Galeria wiejska nad łąkami

fot. Marek Zdrzyłowski

Ośrodek Kultury w Brwinowie Okej oraz artystka Ewa Gronostajska, prowadząca świetlicę w Domaniewie, podjęli się realizacji ciekawego projektu zatytułowanego „Galeria wiejska nad łąkami”, którego celem jest popularyzacja sztuki na wysokim poziomie w środowisku wiejskim.

Galerie sztuki działające w miastach, nawet tych niewielkich, już nikogo nie dziwią, w środowisku wiejskim wciąż są rzadko spotykane. Tym bardziej cenna jest nowa inicjatywa Okeja. W ramach projektu, na który brwinowski Ośrodek Kultury uzyskał dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, odbędzie się cykl spotkań, które mają na celu przybliżenie społeczności wiejskiej różnego rodzaju aspektów twórczości artystycznej – technik tworzenia, głównych nurtów, czołowych przedstawicieli. Spotkania prowadzone będą przez artystów tworzących na terenie gminy Brwinów oraz okolicznych miejscowości.

Pomysłodawczynią projektu jest opiekunka świetlicy w Domaniewie, dlatego też wszystkie spotkania będą odbywały się w tym właśnie miejscu.
Cykl pięciu wystaw, pięciu artystów, rozpoczęło spotkanie z Ewą Gronostajską – malarką, absolwentką Wydziału Malarstwa na toruńskim UMK. Artystka w krótkim wykładzie opowiedziała o roli pejzażu w sztuce, który od wieków pojawia się na obrazach malarzy, niezależnie od nurtu i tematyki obrazów.

Pejzaż to również jeden z często podejmowanych tematów przez artystkę. Na zorganizowanej z okazji spotkania wystawie prac Ewy Gronostajskiej mogliśmy podziwiać zarówno piękne pejzaże, jak również obrazy o tematyce florystycznej i abstrakcyjne. Artystka tworzy w różnych technikach – olej, akryl, malarstwo na tkaninie. Jej prace zachwycają zarówno formą jak i kolorem. Oglądając wystawę, można poczuć się, jak podczas wędrówki wśród  łąk, pól i lasów, a za chwilę zanurzyć się w zieleni tajemniczego ogrodu.

Na kolejnych spotkaniach, które zostały zaplanowane do końca roku, ich uczestnicy będą mogli zapoznać się z takimi dziedzinami sztuki jak: malarstwo (Ewa Gronostajska), grafika warsztatowa (Piotr Siwczuk), projektowanie graficzne (Maciej Fronczak), ilustracja dla dzieci (Daniel de Latour) oraz mozaika (Agata Skiba).

Opiekę merytoryczną nad wydarzeniami projektu sprawować będą artyści: Ewa Gronostajska – malarka, animatorka, pedagog oraz dr hab. Piotr Siwczuk – prodziekan Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Galeria wiejska nad łąkami


To może Cię zainteresować: