30.09.2016r. w miejscowościach Pamiątka (gm. Tarczyn) oraz Oddział (gm. Żabia Wola) blisko 1.000 osób protestowało wobec fali lekceważenia, niejasnych zakulisowych decyzji dotyczących zmian przebiegu linii 2x400kV Kozienice-Ołtarzew, politycznego kolesiostwa oraz arogancji Polskich Sieci Elektroenergetycznych PSE i władz państwowych wobec polskich obywateli. Organizatorem protestu była Społeczna Grupa Koordynacyjna „Kozienice - Ołtarzew”.

Zablokowane zostały drogi krajowe nr 7 i 8 (trasa krakowska i katowicka), co spowodowało znaczne utrudnienia w ruchu na południe od Warszawy. Była to kontynuacja protestów, które od 2 sierpnia b.r. jednoczą w walce o prawa obywatelskie mieszkańców 13 gmin: Tarczyn, Żabia Wola, Jaktorów, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Stromiec, Głowaczów, Promna, Jasieniec, Grójec, Ożarów Mazowiecki, Białobrzegi, Radziejowice, po tym jak 2 sierpnia b.r. PSE ogłosiło nieoczekiwanie zmianę przebiegu linii 2X400kV na Mazowszu Zachodnim.

Przypomnijmy: największym jak dotąd i najbardziej spektakularnym protestem był Czarny Marsz z 22.09.16, w którym, niczym w kondukcie żałobnym, ponad 8 tys. mieszkańców Mazowsza  ubranych na czarno przeszło ulicami Warszawy, by wyrazić swój sprzeciw i złożyć petycję u Pani Premier Szydło i ministra Naimskiego. Pani Premier nie wyszła jednak do protestujących, ani nie spotkała się z naszą delegacją. Pan Minister Piotr Naimski (Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej) również odmówił z nami spotkania. Od Dyrektorów w KPRM nie usłyszeliśmy konkretów, a wszelkie odpowiedzi były wymijające. Strona rządowa zrzuca obowiązek rozmów z nami na PSE, a PSE - spółka Skarbu Państwa z kolei milczy.

Jak mówią mieszkańcy: „Opór, blokady i protesty to jedyne co nam pozostało, aby walczyć o nasze prawo do zdrowia, bezpiecznego życia, zaprzestania lekceważenia podstawowych praw obywatelskich. Swoim komunikatem  z 2.08.16 Polskie Sieci Elektroenergetyczne bez podania jakichkolwiek przyczyn zerwało półtoraroczny dialog prowadzony na wcześniej wspólnie ustalonych zasadach (chodzi o Forum Dialogu a potem Grupę Roboczą pod kierownictwem prof. A.Kraszewskiego). Wyrzucono do kosza opinie najważniejszych profesorów politechnik, bo z niewyjaśnionych przyczyn wraca się do wariantu przebiegu linii, który nigdy nie był zaakceptowany społecznie i który opiera się na bublu prawnym i planistycznym, jakim jest Plan Zagospodarowania Województwa Mazowieckiego. Nawet Sejmik Województwa Mazowieckiego jednogłośnie stwierdził, że ten plan nigdy nie był konsultowany społecznie i zobowiązał się do jego zmiany. Gdzie tu wspólne ustalenia i racjonalne decyzje? Gdzie moralność? Kosztem ludzkiego zdrowia gęstych osiedli mieszkaniowych omija się autostrady i hale magazynowe. Czy w naszym kraju liczą się tylko prywatne interesy najbogatszych i kolesiostwo w kręgach rządzących? My nigdy się na to nie zgodzimy!

 

Dlaczego walczymy?

W dniu 28.09. b.r. na stronach inwestycji pojawił się komunikat, że „rozpoczęto realizację prac związanych z uszczegółowieniem trasy linii. W gminach, które wyraziły zgodę na spotkania z przedstawicielami Wykonawcy odbywają się rozmowy”. W jakich gminach? Jakie rozmowy? PSE wielokrotnie potwierdzało w komunikatach z 16.05.16, 25.05.16, 07.06.16 oraz 09.06.16, przyjęcie ostatecznej lokalizacji linii 2X400kV wg najmniej szkodliwego społecznie wariantu. Nagle 02.08.16 PSE wydało skandaliczny komunikat o zmianie wcześniejszej decyzji i prowadzeniu prac w oparciu o szkodliwy społecznie wariant. Wówczas na początku sierpnia włodarze 10 gmin (później dołączyły kolejne) przyjęli wspólne stanowisko o odmowie współpracy z PSE, zażądali wycofania się z błędnej decyzji oraz powrotu do wariantu najmniej szkodliwego społecznie.

 

Wciąż pytamy i żądamy wyjaśnień!

Co się stało pomiędzy 9 czerwca a 2 sierpnia b.r.? Dlaczego najpierw informuje się o wybranym przebiegu trasy, a potem nagle zmienia się decyzję? Co spowodowało tak nagłą zmianę? Dlaczego na komisję sejmową 21.06.16  pod przewodnictwem Posła Marka Suskiego zaprasza się wybiórczo tylko niektóre Gminy? Stowarzyszenia z Jaktorowa oraz Żabiej Woli chciały  uczestniczyć w obradach tej komisji, ale otrzymały informację z sekretariatu Sejmu RP, że trzeba to uzgodnić z Wójtem Wiskitek Franciszkiem M. (skazanym 23.09.2016r. przez Sąd Rejonowy w Żyrardowie za korupcję, wyrok pierwszej instancji na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu i grzywnę 30.000zł). Wokół ustalania przebiegu trasy linii 2X400kV narosło wiele mitów, kłamstw i nieprawidłowości, których wyjaśnienia żąda strona społeczna. Społeczna Grupa Koordynacyjna „Kozienice-Ołtarzew” reprezentująca oszukanych mieszkańców 13 podwarszawskich gmin przygotowuje kolejne odsłony protestu 400kV, jeśli strona rządowa oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne nie usiądą z nami do merytorycznych rozmów. 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Oszukani i zlekceważeni ludzie znowu wychodzą na ulice!


To może Cię zainteresować: