Lista zarzutów i rezygnacja dyrektorki

Zarzuty o zatrudnianie koleżanek z Rady Miasta, niemożność korzystania ze świetlicy przez uczniów uczestniczących w zajęciach dodatkowych, a na końcu rezygnacja ze stanowiska. Tak można w jednym zdaniu podsumować to, co działo się ostatnio w podstawówce w Michałowicach.

Od 2019 roku Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Michałowicach kierowała Małgorzata Widera. Niedługo po objęciu stanowiska zatrudniła nową osobę na stanowisko kierownika gospodarczego. W 2020 roku do grona pedagogicznego dołączyła nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, która dostała wychowawstwo w klasie I. Zatrudniony zostaje również menedżer sportu. Gdy popatrzymy chłodnym okiem na te wydarzenia, możemy pomyśleć: nic nadzwyczajnego. To zwykłe ruchy kadrowe, a każdy dyrektor jest niezależny w podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu konkretnego pracownika. Gdy jednak przyjrzymy się funkcji, którą Małgorzata Widera pełni w pruszkowskim samorządzie, sprawa staje się znacznie bardziej wątpliwa etycznie. Dyrektorka szkoły to radna Pruszkowa z klubu Koalicji Obywatelskiej, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, która nowym kierownikiem gospodarczym uczyniła swoją koleżankę klubową Dorotę Kossakowską (przewodniczącą komisji rewizyjnej). Nową nauczycielką nauczania początkowego została Katarzyna Wall, radna z Samorządowego Porozumienia Pruszkowa, która tworzy nieformalną koalicję z KO. Wall to również członkini komisji, której przewodniczącą jest dyrektorka szkoły. Trudno określić, czym zajmuje się zatrudniony menedżer sportu? W czasie, gdy szaleje pandemia, a lekcje prowadzone są w trybie online trudno oczekiwać, aby osoba na tym stanowisku miała wiele obowiązków zawodowych, prawda?

Rodziców uczniów oburzyły również nowe zasady funkcjonowania szkolnej świetlicy. Nowy zapis w regulaminie stanowi, że: dziecko odebrane ze świetlicy nie może ponownie do niej być przyprowadzone. Bezpośrednim skutkiem jest to, że dziecko uczestniczące w zajęciach dodatkowych, nie może do niej wrócić. Na przykład po zajęciach z angielskiego uczeń musi być odebrany przez rodzica, bez możliwości poczekania na opiekuna w świetlicy.

W ostatnich dniach czerwca, a więc pod koniec obecnego roku szkolnego, Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II przegłosowuje uchwałę o odwołanie Małgorzaty Widery z zajmowanego stanowiska.

Nauczyciele podnoszą tu wiele zarzutów związanych z polityką kadrową. Twierdzą również, ż ich szefowa nie zwraca uwagi na uwagi rodziców i Grona Pedagogicznego. Wśród zarzutów pojawiają się również informacje nieco mniejszego kalibru. Warto zauważyć jednak, że duża część zarzutów to wynik konfliktu nauczycieli z dyrekcją niż ewidentnych zaniedbać. Czy przekonamy się o słuszności wszystkich stawianych zarzutów? Raczej nie. Małgorzata Widera poinformowała o swojej rezygnacji z zajmowanego stanowiska z dniem 31 sierpnia 2021.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: