Czy maszt, który zostanie postawiony obok budowanego – nowego komisariatu Policji w Jaktorowie, jest tak niebezpieczny, jak twierdzą niektóre osoby? Jaki będzie miał wpływ na mieszkańców żyjących w centrum Jaktorowa?

W 2019 r. Rada Gminy Jaktorów na wniosek wójta przekazała Komendzie Stołecznej Policji działkę, na której powstanie nowy komisariat. Działka, oddalona o około 300 m od obecnej siedziby Komisariatu Policji w Jaktorowie, została wybrana m.in. ze względu na lokalizację w ścisłym centrum Jaktorowa. Dla mieszkańców jest to bardzo dobra informacja, że w gminie wiejskiej pozostaje komisariat. Nie zostaje on zastąpiony posterunkiem, który cechuje się bardzo dużymi ograniczeniami – zarówno pod względem liczby policjantów, jak i funkcjonowaniem (czasem tylko kilka godzin w tygodniu). Należy to tym bardziej zaliczyć do sukcesów wójta, ponieważ obecnie w całym kraju Policja stosuje centralizację struktur i komisariaty są likwidowane, a ich rolę przejmują komendy powiatowe. Z taką sytuacją spotkaliśmy się już w powiecie grodziskim, gdzie komisariat Policji w Żabiej Woli został zlikwidowany, a na jego miejsce powstał posterunek pracujący w godzinach 8.00 – 16.00. Zatem Komenda Powiatowa Policji w Grodzisku Maz. obsługuje również całą gminę Żabia Wola.

I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie maszt komunikacyjny. Ale czy na pewno?

Pod koniec kwietnia jeden z mieszkańców próbował podnieść na jaktorowskich forach internetowych  alarm z informacją, że obok komisariatu będzie budowany ponad 40-metrowy maszt telekomunikacyjny. Jak to zwykle bywa przy próbach nagłaśniania takich sensacji, mówiono o szkodliwości fal radiowych na ludzkie życie, a jedna z mieszkanek Jaktorowa była nawet straszona, że maszt jest budowany na potrzeby Centralnego Portu Komunikacyjnego. Podczas zeszłotygodniowej sesji Rady Gminy Jaktorów zaniepokojenie wśród ludzi próbował wprowadzić też radny Adam Banaszek. Kwestionował lokalizację nowego komisariatu, mimo że w 2019 r. podczas głosowania nad przekazaniem działki przez gminę wstrzymał się od głosu, co bardziej wskazywałoby na brak jego zdania w tej kwestii niż sprzeciw. Obecnie twierdzi, że można by znaleźć lepsze miejsce dla komisariatu tj. bliżej drogi 719. Problem jednak w tym, że jeżeli nawet nowa siedziba Policji w Jaktorowie znalazłaby się w innym miejscu, to sytuacja nie zmieniłaby się, ponieważ maszt i tak stanąłby w centrum Jaktorowa, kilkaset metrów dalej, co znów mogłoby komuś przeszkadzać.

A co ze szkodliwością masztu?

Wójt gminy Jaktorów Maciej Śliwerski oraz Zastępca Komendanta Stołecznego Policji Włodzimierz Pietroń bardzo szybko zareagowali na pojawiające się pierwsze próby wmawiania lokalnej społeczności rzekomej szkodliwości masztu dla ludzi. W piśmie przekazanym przez Komendę Stołeczną Policji do wójta możemy przeczytać, iż anteny montowane przez Policję mają tak niską moc nadawczą, że ich nadawanie porównywalne jest z polami elektromagnetycznymi występującymi w naturalnym środowisku. Co więcej Zastępca Komendanta Stołecznego Policji zapewnił, że poza systemem łączności Policji żadne inne urządzenia nie będą montowane na maszcie. A zatem przeciwnicy sieci 5G nie będą mieli już pola do popisu, ponieważ ich argumenty zostały obalone.

A jak na informację o budowie masztu reaguje większość mieszkańców gminy Jaktorów?

Na jaktorowskich forach internetowych (poza pojedynczymi osobami) wszyscy wyśmiewają przeciwników budowy masztu. Zdaje się, że każdy rozumie konieczność jego budowy tym bardziej, że na obecnym budynku gminy, gdzie znajduje się komisariat, masz stoi od dziesiątek lat i nikomu to nie przeszkadza. Nawet jedna z najbliższych sąsiadek miejsca powstawania nowego budynku Policji, zapytana o swoje stanowisko w sprawie, stwierdziła, że co prawda nie jest zachwycona perspektywą widoku masztu, ale nie stanowi to dla niej wielkiego problemu, bo o wiele ważniejsze jest bezpieczeństwo.

Tak więc okazuje się, że diabeł nie taki straszny, jak go malują, a lokalna społeczność, mimo prób podburzania, potrafi racjonalnie podejść do tematu. Tym bardziej, że lokalne władze oraz Policja bardzo szybko zdementowały wszystkie nieprawdziwe informacje i wyjaśniły zarówno sens budowy konstrukcji, jak i całkowity brak jej szkodliwości.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: