Decyzję, zezwalającą na budowę odcinka między Pruszkowem a węzłem Konotopa, podpisał Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Postępowanie w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim - po odliczeniu ponownej oceny oddziaływania na środowisko przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - trwało 21 dni. Prawo budowlane daje na to wojewodzie 65 dni. Pozwolenie ma rygor natychmiastowej wykonalności. Koszt inwestycji to 425, 5 mln zł.

7,1-kilometrowy fragment E autostrady A2 przebiega przez powiaty pruszkowski i warszawski zachodni. W ramach projektu powstaną m.in.: dwa węzły autostradowe "Pruszków" i "Konotopa", drogi dojazdowe, zjazdy i wjazdy awaryjne, mosty, oświetlenie i urządzenia oczyszczające. W celu ochrony środowiska wybudowane zostaną zabezpieczenia akustyczne i antywibracyjne oraz przejścia dla zwierząt.

Autostrada A2 Stryków-Konotopa w województwie mazowieckim jest podzielona na trzy części:

  • odcinek C (gminy Wiskitki, Baranów, Jaktorów) – wydanie pozwolenia na budowę planowane jest w drugim tygodniu października,
  • odcinek środkowy D (powiat grodziski oraz pruszkowski), podzielony na fragmenty: D1 oraz D2 – pozwolenia na budowę wydane odpowiednio: 12 i 19 sierpnia br.,
  • odcinek E (powiat pruszkowski oraz warszawski zachodni).

Dodatkowo, pod koniec lipca br. wydane zostały pozwolenia na budowę: dwóch miejsc obsługi podróżnych oraz punktu poboru opłat w Brwinowie oraz obwodu utrzymania autostrady w Pruszkowie (miejsca postojowe, stacje benzynowe itd.).

Łącznie, realizacja części zachodniej autostrady A2 w województwie mazowieckim obejmie powiaty: żyrardowski (gmina Wiskitki), grodziski (gmina Baranów, Jaktorów, miasta - Grodzisk Mazowiecki i Milanówek), pruszkowski (miasto i gmina Brwinów, miasto Pruszków i Piastów) oraz warszawski – zachodni (miasto i gmina Ożarów Mazowiecki).

Autostrada A2 jest częścią drogi międzynarodowej E30 z Cork w Irlandii do Omska w Rosji. W Polsce docelowo przebiegać będzie od przejścia granicznego w Świecku przez Poznań, Łódź, Warszawę i Siedlce do przejścia granicznego z Białorusią w Kurtykach. Istniejący i już eksploatowany 252 - kilometrowy odcinek autostrady przebiega od Nowego Tomyśla (województwo wielkopolskie) do Strykowa (województwo łódzkie).

 

Ivetta Biały

Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: