Po roku przerwy, spowodowanej pandemią, powrócił Grodziski Rodzinny Piknik Historyczny. Tegoroczna edycja, zorganizowana została pod hasłem „Napoleon w Soplicowie”. Tytuł ten nawiązywał do 200. rocznicy śmierci Napoleona Bonaparte, oraz sytuacji Polski w epoce napoleońskiej i obyczajów szlacheckich opisanych w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza.

W minioną niedzielę, 12 września br., Park Ordona zmienił się w obóz wojsk Napoleońskich, w którym  przez całe popołudnie mogliśmy poznać nie tylko tajniki sztuki wojennej tamtych lat, ale i poznać ówczesny styl życia i różne rzemiosła. W licznych namiotach najmłodsi uczestnicy pikniku mogli wziąć udział w wielu warsztatach. Starsi uczestnicy mogli porozmawiać z rzemieślnikami i żołnierzami o życiu i pracy w tamtych czasach. Uczestników odwiedził i na wszystkie pytania odpowiadał sam cesarz Napoleon Bonaparte, wraz z cesarzową. Z ust dostojnych szlachciców i szlachcianek, mogliśmy dowiedzieć się o życiu i obyczajach dworskich. Z ciekawością słuchaliśmy opowieści o ówczesnych strojach, uczyliśmy się tańców narodowych kujawiaka i poloneza, czy przyglądaliśmy się pokazom musztry. Tak jak w Soplicowie, tak i na pikniku można było wysłuchać wyjątkowego koncertu cymbalisty czy muzyki sakralnej wykonanej przez uczniów grodziskiej Szkoły Muzycznej I st. im. T. Bairda. Świetną zabawę przerywały jedynie wystrzały z armaty, które przypominały o szybko mijającym czasie.

Punktem kulminacyjnym pikniku był koncert folkrockowego zespołu Persival. Nie zawiódł zespół i publiczność, wśród której największy aplauz wzbudzały skomponowane przez zespół utwory do gry Wiedźmin. Sami artyści w pewnym momencie przyznali, że jeszcze nigdy publiczność tak doskonale nie bawiła się pod sceną na ich koncercie.

Piknik zakończył spektakularny pokaz teatru ognia, nawiązujący swą opowieścią do wierzeń dawnych Słowian.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Powrót w wielkim stylu


To może Cię zainteresować: