Rozpoczyna się kolejny etap budowy nowego toru WKD, podczas którego zamykane są kolejne przejazdy. Niestety odnosimy wrażenie, że podobnie jak jesienią operacja przeprowadzana jest w taki sposób, by spełnić jedynie minimalne wymogi prawne, a nie skutecznie poinformować kierowców.

Mieszkańcy Grodziska pamiętają jeszcze zeszłoroczne prace na przejazdach, gdy nikt nie wiedział, którędy danego dnia będzie mógł przejechać. Pamiętamy też liczne TIRy, które pod osłoną nocy na wstecznym wycofywały się ul. Nadarzyńską. Niestety tamto zamieszanie niewiele nauczyło zarządców drogi i WKD.

Niedawno mieszkańców okolic ul. Okrężnej czekała niemiła niespodzianka. Dojazd do ich domów został zamknięty i to… z dwóch stron, pozostawiając jazdę małymi osiedlowymi uliczkami. Pytanie czy tych prac nie można było skoordynować? Jak poinformował nas Piotr Jaskowski z grodziskiego Wydziału Zarządzania Drogami Gminnymi - Wykonawca WKD, firma INTOP zgodnie z przepisami  zobligowana jest  do poinformowania zarządzającego ruchem (Starostwa Powiatu Grodziskiego) na tydzień przed wprowadzeniem zmian organizacji ruchu drogowego. (…)Urząd Miejski nie ma wpływu na harmonogram prac, firma uzyskała niezbędne uzgodnienia i realizuje inwestycje, która zbliża się ku końcowi. Na podstawie uzgodnień, firma na terenie Grodziska Mazowieckiego prowadzi prace maksymalnie na dwóch przejazdach kolejowych równolegle. Niestety, w przypadku sieci drogowej wyłączenie jednego z przejazdów kolejowo-drogowych powoduje znaczne utrudnienia o których Urząd stara się informować poprzez media społecznościowe.

O problem zapytaliśmy też WKD, zwłaszcza czy o pracach nie można z wyprzedzeniem poinformować mediów. Jak się okazuje WKD działa zgodnie z prawem przesyłając informację o zamknięciu określonych przejazdów kolejowo-drogowych do środków masowego przekazu każdorazowo w przypadku, w którym wywiera to wpływ na zakres organizowanego przez spółkę transportu zbiorowego, z wykorzystaniem środków transportu kolejowego lub autobusowego. Niestety nie mamy tu NIC poza minimalistyczny wymóg prawny. Pytanie czy wysłanie informacji o innych zamknięciach byłoby aż tak pracochłonne i męczące?

Co ważniejsze jak dalej będą wyglądały zamknięcia przejazdów? Czy WKD, naprawdę nie może zrobić tu nic więcej poza minimalistycznymi wymaganymi prawem znakami?

Kolejne zamknięcia tym razem ul. Piaskowej w okresie od 22 maja do 2 czerwca!

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: