Kilkaset osób, w różnym wieku, przybyło w poniedziałek 13 lutego na grodziski deptak u wylotu ulicy Żwirki i Wigury, w celu uczczenia pamięci 6000 Żydów wywożonych z terenów grodziskiego getta – pociągami do Warszawy, a następnie do obozów zagłady.

Jest to pierwsza tego typu uroczystość w Grodzisku – mówił Burmistrz Grodziska Grzegorz Banedykciński - Przez wiele lat, kiedy możemy decydować sami o tym co dzieje się wokół nas, zajmowaliśmy się bardziej tym, aby poprawić wygląd, infrastrukturę, wybudować te rzeczy, które są nam niezbędne do życia i trochę mniej zajmowaliśmy się historią. (…)Niech ta dzisiejsza uroczystość będzie wyrazem naszego szacunku dla tej społeczności, która tak tragicznie zakończyła historię przyjaźni i współżycia pomiędzy Polakami i Żydami. Bez wątpienia Grodzisk był miastem bardzo charakterystycznym jeżeli chodzi o dobre kontakty między Polakami i Żydami

Oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców, w uroczystościach wzięli również udział oficjalni goście:
Rabin Maciej Pawlak z Komisji Rabinicznej do spraw cmentarzy z biura Naczelnego Rabina w Polsce, Michał Sobelman - attaché prasowy ambasady Izraela w Polsce, Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego imienia Emanuela Ringelbluma, Marek Sasłowski – Instytut Pamięci Narodowej, Paula Sawicka – prezes stowarzyszenia  "Otwarta Rzeczpospolita", ksiądz Kazimierz Świecko, Wojciech Hardt – przewodniczący Rady Powiatu Grodziskiego.

Uroczystość u wylotu ulicy Żwirki i Wigury, dawnej bramy getta, zakończył koncert pieśni żydowskich w wykonaniu aktora Teatru Żydowskiego w Warszawie Henryka Rajfera, przy akompaniamencie Teresy Wrońskiej - kierownika muzycznego Teatru Żydowskiego. Fragmenty konkcertu można odsłuchać klikając odtwarzacz zamieszczony poniżej.

Piesn Kadysz

Przedwojenna piosenka zydowska

Anim maamin

Piesn cadyka Nachmana z Braclawia - Kol haolam kulo, geszer car meod


Po koncercie zebrani goście przeszli w pochodzie pod pomnik Wolności, gdzie złożyli kwiaty.

 

Redakcja
Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Obchody 71 rocznicy likwidacji getta w Grodzisku


To może Cię zainteresować: