Wzorcowym przykładem dobrej współpracy samorządowców, które znakomicie ułatwia realizację wspólnych przedsięwzięć, jest zawarte niedawno porozumienie w sprawie modernizacji skrzyżowania ul.Królewskiej (drogi wojewódzkiej nr 719) z ulicą Brwinowską.

Skrzyżowanie to jest bardzo niebezpieczne, co skutkuje częstymi kolizjami w tym miejscu. Ulica Królewska jest trasą o bardzo dużym natężeniu ruchu. Wiele pojazdów z ulicy Królewskiej skręca w lewo w ulicę Brwinowską, co skutecznie zatrzymuje intensywny ruch na drodze wojewódzkiej. Zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na możliwość wykonania manewru kierowcy, popełniają często błędy i dochodzi tu do kolizji. Jeszcze większe utrudnienie czeka kierowców wyjeżdżających z Brwinowa, którzy muszą skręcić w lewo w Królewską.

Problem tego skrzyżowania od dawna spędza sen z powiek przede wszystkim burmistrzowi Milanówka Piotrowi Remiszewskiemu, gdyż to na terenie gminy Milanówek to skrzyżowanie się znajduje, ale również burmistrzowi Podkowy Leśnej - Arturowi Tusińskiemu oraz Brwinowa Arkadiuszowi Kosińskiemu, gdyż mieszkańcy tych gmin również często korzystają z tego niebezpiecznego skrzyżowania.

Próbę rozwiązania tego ważnego problemu podjął burmistrz Piotr Remiszewski, który na początku tego roku spotkał się z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem. Efektem spotkania jest zapewnienie Marszałka o daleko idącej pomocy i współpracy. Marszałek postawił jednak warunek, aby część obowiązków przejęły na siebie samorządy.

Kując „gorące żelazo” burmistrz Remiszewski postanowił zaprosić na rozmowy burmistrzów Brwinowa i Podkowy Leśnej. Efektem spotkania które to odbyło się 10. lutego, jest uzgodnienie wspólnego działania zmierzającego do przebudowy geometrii skrzyżowania. Poprawę bezpieczeństwa zapewni wydzielenie na ulicy Królewskiej pasów dla lewoskrętów, oraz zainstalowanie sygnalizacji świetlnej, co znacznie uspokoi i upłynni ruch pojazdów w tym miejscu. Poprawie ulegnie również bezpieczeństwo rowerzystów, którzy już niedługo dostaną do użytkowania nowo budowaną ścieżkę rowerową, która połączy Milanówek z Podkową Leśną i Brwinowem.

Podczas spotkanie uzgodniono zasady finansowania przedsięwzięcia oraz podział obowiązków. Teraz konieczne jest jeszcze uzyskanie zgody Rady Powiatu oraz wszystkich trzech gmin. Jeżeli nie będzie żadnych przeciwwskazań, to jest szansa, że jeszcze w tym roku prace ruszą z kopyta. Będzie to kolejne przedsięwzięcie wspólnie realizowane przez Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: