zdobyło nagrody w Polsce i za granicą. Józef Kolinek był również skrzypkiem Menuhin Festival Orchestra, Sinfonia Helvetica Grzegorza Nowaka oraz Kwartetu Varsovia.

Za swój twórczy wkład w rozwój Festiwalu Otwarte Ogrody otrzymał tytuł Wiernego Ogrodowicza. Do ostatnich chwil planował kolejne koncerty... 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: