Znamy zwycięzcę konkursu na mural 500-lecia

Na konkurs na koncepcję muralu 500-lecia wpłynęło 13 ofert. 3 z nich musiały zostać odrzucone z powodu braków formalnych (niekompletne dokumenty wymagane do złożenia oferty). Po burzliwych obradach, 6-osobowa komisja składająca się z przedstawicieli urzędu i grodziskich instytucji kultury przyznała punktacje i wyłoniła trzech laureatów.

I miejsce w konkursie zdobyła koncepcja muralisty o pseudonimie artystycznym „mgr Mors”. Kryje się pod nim Mariusz Brodowski – animator kultury z Nowego Sącza. Komisja doceniła jego pomysł, by w proces tworzenia muralu zaangażować mieszkańców. Artysta chce zebrać 500 odcisków dłoni od 500 Grodziszczan. Z nich stworzyć mural, który będzie przedstawiał symbol (miejsce, obiekt), który będzie kojarzył się przejeżdżającym z Grodziskiem. Co to będzie? Jeszcze nie wiadomo – decyzja zapadnie, po spotkaniu artysty z mieszkańcami na warsztatach w Mediatece w kwietniu. To właśnie kreatywność i idea pokazania nowoczesnego i silnego swoimi mieszkańcami Grodziska dała mgr Morsowi zwycięstwo.

II miejsce zajął Jakub Bitka, którego koncepcja opiera się na wywołaniu u odbiorcy chęci zatrzymania się, aby „rozszyfrować” obraz. Poprze użycie wielu nakładających się historycznych zdjęć, artysta chciał zachęcić obserwatora do „podróży po wizerunkach ważnych postaci i wydarzeń związanych z historią Grodziska”.

III miejsce przypadło autorowi wielu pięknych murali trójwymiarowych – Ryszardowi Paprockiemu. Komisja doceniła jego portfolio oraz kunszt w odwzorowaniu postaci, jakie zostały zaproponowane na grodziski mural.

Mural ma powstać do 27.05.2022 r. Ściana już jest przygotowywana. Już wkrótce mgr Mors zaprosi Państwa do wspólnej pracy nad grodziskim muralem 500-lecia. Czegoś takiego jeszcze u nas nie było!

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Znamy zwyciężcę konkursu na mural 500-lecia


To może Cię zainteresować: