Gmina Michałowice od lat stawia na nowoczesność. Dziesięć lat temu powstał nowoczesny budynek Urzędu Gminy. Dzisiaj obiekt ten, wciąż jest znakomicie zorganizowanym, funkcjonalnym i nowoczesnym obiektem. Przy stacji WKD wybudowany został świetnie zorganizowany parking P&R. Teraz samorząd Gminy Michałowice rozpoczyna budowę bardzo nowoczesnego przedszkola, które będzie realizowane w technologii pasywnej.

Uroczystość podpisania umowy na realizację projektu odbyła się w piątek 7. maja w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu Gminy Michałowice z Wójtem Małgorzatą Pachecką na czele, wykonawcy – firmy ecoENERGIA z Katowic z prezesem Andrzejem Szewczykiem oraz Biura Projektowego M.O.C. Architekci z Katowic – autora projektu obiektu.

W tym projekcie nie chodzi o dobrą architekturę – ona obroni się sama. W tym projekcie chodzi o dziecko, bo ono jest najważniejsze” – powiedziała Wójt Małgorzata Pachecka.

Główny projektant obiektu Agata Wiatrek przedstawiła główne cechy budynku przedszkola, omawiając zarówno jego walory estetyczne, jak też funkcjonalne.

Budynek powstał na rzucie dwóch przenikających się kwadratów, z funkcjonalnym patio wewnątrz bryły. Budynek będzie w zasadniczej części jedno-, zaś w pozostałej części dwukondygnacyjny. W części parterowej, wokół centralnego patio doświetlającego wnętrze, zaprojektowany został hol wejściowy oraz 9 sal dydaktycznych z zapleczem sanitarnym. Dwie sale przystosowane zostały do pełnienia w przyszłości funkcji sali rekreacyjnej oraz do zajęć ruchowych. Również na parterze zaprojektowana została kuchnia oraz jadalnia.

Górna kondygnacja pełni funkcję zaplecza biurowo-administracyjnego i technicznego. Na tej kondygnacji zaprojektowane zostały również sale do zajęć indywidualnych oraz terapeutyczna.

Przedstawiciel wykonawcy zaprezentował założenia konstrukcyjno-techniczne obiektu. Budynek będzie wykonany w technologii pasywnej, z materiałów przyjaznych dla użytkowników i środowiska. Jako główny materiał na elewacjach oraz we wnętrzu zastosowane zostanie drewno modrzewiowe, które jest przyjaznym użytkownikom i przy tym niezwykle trwałym i tradycyjnym polskim materiałem elewacyjnym. Sale będą mocno przeszklone, dzięki czemu będą otwarte na otaczającą budynek zieleń.

Obiekt wyposażony zostanie w ogrzewanie pompą ciepła ziemia-powietrze, wentylację z odzyskiem ciepła, zaś energia elektryczna uzyskiwana będzie z paneli fotowoltaicznych umieszczonych na trzech dachach. Pozostałe trzy dachy będą dachami zielonymi.

Przy obiekcie powstanie parking, wiata i stojaki na rowery. Na powierzchni ponad 0.5 ha posadzona zostanie zieleń – trawniki, kwietniki, drzewa (67), krzewy i krzewinki. Utworzone zostaną również ogródki dydaktyczne. Wybudowany zostanie także podziemny zbiornik do gromadzenia wody deszczowej, która będzie wykorzystana do podlewania zieleni.

Obiekt ten będzie spełniał najnowsze założenia dla charakterystyki energetycznej obowiązującej od 2021 r.

Powierzchnia użytkowa budynku wynosi ok. 2000 m2, zaś koszt realizacji prac budowlanych wyniesie 19.966.856,73 zł. Oddanie przedszkola do użytku planowane jest w lipcu 2022 r.


fot. Marek Zdrzyłowski

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: