W miniony piątek, bardzo mocnym akcentem, rozpoczęły się 6. Grodziskie Spotkania Wielokulturowe – SPLOTY. Nasza redakcja uczestniczyła w Marszu Pamięci oraz koncercie szczecińskiej grupy DIKANDA.

Podczas tegorocznej edycji odbywającej się pod hasłem "Światło ze Wschodu" poznamy: kulturę, obyczaje i tradycje wschodnich narodów, które w rozmaitym czasie gościły na ziemiach polskich, lub też gościły pod swoim dachem Polaków - zesłańców, emigrantów, żołnierzy.

Jak co roku, na program "Splotów" składają się znakomite koncerty, ciekawe wykłady, konferencje i panele dyskusyjne, spotkania autorskie, projekcje filmów, wieczory opowieści i spektakle, spacery historyczne i warsztaty oraz degustacje potraw egzotycznych kuchni.

„Sploty” rozpoczęły się w miniony piątek w Mediatece, od spotkania dla uczniów szkół „Ratujący i ratowani. Polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.

O godzinie 17.30 spod muralu, z napisami w języku jidysz, przy peronie grodziskiej stacji, wyruszył Marsz Pamięci. To wydarzenie, organizowane w 78. rocznicę likwidacji getta, odbyło się po raz pierwszy i przyciągnęło wielu mieszkańców chcących oddać hołd swoim dawnym sąsiadom.

Marsz pamięci przeszedł deptakiem, pod pomnik znajdujący się w miejscu dawnej synagogi, gdzie władze gminy, w tym przedstawiciele Młodzieżowej Rady Konsultacyjnej złożyli kwiaty, a mieszkańcy niesione spod dworca światła pamięci, z nazwiskami grodziskich mieszkańców pochodzenia żydowskiego z czasu II wojny światowej.

Po marszu, o godzinie 18, rozpoczął się w sali widowiskowej Centrum Kultury niezwykle energetyczny koncert szczecińskiej grupy DIKANDA. Koncert rozpoczął się minutą ciszy, upamiętniającą zmarłego w ostatnich dniach premiera Jana Olszewskiego.

Powstały w 1997 roku zespół DIKANDA uważany jest za jednego z najlepszych twórców grających muzykę świata. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu – poszukuje nowych nurtów. Większość utworów to oryginalne kompozycje. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. Zespół ma w swoim dorobku 7 płyt, setki koncertów (w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Rosji, Indiach oraz w USA). Zdobyli także liczne nagrody, w tym „Płyta roku” niemieckiego czasopisma „Folker”.

Zespół porwał do wspólnej zabawy niemal pełną do ostatniego miejsca salę grodziskiego CK. Koncerty ten był niezwykle emocjonalną podróż po etnicznych brzmieniach i żywiołowym, pełnym energii spotkaniem, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Po tak mocnym starcie z niecierpliwością czekamy na kolejne wydarzenia Splotów, do uczestnictwa w których Państwa zachęcamy.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Grodziskie SPLOTY rozpoczęte z przytupem!


To może Cię zainteresować: