Od samego początku wojny na Ukrainie i  kryzysu humanitarnego z nią związanego spontaniczna pomoc mieszkańców naszej okolicy, jak i samorządów przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Niemal każdy niesie pomoc, jak tylko umie, począwszy od zbiórek rzeczowych, przez wsparcie finansowe, po przyjęcie uchodźców pod swój dach. Ciężko jest docenić wszystkich pomagających, jednak dziś chcieliśmy przedstawić naszym czytelnikom kilka przykładów, które nas najpozytywniej zaskoczyły.

Za pomocą mieszkańców i samorządów w ślad idzie też prawodawstwo. Uchwalona została specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Specustawa reguluje m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą. Ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Polski będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Legalny będzie także pobyt dzieci urodzonych już w Polsce przez Ukrainki, które uciekły przed wojną. Ukraińcy będą mogli podjąć tutaj pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej, a uczniowie oraz studenci będą mogli kontynuować naukę.

Zachęcamy do przejrzenia informacji poniżej, oraz przesłania informacji o nowych inicjatywach na redakcja@obiektywna.pl

Gmina Baranów

Wszystkich zainteresowanych pomocą Ukraińcom w gminie Baranów, zachęcamy do odwiedzenia grupy dla osób chcacych przyjąć uchodźców.

Gmina Brwinów

Wszelkie informacje dotyczące zbiórek organizowanych przez Okej, znajdziemy na stronie internetowej https://ok.brwinow.pl/Sport/Aktualnosci/mozesz-pomoc. Otwarty został też Darmowy punkt odzieżowy.

Gmina Grodzisk Mazowiecki

Pod adresem https://grodzisk.pl/ukraina/ utworzona została specjalna stronia internetowa gdzie znadziemy wszystkie niezbędne dotyczące pomocy Ukrainie. Cały czas trwa zbiórka prowadzona przez grodziskie Superbohaterki

Gmina Jaktorów

Wszelkie pytania dotyczące obywateli Ukrainy przebywających na terenie gminy Jaktorów można kierować do sekretariatu Urzędu Gminy w Jaktorowie pod numerem telefonu 46 855-21-88 (obsługa zarówno w języku polskim jak i ukraińskim).
Ponadto Urząd Gminy Jaktorów w dalszym ciągu zbiera informacje o mieszkańcach, którzy są chętni przyjąć uchodźców pod swój dach.
Wszystkich chętnych do pomocy osobom z Ukrainy, to zachęcamy również do kontaktu z OSP Jaktorów lub harcerzami z Hufca ZHP Jaktorów im. Grupy Kampinos AK.

Miasto Milanówek

Zbiórki cały czas prowadzi OSP w Milanóku. Aktualną listę potrzeb mogą Pańśtwo znaleźć na profilu OSP Milanówek Prowadzona jest też zbiórka pieniężna pod adresem https://pomagam.pl/milanowek
Milanowskie Centrum Kultury uruchomiło Magazyn Pełen Dobra

Gmina Nadarzyn

Gmina uruchomiła Gminne Centrum Pomocy Ukrainie: e-mail: pomocukrainie@nadarzyn.pl; profil na FB: Gminne Centrum Pomocy Ukrainie w Nadarzynie

  • osoba koordynująca – Natalia Jakubowska tel. 505417519
  • magazynowanie pomocy rzeczowej – Arkadiusz Wencel tel. 505008600
  • działania logistyczne Marcin Rybicki tel. 604561073
  • sprawy związane z pracą (zgłoszenia przedsiębiorców oferujących pracę dla uchodźców oraz uchodźców poszukujących pracy) – Roman Ćwiertniewicz tel. 791183334
  • zdrowie, pomoc medyczna – Elżbieta Zdzebel tel. 505761764
  • pomoc społeczna – Barbara Lisek tel. 22 739 73 20 wew.185 (w godz. pracy GOPS pon. 9.00 -18.00, wt – czw. 8.00 -16.00. pt. 8.00 -15.00); 508686471
  • oświata (zgłoszenie potrzeb edukacyjnych) - Paulina Olczak tel. 22 729 81 85 wew. 293; Renata Szostek tel. 22 729 81 85 wew. 291 (w godz. pracy UG pon. 9.00 -18.00, wt. – czw. 8.00 -16.00, pt. 8.00 -15.00)
  • zwierzęta (pomoc weterynaryjna) – Joanna Romanowska tel. 501804797

Miasto Piastów

Informacje o pomocy dla Ukrainy znajdziemy na stronie gminy. Zbiórki prowadzi Hufiec ZHP. Aktualne informacje o potrzebach znajdziemy na stronie: https://www.facebook.com/hufiecpiastow

Miasto Podkowa Leśna

Wszelkie informacje na temat pmocy znajdziemy na specjalnie utworzonje stronie. Cały czas prowadzona jest zbiórka zorganizowana przez MOK. O wszystkich bieżących potrzebach i nieoczekiwanych sytuacjach na swoim profilu informuje Burmistrz Artur Tusiński

Miasto Pruszków

Utworzona zostałą specjalna strona.  W "Przystanku Pruszków" (budynek dworca PKP) utworzono specjalny punkt, gdzie osoby z Ukrainy otrzymająwszelie niezbędne informację. W godzinach:
poniedziałki od 8:00-18:00
wtorki – czwartki od 8:00 – 16:00
piątki od 8:00 – 14:00
Działa tam też punk z odzieżą. UWAGA. Punkt nie prowadzi zbiórki

Oficjalne zbiórki prowadzone są w następujących miejscach:

Urząd Miasta Pruszkowa – wejście główne od ul. Kraszewskiego
(poniedziałek – niedziela od 8:00 – 20:00)
Siedziba ZTL Pruszkowiacy, ul. Boh. Warszawy 4 w Budynku Centrum Dziedzictwa Kulturowego (poniedziałek – piątek od 9:00 – 20:00)
Pływalnia KAPRY ul. Andrzeja 3 (poniedziałek – niedziela od 8:00 – 20:00)
W tych miejscach zbierane są:
– kasze, makarony, ryż
– sosy w słoikach do makaronu/ryżu
– mleko
– olej w małych butelkach
– środki czystości
– konserwy
– pieluchy

W pomoc dla osób z Ukrainy aktywnie włączają się przedsiębiorcy i różne organizacje. Zbiórki organizuje między innymi WPR w walce o kobiety.

Do końca marca trwa zbiórka Telewizji Kablowej Tel-Kab. Pracownicy firmy zbierają dla dzieci z Ukrainy nowe zabawki oraz produkty dla niemowląt i małych dzieci. Zbiórka prowadzona jest w Biurze Obsługi Klienta, przy ul. B. Prusa 92

Gmina Raszyn

W gminie Raszyn główna zbiórka prowadzona jest w Hali Sportowej Centrum Sportu Raszyn
Zbiórka prowadzona jest 7 dni w tygodniu w godzinach 8:00 - 22:00

Gmina Żabia Wola

W gminie Żabia Wola zbiórkę dla potrzebujących koordynuje Centrum Usług Społecznych. Wszelkie informacje dla osób chcących udzielić wsparcia publikowane są na bieżąco na profilu FB gminy.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: