Gdy tylko na Ukrainie wybuchła wojna, mieszkańcy naszej okolicy, organizacje społeczne i władze samorządowe, zaangażowały się w bezprecedensową akcję wsparcia naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Zamieszczamy tu najważniejsze informacje o dotychczasowych formach pomocy.

Już w czwartek, 24 lutego władze Powiatu Pruszkowskiego zwołały pierwsze spotkanie sztabu kryzysowego – W związku z zaleceniem Wojewody Mazowieckiego, Powiat Pruszkowski przygotował zestawienie miejsc, które mogłyby być wykorzystane na wypadek wojny, wojny która wybuchłą dzisiaj. – mówił nam tego dnia Starosta Pruszkowski, Krzysztof Rymuza - Dysponujemy około 500 miejscami na terenie powiatu, do udostępnienia dla uchodźców z Ukrainy. Warto zaznaczyć, że oprócz tego każda z gmin dysponuje swoimi miejscami.

Władze powiatu skoordynują wsparcie dla dzieci z Hostomelu – gminy partnerskiej Nadarzyna, w której trwają walki - Jesteśmy zdecydowani zapewnić realne wsparcie w niesieniu pomocy naszym ukraińskim sąsiadom. Odbyłem krótką rozmowę telefoniczną z władzami Hostomelu na Ukrainie w obwodzie kijowskim. Zostaliśmy poproszeni o zapewnienie opieki dla grupy ok. 100 dzieci – informował Krzysztof Rymuza.

Jak informuje starostwo, obecnie samorządy są w trakcie organizowania miejsc noclegowych oraz zbierane są informacje na temat zapotrzebowania na różnego rodzaju produkty dla uchodźców z Ukrainy.

Na terenie powiatu pruszkowskiego organizowane są różne formy pomocy m.in. zbiórki funduszy i najpotrzebniejszych rzeczy. Zbiórkę dla mieszkańców Ukrainy prowadzi m.in. Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki Od niedzieli 27.02 potrzebne rzeczy można przynosić w godz. 9:00-18:00, w kolejnych dniach – od 8:00 do 17:00.

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie organizuje akcję pomocy miastu i szkole Zdołbunów na Ukrainie. Zbierana jest żywność o przedłużonym terminie ważności, a także materiały opatrunkowe, leki przeciwbólowe, koce, śpiwory, środki higieny osobistej. Zbiórka trwa od 28.02.

Niestety pomimo napiętej sytuacji za naszą wschodnią granicą w odróżnieniu od Powiatu Pruszkowskiego, na stronach Starostwa w Grodziku nie znajdziemy żadnych informacji dotyczących wsparcia dla naszych sąsiadów. Od piątku próbowaliśmy skontaktować się z władzami powiatu w tej sprawie – niestety nie znalazły czasu by za pośrednictwem mediów poinformować zaniepokojonych  mieszkańców o podjętych działaniach. Na szczęście na wysokości zadania stanęły poszczególne gminy.

W organizację zbiórki dla potrzebujących włączyły się prawie wszystkie jednostki OSP z naszej okolicy. W Baranowie zbiórki prowadzi OSP Baranów i Boża Wola. Utworzona zostałą tez grupa dla osób chcacych przyjąć uchodźców.

W Brwinowie zbiórka prowadzona jest w Miejskiej Hali Sportowej. Dodatkowo Gminny Ośrodek Kultury proponuje darmowe zajęcia dla dzieci z Ukrainy.

W Grodzisku Mazowieckim oddział PCK już w sobotę rozpoczął zbiórka żywności z długą datą oraz chemii.
Magazyn PCK OR Grodzisk przy ul. Traugutta 40 czynny jest w pon-pt w godzinach 8.00 - 12.00 oraz sob-nd. 9.00-13.00. PCK OR Grodzisk Maz już wydaje paczki dla osób z Ukrainy.

Władze Grodziska Mazowieckiego zorganizował dwa spotkania w sprawie pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Miały one na celu przedstawienie radnym propozycji działań oraz zasad przyjmowania rodzin z Ukrainy, jak również zaakceptowanie kosztów związanych z udzieleniem pomocy. Radni jednogłośnie zdecydowali o konieczności wsparcia potrzebujących obywateli Ukrainy. Sołtysi przedstawili możliwości lokalowe w swoich sołectwach.
Gmina Grodzisk Mazowiecki dysponuje 60 miejscami dla przybywających uchodźców. W dalszej kolejności potrzebującym osobom udostępniane będą obiekty użyteczności publicznej m.in. świetlice wiejskie, remizy OSP.  Gmina zorganizuje punkt informacyjny oraz zapewni tłumaczy.

Pierwsze osoby z Ukrainy przyjechały do Grodziska w sobotę. Władze gminy spodziewają się przybycia w ten weekend 30 osób. Informacje o zbiórkach w okolicy można znaleźć na profilu https://www.facebook.com/superbohaterki.grodziskmazowiecki

Władze gminy Jaktorów pracują nad przygotowaniem miejsc do ewentualnego przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego jest w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami Wojewody Mazowieckiego oraz Starosty Grodziskiego.

Od samego początku kryzysy Milanówek bardzo aktywnie włączył się w wsparcie potrzebujących. Już w piątek OSP Milanówek przygotowało miejsca noclegowe dla osób potrzebujących. Obecnie prowadzą też 3 zbiórki: dla Ukraińskich żołnierzy w okopach , dla przyjeżdżających kobiet z dziećmi, zbiórka pieniężna pod adresem https://pomagam.pl/milanowek
Ze zbiórkami ruszyło też Milanowskie Centrum Kultury.

W Nadarzynie powołane zostało Gminne Centrum Pomocy Ukrainie, które będzie koordynować działania na terenie gminy.
tel. 505 417 519;
mail: pomocukrainie@nadarzyn.pl;
osoba koordynująca – Natalia Jakubowska

Utworzono specjalne konto, na które zarówno osoby fizyczne jak i firmy mogą wpłacać środki finansowe, które zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom i mieszkańcom Ukrainy poszkodowanym podczas wojny. Nr konta: 81 1020 1042 0000 8002 0482 9919 z dopiskiem „Pomoc Ukrainie – Gmina Nadarzyn”
Prowadzone są zbiórki i lista osób chcących przyjąć uchodźców z Ukrainy pod swój dach. Podjęto też decyzję o rezygnacji z planowanych w tym roku Dni Nadarzyna -  finanse które mieliśmy przeznaczyć na ten cel zagospodarujemy na pomoc dla uchodźców i Ukrainy.

W Piastowie zbiórkę uruchomili harcerze z Hufca Piastów. W niedzielę 27 lutego 2022 w godz. 19–20 do siedziby hufca (ul. Bohaterów Wolności 25) można przekazać dary, które dołączone zostaną do zbiórki koordynowanej przez Liceum Kościuszki w Pruszkowie

Władze Podkowy Leśnej jako pierwsze w naszej okolicy zorganizowały zapisy osób gotowych przyjąć uciekinierów z Ukrainy. Cały czas prowadzona jest zbiórka zorganizowana przez MOK.

Władze Pruszkowa aktywnie włączyły się w pomoc - W poniedziałek jestem umówiony na spotkanie z ich przedstawicielami, którzy będąc w stałym kontakcie ze swoimi rodzinami, przekażą mi, jakiej pomocy teraz najbardziej od nas potrzebują. Wówczas będziemy organizować, to co jest potrzebne, aby przekazać to bezpośrednio potrzebującym. Część Ukraińców mieszkających w Pruszkowie sprowadza tu swoje rodziny. Jesteśmy przygotowani, aby zapewnić im u nas bezpieczeństwo. – pisał na swoim profilu Paweł Makuch Prezydent Pruszkowa. Urząd Miasta Pruszkowa uruchomił specjalny adres e-mail pomocukrainie@miasto.pruszkow.pl, na który mieszkańcy mogą zgłaszać pomoc w zakwaterowaniu uchodźców.
Zbiórki uruchomiły organizacje społeczne.
WPR w walce o kobiety. Zbiórkę rozpoczyna się w sobotę (26 lutego) od godziny 15 przy Rondzie 100-lecia Praw Kobiet w Pruszkowie (skrzyżowanie ulic Pogodnej i Komorowskiej). 27 lutego w godzinach 11:00-13:00 będzie kontynuowana zbiórka przy Rondzie 100-lecia Praw Kobiet w Pruszkowie.
Na terenie Urzędu miasta ruszyła zbiórka zorganizowana przez Stowarzyszenie Wspólnie Pruszków Rozwijamy
już we wtorek na granicę wyruszą busy z zebranymi artykułami.
Wiele ważnych informacji można znaleźć na profilu Pruszków sercem z Ukrainą STOP AGRESJI

W gminie Raszyn główna zbiórka prowadzona jest w Hali Sportowej Centrum Sportu Raszyn
Zbiórka prowadzona jest 7 dni w tygodniu w godzinach 8:00 - 22:00

W gminie Żabia Wola zbiórkę dla potrzebujących koordynuje Centrum Usług Społecznych. Wszelkie informacje dla osób chcących udzielić wsparcia publikowane są na bieżąco na profilu FB gminy.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: