Przed nami kolejny etap wdrażania uchwały krajobrazowej - dostosowanie witryn, szyldów na budynkach i reklam wolnostojących.

Dla właścicieli szyldów i reklam wymagających modyfikacji, Ratusz przygotował dwie propozycje. Pierwsza z nich to bezpłatne usługi grafika. Grafik zaprojektuje kompletne oznakowanie Państwa lokali, sklepów i siedzib, zgodne z przepisami uchwały – informuje Monika Kwiczak, koordynator zespołu ds. wdrażania uchwały. Druga, to konkurs na najlepiej wykonaną aranżację witryn i szyldów. Każdego miesiąca firmy, które dostosują oznakowania swoich lokali do obowiązujących przepisów, będą miały szansę na otrzymanie nagrody w wysokości 3 000 zł.

Termin dostosowania dla tych elementów to 11 maja 2024 r. Wydaje się odległy, jednak zmiana szyldu nad sklepem czy lokalem usługowym wymaga znaczniej więcej czasu (nowy projekt i produkcja) niż zdjęcie baneru z ogrodzenia. Niedostosowanie się do zapisów uchwały będzie skutkowało wymierzeniem przez gminę kary pieniężnej, która uzależniona jest od powierzchni reklamy i wynosi ok. 108 zł za każdy metr kwadratowy za 1 dzień.

Pierwszy etap wdrażania uchwały, realizowany od maja 2022 r., dotyczył dostosowania reklam na ogrodzeniach. Dobra współpraca z reklamodawcami sprawiła, że zostało zdjęte ok. 1000 szt. banerów niezgodnych z uchwałą. Efektem jest spektakularna metamorfoza ulic i odsłonięte, estetyczne ogrodzenia.

Uchwała reguluje zasady umieszczania reklam i szyldów na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki. Stosuje się ją nie tylko do reklam wolnostojących czy na budynkach, ale również do tych zawieszanych na ogrodzeniach. Uchwała określa również standardy dla nowo budowanych ogrodzeń i materiały z jakich mogą być wykonane. Dlatego dotyczy każdej osoby prowadzącej działalność gospodarczą i każdego właściciela nieruchomości na terenie gminy.

Więcej informacji: Wydział Kształtowania Przestrzeni Publicznych Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim, ul. T. Kościuszki 12a, tel. 22 463 46 09 lub 22 755 55 34 wew. 251, e-mail: krajobraz@grodzisk.pl

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Uchwała Krajobrazowa – czas na szyldy!


To może Cię zainteresować: