W ostatnią niedzielę maja w brwinowskim parku przygotowano dla dzieci i dorosłych mieszkańców wiele atrakcji – zwiedzanie odnowionego parku z przewodnikiem, spotkanie z behawiorystką połączone z pokazem tresury psów, a także zabawy i konkursy dla najmłodszych.

Przy bramie głównej na uczestników imprezy czekał Burmistrz Brwinowa Arkadiusz Kosiński, który wszystkich serdecznie przywitał, wyjaśniając, że Eko-Piknik jest uroczystością podsumowującą zakończenie kilku etapów prac rewitalizacyjnych. Jak zapewnił, że to jeszcze nie jest ich koniec.
Widzę same młode twarze, w większości poniżej trzydziestego roku życia, tak więc sądzę, że możecie nie pamiętać, jak wyglądał park miejski jeszcze 7-8 lat temu, do którego po 16.00 strach było wejść – powiedział do uczestników burmistrz. – Dzisiaj wygląda to inaczej. Tak naprawdę, park stał się wizytówką Gminy Brwinów i miejscem, do którego przychodzą nie tylko nasi mieszkańcy, ale przyjeżdżają tu również mieszkańcy z całej okolicy, a nawet z drugiej strony Warszawy. Dzięki trzem transzom dotacji z funduszy UE udało nam się wykonać nowe alejki, parking i oświetlenie, zrewitalizować parkową zieleń poprzez liczne nasadzenia roślin, plac zabaw dla dzieci i teren rekreacyjny dla starszych, wybieg dla psów, jak również ostatnio zrealizowany, przepiękny ogród botaniczny.

W trakcie swojego krótkiego przemówienia, burmistrz w ciepłych słowach podziękował również wszystkim pracownikom Urzędu Gminy zaangażowanym w realizację tego ważnego dla mieszkańców projektu.

Spod opieki burmistrza uczestników przejął przewodnik z ramienia wykonawcy, który oprowadzał po parku, wyjaśniając, co zostało dotychczas wykonane w ramach realizacji projektu. Wzdłuż alejki można było obejrzeć wystawę roślin, które rosną na terenie parku. Trasa wycieczki biegła obok dużego wybiegu dla psów, wyposażonego w liczne urządzenia do tresury czworonogów, a zakończyła się na terenie obiektu, który jest prawdziwą perełką brwinowskiego parku – ogrodu botanicznego pełniącego rolę edukacyjną i rekreacyjną. Jest to niezwykle klimatyczne miejsce, które nieustannie przyciąga ludzi w każdym wieku. Najmłodszych oprowadzała po ogrodzie animatorka, opowiadając dzieciom o znajdujących się tutaj roślinach i urządzeniach i uatrakcyjniając tę edukacyjną wycieczkę zabawą. Dzieci na terenie ogrodu wzięły udział w zorganizowanych dla nich konkursach plastycznych oraz quizie przyrodniczym. Na wszystkich czekały nagrody.

Tuż po zakończeniu wycieczki odbyło się spotkanie z behawiorystką, która po krótkim pokazie tresury, tłumaczyła właścicielom piesków, jak nauczyć podopiecznych wykonywania podstawowych komend, takich jak: siad, daj łapę, waruj, obrót i innych.

Ogromnym powodzeniem cieszyło się również stoisko, przy którym rozdawane były doniczki z pysznie pachnącymi ziołami oraz krzewami czarnej i czerwonej porzeczki, oraz zielonego i czerwonego agrestu. Roślinki wkładane były do ekologicznych, tekstylnych toreb na zakupy, które z pewnością przyczynią się do ograniczenia zalewających naszą planetę toreb plastikowych.

Przypomnieć wypada, że ten piękny, znajdujący się w sercu miasta park, przez poprzedni samorząd uznany został za niepotrzebny wydatek w budżecie gminy. Dopiero obecny samorząd podjął decyzję o wykupie od SGGW parku wraz z przyległym terenem i podjęcia wysiłku stworzenia w tym miejscu tak niezwykłego zakątka, w którym można odpocząć, zabawić się, poznać rośliny, czy wyprowadzić na wybieg psiaka. Brwinowski park jest teraz prawdziwą oazą zieleni i wizytówką miasta, z której wszyscy brwinowianie mogą być dumni.

Prace, które zmieniły wizerunek brwinowskiego parku, realizowane są w ramach projektu „Kolejny etap rewitalizacji parku miejskiego w Brwinowie – zagospodarowanie terenów zieleni”, realizowany w latach 2018-2021. Projekt dofinansowany został ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w wysokości 2.140.229.65 zł, co stanowi 85% kosztów kwalifikowanych.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Moc atrakcji na Eko-Pikniku


To może Cię zainteresować: