Podczas wakacji otrzymaliśmy kilka zgłoszeń mieszkańców ul. Granicznej i Żytniej dotyczących dużego ruchu samochodów ciężarowych w godzinach nocnych. Sprawą tą zajmowaliśmy się już na początku roku. Po sygnałach naszych czytelników postanowiliśmy ponownie zająć się tym tematem.

Z informacji, jakie uzyskaliśmy, wynika, że w dniu 27.07.2012 r. do firm posiadających przepustki na przejazd całodobowy ul. Graniczną zostało skierowane pismo z informacją o utracie ich ważności w zakresie przejazdów w godzinach nocnych (od 22.00 do 6.00) od dnia 15.08.2012 r. Wywołało to jednak liczne protesty firm, które prowadzą w Grodzisku Maz. działalność całodobowo i niejednokrotnie samochody muszą do nich dojechać w godzinach nocnych. W związku z tym przeprowadzone zostały dodatkowe analizy i wprowadzone zostały specjalne przepustki upoważniające do przejazdu m. in. ul. Graniczną i dalej ul. Bałtycką i Żytnią w godzinach nocnych. Liczba przepustek została znacznie ograniczona. Potwierdzają to także nasze rozmowy z przedstawicielami firmy Raben. Przepustki te będą miały ważność do momentu otwarcia zjazdu w Wiskitkach, co teoretycznie powinno nastąpić w październiku tego roku.

Pod koniec sierpnia postanowiliśmy sprawdzić, czy problem nadmiernego ruchu tirów został przynajmniej częściowo rozwiązany. Wieczorem 28 sierpnia, około godz. 23.00 podjechałem z aparatem fotograficznym na róg ulic Zachodniej i Bałtyckiej, by sprawdzić, jak wygląda sytuacja w tym miejscu. W ciągu 10 minut przejechało tamtędy 8 tirów. Jeżeli tak to wygląda po rozwiązaniu problemu nadmiernego ruchu, to strach pomyśleć, co się działo przedtem. Jadąc najpierw ul. Graniczną, a wracając ul. Żytnią, nie spotkałem niestety, żadnego patrolu straży miejskiej czy policji.

W odpowiedzi na wysłane przez nas zapytanie w tej sprawie pani Wiceburmistrz Maria Grabowska kompleksowo wyjaśniła nam kwestie związane z problemem ruchu samochodów ciężarowych na Łąkach. Poinformowała nas także o dodatkowych badaniach ruchu samochodów ciężarowych przeprowadzanych w sierpniu, z których wynika, że niestety większość samochodów ciężarowych jadących przez Łąki, nie została zidentyfikowana jako samochody należące do lokalnych przedsiębiorców. Był to w dużej mierze ruch tranzytowy, który nie powinien mieć tam miejsca. Otrzymaliśmy również informację, że na różnych odcinkach ul. Granicznej ustawiane są patrole policji i straży miejskiej. Jak wynika z wyjaśnień pana Jana Stachurskiego, Komendanta Straży Miejskiej, patrol, który rozpoczynał pracę o godz. 23.00 i pełnić miał go do godz. 03.00, był w tym czasie odprawiany do służby przez nadzorującego służbę w Komendzie Powiatowej Policji.

Otrzymaliśmy również zapewnienie, że w celu wyeliminowania ruchu tranzytowego z ul. Granicznej/Bałtyckiej/Żytniej od 10 września uruchomione zostały całodobowe patrole w tamtym rejonie. Potwierdziła to nam również pani asp. Karatrzyna Zych z Komendy Powiatowej Policji w Grodziku. Poinformowała nas także, że w wymienionym rejonie doraźnie pełnią też służbę policjanci Wydziału Ruchu Drogowego, a dodatkowo w ostatnim czasie do Burmistrza Grodziska Mazowieckiego wpłynął policyjny wniosek o objęcie wymienionych ulic dodatkowym monitoringiem wizyjnym.

Sytuację będziemy niezależnie monitorować także my, zwłaszcza w zakresie patroli strzegących ograniczeń ruchu. Doskonale rozumiemy mieszkańców skarżących się na nadmierny ruch, zwłaszcza w godzinach nocnych, jednak rozumiemy też okoliczne firmy, które także w godzinach nocnych muszą pracować i wysyłać transporty. Jedna i druga grupa ma w tej kwestii zupełnie rozbieżne intencje i niestety, trzeba je przynajmniej w jakieś mierze pogodzić. Mamy nadzieję, że wzmożone patrole policyjne pozwolą na wyeliminowanie samochodów nieuprawnionych do przejazdu przez dzielnicę Łąki, co częściowo rozwiąże problem. Pozostaje nam liczyć na sprawność policji, strażników miejskich i firm budowlanych, które budują zjazd w Wiskitkach – od terminu jego oddania zależy moment wycofania przepustek nocnych.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Problem ruchu TIR’ów w godzinach nocnych


To może Cię zainteresować: