Dziś, około godz. 6.00 rano Straż Pożarna w Grodzisku Maz. odebrała zgłoszenie alarmowe o pożarze zabytkowego dworku w Petrykozach (gm. Żabia Wola), należącego do zmarłego już aktora  - Wojciecha Siemiona. W gaszeniu pożaru, które jeszcze trwa, bierze udział 13 jednostek straży pożarnej z powiatów, grodziskiego, żyrardowskiego, zachodniego warszawskiego i Warszawy.

Jak podał rzecznik prasowy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Maz., zarzewiem pożaru była prawdopodobnie drewniana altana, znajdująca się tuż przy budynku dworku. Z niej ogień rozprzestrzenił się na kryty gontem dach, którego znaczna część płonęła już w chwili przybycia jednostek gaśniczych.

W dworku w Petrykozach znajdowało się prywatne Muzeum Sztuki Ludowej, które utworzył i udostępnił nieżyjący już jego właściciel i znany polski aktor - Wojciech Siemion (zm. w kwietniu 2010 r.).

Zbiory zgromadzone w dworku obejmowały imponującą kolekcję malarstwa z poprzedniego stulecia oraz bogaty zbiór głównie drewnianych rzeźb ludowych. Między obrazami znajdują się dzieła Beksińskiego, Dwurnika, Dudy-Gracza czy Tarasewicza. Na niedawno wyremontowanym poddaszu znajdowała się Galeria XX-wiecznego Malarstwa Polskiego.

W zabytkowym dworku spłonął dach i poddasze, natomiast część parterową udało się uratować. Jak dowiedzieliśmy się, z pożaru udało się wynieść znaczną część zbiorów, choć te znajdujace się na poddaszu spłonęły. Straty oszacuje Mazowiecki Konserwator Zabytków.

Elżbieta Tryburcy- Kubacka


fot: Karolina Siemion, źródło: zabiawola.pl

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Pożar dworku Wojciecha Siemiona w Petrykozach


To może Cię zainteresować: