Zapraszamy na VI Rodzinny Piknik Historyczny

„Śród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju,
Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju,
Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany…”
Adam Mickiewicz, „Pan Tadeusz”

Któż z nas, czytając nieśmiertelne strofy narodowej epopei, nie wyobrażał sobie mickiewiczowskiego Soplicowa – „matecznika” polskości, manifestowanej obyczajem, strojem, przywiązaniem do historii i tradycji, przesiąkniętego duchem wspólnoty, tolerancji i pojednania ponad podziałami? Szlachecki dwór z folwarkiem, sąsiadujący z pomniejszymi zaściankami, żydowską karczmą i obozem wojskowym, oczekujący przybycia Napoleona Bonaparte został zatrzymany na kartach „Pana Tadeusza” i odkrywany jest przez kolejne pokolenia. Do odwiedzenia tego właśnie świata zapraszamy w czasie VI Rodzinnego Pikniku Historycznego, który odbędzie się w sobotę 11 września w grodziskim Parku Ordona. Wśród „rodzinnych” atrakcji, zaplanowanych w godzinach 14.00-21.00, znajdą się rekonstrukcje historyczne i pokazy musztry, nauka tańca, warsztaty rękodzielnicze i zabawy dla dzieci. Goście będą mieli okazję odwiedzić sztab Napoleona i punkt artyleryjski, wziąć udział w koncertach i zobaczyć spektakl teatru ognia, a na zgłodniałych czekać będzie aromatyczny bigos. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie zespół Percival.
Piknik, którego VI edycja poświęcona jest epoce napoleońskiej, odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, wpisując się w europejskie obchody 200. rocznicy śmierci Napoleona Bonaparte. Tradycyjnie miejscem imprezy pozostaje teren w pobliżu Gór Szwedzkich, czyli śladów średniowiecznego grodziska – kolebki Grodziska Mazowieckiego. Ze względu na rodzinny, edukacyjny charakter Pikniku, impreza ma charakter otwarty.

A zatem przybywajcie wraz z Napoleonem do Soplicowa, aby na własne oczy przekonać się, jak barwne, ciekawe i intensywne były to czasy. Do zobaczenia w przeszłości.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: