To już VIII Rodzinny Piknik Historyczny. Tegoroczna edycja „Nad nami orzeł biały...” symbolicznie upamiętniła okres Powstania Styczniowego. Organizatorzy przygotowali m.in. pokazy wojskowe i rekonstrukcje historyczne, a także ciekawe widowisko artystyczne.

W sobotę, 16 września, w Parku im. M. Michalak przy ul. Ordona odbyła się tegoroczna edycja Pikniku Historycznego. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się od hejnału zagranego na ligawce przez rzeźbiarza i artystę ludowego Adama Szczepanika. W części oficjalnej zebranych gości oraz przedstawicieli władzy samorządowej przywitali gospodarze – Łukasz Nowacki i Aldona Józefowicz. Podczas prezentacji wojsk powstańczych przedstawiony został charakterystyczny strój kosyniera i strzelca Powstania Styczniowego 1863 r. W ramach pokazu tańca występująca w operach barokowych i na scenach w produkcjach kostiumowych Anna Korbolewska w duecie z Adamem Wyszatyckim zaprezentowali taniec szlachecki (kujawiak wolny), kontredans tańczony krokiem poleczki, a na zakończenie polonez z elementami tańca chodzonego. Wydarzeniu towarzyszył też występ hippiczny w wykonaniu Klubu Jeździeckiego Dama Dana.

W pokazie formacji wojsk rosyjskich ukazane zostało umundurowanie piechoty, w tym: bączek czapkowy, kepi carska oraz kurtka w barwach zieleni. Dla zainteresowanych odbył się wykład o modzie z motywem wizualizacji stylizacji z epoki, do których należały: strój dworski, kobiety pracującej, suknia żałobna z lat 30 oraz ubranie lekarza. Piknik kończyła potyczka wojsk powstańczych z rosyjskimi i pojedynek szermierczy. Muzycznym akcentem wieczoru był koncert zespołu folkowego Żywiołaki oraz spektakularna inscenizacja Teatru Ognia „Bohema”.

Podczas pikniku dostępne były liczne stoiska rzemieślnicze i historyczne. Najmłodsi uczestnicy mogli wykonać historyczne kosy lub zaprojektować własną wersję żałoby narodowej, wpisującej się w elementy wyposażenia damy z dawnej epoki. Nie zapomniano również o wyrobach przygotowanych w kuchni polowej oraz potrawach staropolskich.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Powrót do historii


To może Cię zainteresować: