Nie tak dawno, w grudniu zeszłego roku, braliśmy udział w otwarciu nowego, energoefektywnego przedszkola w Regułach. Już wtedy zapowiadaliśmy powstanie nowego przedszkola w Michałowicach, na którego budowę 23 stycznia br. podpisana została umowa.

Pierwsze prace nad projektem rozpoczęły się w 2020 r. W 2021 r. zawarto umowę na opracowanie dokumentacji projektowej na budowę nowego energoefektywnego przedszkola w Michałowicach. Umowa została zawarta na podstawie przeprowadzonego rok wcześniej, we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, konkursu na koncepcję tego obiektu. Wpłynęło 56 prac. Ostatecznie projekt budowlany i wykonawczy przedszkola w Michałowicach został opracowany na podstawie koncepcji pracowni architektonicznej 2pm Piotr Musiałowski.

Projekt przedszkola zakłada budowę dwukondygnacyjnego budynku, na parterze którego usytuowane będą sale zajęć dla dzieci oraz pomieszczenia o funkcji gastronomicznej. Piętro podzielone będzie na dwa skrzydła. Skrzydło południowo-zachodnie poświęcone będzie funkcjom rekreacyjno-sportowym, natomiast skrzydło północno-wschodnie – administracji przedszkola. Warto dodać, że wszystkie pomieszczenia dostępne będą dla osób z niepełnosprawnością. W przedszkolu zaplanowano także sale sensoryczną oraz pokój doświadczania świata.

W przedszkolu znajdzie się miejsce dla 7 oddziałów przedszkolnych, liczących po 25 dzieci. W sumie będzie uczyło się w nim 175 maluchów. Powierzchnia użytkowa przedszkola wyniesie1649,06 m2.

Przedszkole ma być obiektem energoefektywnym. Założenia te przekładają się na podstawowe cechy obiektu:

  • sale dydaktyczne z dużymi przeszkleniami od strony południowej pozwalające na realne zyski cieplne do wnętrz w miesiącach zimnych;
  • rolety zewnętrzne przeciwsłoneczne chroniące przed przegrzewaniem w miesiącach ciepłych;
  • od północy mała liczba przeszkleń i korytarz buforowy;
  • żwirowy dach i taras z zielenią ekstensywną jako bufor termiczny oraz element retencji wody opadowej;
  • panele fotowoltaiczne na dachu jako element wspomagający zasilanie elektryczne;
  • proekologiczne systemy ogrzewania i wentylacji (nowoczesne energoefektywne powietrzne pompy ciepła o wysokim współczynniku sezonowej wydajności cieplnej jako podstawowe źródło ogrzewania);
  • zbiornik retencjonujący wodę opadową z wykorzystaniem zmagazynowanej wody do podlewania zieleni.

Na terenie przedszkola powstanie nowy plac zabaw, ogródki warzywne i altany. Planowane jest także wykonanie nasadzeń nowych drzew i krzewów. Zagospodarowany zostanie teren wokół górki saneczkowej tak, by pozostał on dostępny dla Mieszkańców.

Planowany termin oddania nowego energooszczędnego przedszkola do użytkowania wraz z placem zabaw i ogrodem oraz świetlicy to sierpień 2024 r. Obydwie inwestycje będzie realizować firma JL Sp. z o.o. z  Łomży. W postępowaniu przetargowym wybrano najkorzystniejszą ofertę, która wynosi 23 960 802,25  zł

Na uroczystości podpisania umowy obecni byli m.in.: wójt gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka, skarbnik gminy, Anna Jankowska, kierownicy referatów: Zamówień Publicznych, Inwestycji i Remontów oraz Rozwoju Gminy, Prezes Zarządu firmy JL. Sp. z o.o., Jarosław Lewiarz, dyrektor CUW, Ewa Wierzgała, dyrektor przedszkola w Michałowicach z siedzibą w Regułach, Renata Bontron, przedstawiciel rady rodziców, a także przedstawiciele lokalnej prasy.

Warto zaznaczyć, że nie cały budynek starego przedszkola zostanie rozebrany, a w pozostała część przejdzie metamorfozę i powstanie w niej świetlica dostępna dla mieszkańców, o powierzchni użytkowej blisko 373 m2. W świetlicy zaplanowano dwie sale - dużą o powierzchni ok. 161 m2 i mniejszą o powierzchni ok. 69 m2, a także: magazynek, szatnię, toalety, pomieszczenia: biurowe, gospodarcze, socjalne i porządkowe.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Jest umowa na nowe przedszkole w Michałowicach


To może Cię zainteresować: