KOMUNIKAT WKD W SPRAWIE ORGANIZACJI RUCHU W OKRESIE 03.09.2023-31.10.2023

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. informuje, że od dnia 03.09.2023 (niedziela), od godz. 3:00 w związku z realizacją kolejnego etapu przebudowy stacji Warszawa Zachodnia, podjętej przez inwestora, spółkę PKP PLK S.A. i zamknięciem obydwu torów linii kolejowej WKD na odcinku Warszawa Śródmieście WKD – Warszawa Reduta Ordona oraz przebudową linii kolejowej WKD od Podkowy Leśnej do Grodziska Mazowieckiego zostanie wprowadzony nowy rozkład jazdy pociągów.

Nowy specjalny rozkład jazdy pociągów WKD będzie obowiązywać od nocy z soboty na niedzielę (02/03.09.2023) – godz. 3:00, do nocy z wtorku na środę (31.10/01.11.2023) – godz. 3:00.

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. informuje ponadto, że od dnia 03.09.2023 (niedziela) wykaz linii i odcinków tras środków transportu zbiorowego pełniących funkcję zastępczych środków transportu w zamian za wycofane pociągi WKD z odcinka Warszawa Reduta Ordona – Warszawa Śródmieście WKD, w których obowiązuje honorowanie wszystkich rodzajów biletów WKD, na podstawie zawartych dodatkowych porozumień zostaje rozszerzony o następujące pozycje linii WTP:

 • ZA1 – nowa linia autobusowa dedykowana wyłącznie dla relacji pomiędzy stacjami i przystankami, z których wycofane zostają pociągi WKD; linia ZA1 zostaje uruchomiona na trasie PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Dworzec Centralny (przystanek 06 zlokalizowany w Alejach Jerozolimskich nad stacją Warszawa Śródmieście WKD za rondem Czterdziestolatka w kierunku placu Zawiszy); linia będzie kursować wyłącznie w dni powszednie w godzinach szczytu porannego i popołudniowego, tj. 5:00-9:30 i 14:30-19:00 (uwaga: pierwszy dzień kursowania: poniedziałek, 04.09.2023), wspomagając pozostałe linie regularne, objęte honorowaniem biletów WKD; będzie mieć ograniczoną liczbę przystanków pośrednich, zatrzymując się tylko przy Dworcu Zachodnim, przy placu Zawiszy oraz przy placu Starynkiewicza; obsłużą ją wyłącznie autobusy przegubowe; częstotliwość kursowania linii ZA1 wyniesie co ok. 20 minut i zostanie dostosowana do rozkładu jazdy pociągów WKD zatrzymujących się w obrębie przystanku kolejowego Warszawa Aleje Jerozolimskie.
 • 158 – w dni powszednie w godzinach porannego szczytu przewozowego, tj. 6:00-9:00, w wydłużonych kursach spod CH Reduta autobusy zawrócą na rondzie przy ul. Popularnej i podjadą na przystanek przesiadkowy PKP WKD Aleje Jerozolimskie, skąd zabiorą pasażerów w kierunku Dworca Centralnego, wspomagając linię 127.
 • 220 – dodatkowa linia objęta honorowaniem biletów WKD, wyruszająca z terenu Gminy Michałowice w kierunku dzielnicy Warszawa Ursus; honorowanie obowiązuje na odcinku WKD Opacz – Ursus-Ratusz.
 • SKM S1 – honorowanie biletów WKD w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej rozszerzone na cały odcinek Pruszków – Warszawa Śródmieście / Warszawa Centralna.

ORGANIZACJA RUCHU NA LINII WKD

A. W ZWIĄZKU Z PRZEBUDOWĄ STACJI WARSZAWA ZACHODNIA:

 1. Do odwołania zostaje zamknięty tor nr 1 i nr 2 linii kolejowej nr 47 WKD na odcinku Warszawa Reduta Ordona – Warszawa Śródmieście WKD. Pociągi WKD będą kursowały w następujących relacjach:
  a)    Grodzisk Mazowiecki Radońska – Warszawa Reduta Ordona
  b)    Podkowa Leśna Główna – Warszawa Reduta Ordona
  z przesiadką dla podróżnych odbywających przejazd w relacji do Centrum i z powrotem, do środków transportu publicznego uruchamianych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie (w ramach Warszawskiego Transportu Publicznego – WTP) oraz pociągów spółki Koleje Mazowieckie, na przystanku osobowym „Warszawa Aleje Jerozolimskie” i „Warszawa Reduta Ordona”.
 2. Odcinek Warszawa Reduta Ordona – Warszawa Śródmieście WKD będzie całkowicie zamknięty dla ruchu pociągów.
 3. Na przystankach osobowych Warszawa Aleje Jerozolimskie i Warszawa Reduta Ordona zostaną zorganizowane punkty przesiadkowe pomiędzy pociągami WKD oraz pojazdami ZTM (WTP) i pociągami KM. Pojazdy ZTM (WTP) będą zatrzymywać się na przystankach autobusowych ZTM w zespole przystankowym pn. „PKP WKD Aleje Jerozolimskie” zlokalizowanych na wiadukcie w Alejach Jerozolimskich nad torami linii kolejowej WKD, na przystankach autobusowych ZTM w zespole przystankowym pn. „Śmigłowca” zlokalizowanych przy Alejach Jerozolimskich oraz na przystanku autobusowym ZTM w zespole przystankowym pn. „CH Reduta” zlokalizowanym przy ul. Kołomyjskiej (przystanek krańcowy – dotyczy linii 158).

WYKAZ LINII I ODCINKÓW TRAS ŚRODKÓW TRANSPORTU AUTOBUSOWEGO, TRAMWAJOWEGO I KOLEJOWEGO – PEŁNIĄCYCH FUNKCJĘ ZASTĘPCZYCH ŚRODKÓW TRANSPORTU W ZAMIAN ZA WYCOFANE POCIĄGI WKD – W KTÓRYCH OBOWIĄZUJE HONOROWANIE WSZYSTKICH RODZAJÓW BILETÓW WKD:

 • Linie autobusowe (WTP):
  • ZA1: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Dworzec Centralny w dni powszednie w godzinach 5:00-9:30 i 14:30-19:00 – uwaga: ograniczona liczba przystanków na trasie
  • 127, 517, N35, N85: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Dworzec Centralny
  • 717, 817: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Dworzec Zachodni
  • 158: na odcinku CH Reduta – Dworzec Centralny, a w dni powszednie w godz. 6:00-9:00 na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Dworzec Centralny
  • 178: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Rondo Zesłańców Syberyjskich
  • 187: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Wawelska
  • 191: na odcinku PKP WKD Aleje Jerozolimskie – Plac Narutowicza
  • 220: na odcinku WKD Opacz – Ursus-Ratusz
 • Linie tramwajowe (WTP):
  • 1: na odcinku Bitwy Warszawskiej 1920 – Plac Zawiszy
  • 7, 9, 25: na odcinku Bitwy Warszawskiej 1920 – Dworzec Centralny
 • Linie SKM (WTP):
  • linia SKM S1: na odcinku na odcinku Pruszków – Warszawa Śródmieście / Warszawa Centralna
  • linia SKM S2: na odcinku Warszawa Aleje Jerozolimskie – Warszawa Śródmieście / Warszawa Centralna
  • linia SKM S3 oraz linia SKM S4: na odcinku Warszawa Aleje Jerozolimskie – Warszawa Zachodnia
 • Pociągi spółki „Koleje Mazowieckie – KM" na odcinku Warszawa Aleje Jerozolimskie – Warszawa Śródmieście.

Odpowiednikami dla przystanków/stacji WKD są następujące stacje SKM:

 • Pruszków, Tworki > Pruszków
 • Malichy, Reguły, Michałowice > Piastów
 • Opacz > Warszawa Ursus Niedźwiadek
 • W-wa Salomea > Warszawa Ursus
 • W-wa Raków, W-wa Aleje Jerozolimskie > Warszawa Włochy
 • W-wa Reduta Ordona, Warszawa Zachodnia WKD > Warszawa Zachodnia
 • Warszawa Ochota WKD > Warszawa Ochota
 • Warszawa Śródmieście WKD > Warszawa Śródmieście/Warszawa Centralna

Podróżni korzystający z zastępczych środków transportu zobowiązani są do podróżowania tą komunikacją na podstawie ważnego biletu WKD. W związku z brakiem możliwości skasowania biletu jednorazowego w autobusie, tramwaju, pociągach SKM/KM – pasażerowie rozpoczynający podróż:

 • Środkiem transportu ZTM (WTP) – zobowiązani są skasować odręcznie bilet jednorazowy w miejscu przeznaczonym na odcisk datownika, wpisując w sposób trwały datę, godzinę i minuty rozpoczęcia przejazdu.
 • Pociągiem KM – zobowiązani są wejść do pociągu KM pierwszymi drzwiami (licząc od czoła pociągu) i zgłosić się do kierownika pociągu w celu zalegalizowania biletu.

B. W ZWIĄZKU Z PRZEBUDOWĄ LINII KOLEJOWEJ WKD OD PODKOWY LEŚNEJ DO GRODZISKA MAZOWIECKIEGO:

 1. Linia kolejowa nr 48 do Milanówka – nieczynna. Utrzymanie uproszczonej trasy linii zastępczej komunikacji autobusowej ZA12 Podkowa Leśna Główna – Milanówek Grudów.
 2. Na stacji Podkowa Leśna Główna zostanie zorganizowany punkt przesiadkowy pomiędzy pociągami WKD oraz pojazdami ZKA realizującymi połączenia do Milanówka.
 3. W pojazdach ZKA nie ma możliwości zakupu biletu WKD oraz przewozu roweru.

W związku z brakiem możliwości skasowania biletu jednorazowego w autobusie ZKA, pasażerowie rozpoczynający podróż zobowiązani są skasować odręcznie bilet jednorazowy w miejscu przeznaczonym na odcisk datownika, wpisując w sposób trwały datę, godzinę i minuty rozpoczęcia przejazdu.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: