Pszczoły on-line

W ubiegłym roku zainicjowana została przez pasjonata pszczelarstwa, członka Stowarzyszenia Pszczelarstwa Naturalnego „Wolne Pszczoły” – Jakuba Jarońskiego, edukacyjna akcja hodowli dzikich pszczół murarek w parku przy dworku Zagroda.

Celem projektu było przede wszystkim przekazanie uczniom brwinowskich szkół wiedzy na temat ogromnej roli, jaką dla naszego życia pełnią te maleńkie, pracowite owady. Wiadomo przecież, że czym skorupka za młodu nasiąknie...

Na trawniku, wśród parkowych drzew, ustawione zostały domki dla murarek, które wprawdzie nie produkują miodu, ale są niezbędne dla zapylenia kwiatów i robią to po prostu znakomicie. Bez ich pracy nie byłoby ani owoców ani nasion.

W ramach realizacji projektu, powstawały kolejne pomoce dydaktyczne – tablice edukacyjne, tematyczna łamigłówka dla dzieci. W parkowej scenerii uczniowie brali udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez lidera projektu. Młodzież mogła również obserwować wylęg owadów, ich pracę oraz budowę ich specyficznych gniazd.

Obecna sytuacja nie pozwala na prowadzenie zajęć terenowych, dlatego też Jakub Jaroński wpadł na znakomity pomysł na prowadzenie zajęć on-line. Od 19. marca razem z 11-letnim uczniem jednej z brwinowskich szkół podstawowych Frankiem Zawadzkim, prowadzi podcasty w formie internetowych audycji radiowych, które można ściągnąć i odsłuchać na komputerze lub smartfonie, nie wychodząc z domu.

W pierwszej audycji zatytułowanej „Wiosna i warroza” prowadzący opowiedzieli o tym, jak pszczoły budzą się wiosną z okresu zimowego, a także o problemach zdrowotnych pszczół, które w ostatnich latach dziesiątkują populację tych owadów. Drugi odcinek poświęcony był pszczołom samotnym.

Kolejne audycje będą publikowane w każdy czwartek o godzinie 9.00. Wszystkich, którzy chcą pogłębić wiedzę, dowiedzieć się wielu ciekawostek czy też śledzić najnowsze informacje z życia pszczół, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej.


Audycji można posłuchać w aplikacji Spotify oraz na: www.facebook.com/pszczolyprzyzagrodzie, https://youtu.be/gskvO0ykX3Q

Strona podcastu: https://anchor.fm/pszczelewiesci

Strona Stowarzyszenia „Wolne Pszczoły”: www.wolnepszczoly.org

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: