Pamięć

Dajemy jej dowody w dniach poprzedzających Dzień Wszystkich Świętych, niesłusznie zwany dniem zmarłych, kiedy to tłumnie odwiedzamy cmentarze, by uporządkować groby naszych bliskich i groby tych, o których już nikt nie pamięta.

„Pamięć” to również nazwa społecznego komitetu założonego przez dwóch mieszkańców Grodziska Mazowieckiego: Krzysztofa Alwasta i Wojciecha Hardta po to między innymi, byśmy lepiej poznali historię naszego miasta i historię ludzi, którzy tu mieszkali dłużej lub tylko przebywali czasowo, a którzy swoje życie poświęcili, walcząc o naszą godność i wolność.

Dzięki zaproszeniu Wojciecha Hardta mogłam uczestniczyć w sobotę, 31 października o godz. 18.00 w spotkaniu i zapalaniu zniczy pamięci pod Krzyżem Katyńskim na grodziskim cmentarzu, a potem razem z grupą około 30 osób uczestniczyć w zapalaniu zniczy na grobach leżących tu bohaterów, o których życiu i bohaterskich czynach bardzo ciekawie mówił Krzysztof Alwast.

Można mieć nadzieję, że współpraca miasta z Komitetem „Pamięć” doprowadzi do wydania Przewodnika Biograficznego po Cmentarzu w Grodzisku Maz., podobnie jak to zrobiono w Milanówku. Jest to ciężka praca dokumentacyjna, trwająca kilka lat. Dopóki taki przewodnik nie powstanie, można przynajmniej pokusić się o wyznaczenie ścieżki pamięci i postawienie przy grobach zasłużonych tablic z notkami biograficznymi. Nie sądzę, by Krzysztof Alwast robił tajemnicę ze swej wiedzy, tym bardziej, że obiecał swą wiedzą podzielić się z naszymi czytelnikami.

Dowody pamięci dawali również mieszkańcy innych miast powiatu grodziskiego, w tym Milanówka, gdzie we Mszy św. odprawianej na miejscowym cmentarzu w intencji zmarłych tu pochowanych, wzięła udział liczna gromada wiernych. Szczególnie cieszy aktywność harcerzy, którzy w ramach Akcji Znicz zadbali o to, by nie było grobów zapomnianych. Harcerze pełnili honorowe warty przy grobach zasłużonych, sprzedawali Przewodnik Biograficzny po Cmentarzu w Milanówku. Cieszy również fakt, że wielu rodziców pamiętało o tym, by ich dzieci zapaliły znicze na grobach powstańców i żołnierzy. To bardzo cenna lekcja patriotyzmu.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Pamięć o bohaterach spoczywających na cmentarzach w Grodzisku Maz. i Milanówku


To może Cię zainteresować: