W dniu 2 października 2020 r. o godz. 17.00, w grodziskiej Mediatece, odbyła się premiera Spacerownika historycznego „Ścieżki Wolności 1976-1989” autorstwa Wojciecha Hardta oraz Łukasza Nowackiego, wydanego w 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” i 30. rocznicę istnienia odrodzonego samorządu lokalnego. Spotkanie z autorami prowadził Krzysztof Bońkowski.

Autorzy, odpowiadając na pytania Krzysztofa Bońkowskiego, potwierdzili to, co napisali we wstępie Spacerownika, że propozycja spaceru przybliżającego działania opozycji demokratycznej w okresie PRL, skierowana jest przede wszystkim do młodych mieszkańców Grodziska.

Łukasz Nowacki zwrócił uwagę na ostatnio modne hasło – przywracanie pamięci. W swej wypowiedzi podkreślił, że z pewnością pamięć należy pielęgnować. Podkreślił również ogromne zasługi Wojciecha Hardta właśnie w pielęgnowaniu pamięci.

Krzysztof Bońkowski dodał, że oprócz dbania o pamięć, warto również edukować. I tu ukłon w kierunku nauczycieli historii. Może do programu nauki historii należy włączyć spacery z przewodnikiem Łukaszem Nowackim, po przystankach ze Spacerownika, a jest ich 14 i jak stwierdzili autorzy – jednego brakuje. Bo kto inny zna tak wiele szczegółów z historii Grodziska i potrafi tymi szczegółami zainteresować słuchaczy?

Kończąc premierowe spotkanie Spacerownika historycznego „Ścieżki Wolności 1976-1989”, autorzy podkreślili, że starali się pisać obiektywnie, nie dzieląc bohaterów na dobrych i złych. Starali się stworzyć most pokoleniowy. Poinformowali również, że „przymierzają się” do Spacerownika po powiecie grodziskim, w którym mają zamiar uwzględnić aktywność opozycji demokratycznej czasu PRL w Milanówku i Podkowie Leśnej.

Spacerownik jest pięknie wydany, zawiera wiele archiwalnych zdjęć i dokumentów. Autorzy, otrzymane kwiaty przekazali kobietom: Łukasz Nowacki pani, która zadbała o piękną grafikę Spacerownika, zaś Wojciech Hardt – swojej żonie Marylce. Na zakończenie na wspólnej fotografii znaleźli się solidarnościowi działacze tamtych czasów.

W Spacerowniku wykorzystano między innymi wypowiedzi zebrane przez Krzysztofa Bońkowskiego w książce „Szliśmy po zwycięstwo” oraz pochodzące z książki „Niepokorni 1976 – 1989. Mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności” t. 1 i 2.

Druk książki został sfinansowany ze środków Gminy Grodzisk Mazowiecki i Ośrodka Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Spacerownik historyczny „Ścieżki Wolności 1976 -1989”


To może Cię zainteresować: