W dniach 7 – 9 czerwca w Milanówku odbył się kolejny Festiwal Otwarte Ogrody (FOO).  Mieszkańcy  zaprosili nas do swoich ogrodów, w których mogliśmy podziwiać efekty  zainteresowań, pasji ich i ich przyjaciół, talenty wokalne młodych milanowian, zobaczyć ciekawe wystawy, wysłuchać wykładów i koncertów. W trakcie Festiwalu miała miejsce również inauguracja obchodów 100-lecia gminy Milanówek.

Festiwal stał się dla mieszkańców Milanówka i okolic tak ważnym wydarzeniem kulturalnym, że w momencie jego zamknięcia – czekają już na następny. Tym razem byliśmy zaproszeni do 26 ogrodów. Lubimy te nasze spotkania w ogrodach. Podziwiamy gościnność, zaangażowanie i pomysłowość gospodarzy, nie zapominając o koordynatorze  tej pięknej imprezy – Milanowskim Centrum Kultury, które było również organizatorem i współorganizatorem 6 ogrodów. Pracownicy MCK byli wszędzie i dbali, by wszystko odbyło się tak jak zaplanowano, nawet wówczas gdy z nieba lały się strumienie deszczu, co miało miejsce dwukrotnie w sobotę.

Podobnie jak w latach ubiegłych, redakcja odwiedziła wiele ogrodów (19). Niestety, dotarcie do wszystkich okazało się niemożliwe. Dla tych, którzy w miniony weekend nie mogli uczestniczyć w FOO, lub też odwiedzili mniej ogrodów niż my – przygotowaliśmy krótkie relację z ogrodów, w których byliśmy, zamieszczając pod nimi po kilka zdjęć.

Uroczyste otwarcie Festiwalu miało miejsce w piątek o godz. 20.00, w ogrodzie Restauracji Blueberry Duck (Willa Borówka). Licznie zebranych powitali: burmistrz Piotr Remiszewski i dyrektor MCK Aneta Majak, zapraszając na koncert zespołu Jazzpospolita. Sukcesy zespołu, który powstał w 2008 r, przypomniał dziennikarz muzyczny Adam Dobrzyński. Stwierdził, że muzycy są bardzo zapracowani. Po wydaniu czwartego albumu, trasa koncertowa „Jazzpo!” trwała ponad rok. Grupa wystąpiła ponad 50 razy w Europie, a tourne zakończył dwutygodniowy wyjazd do Chin. W trakcie koncertu usłyszeliśmy utwory jazzowe inspirowane takimi gatunkami jak: post-rock, ambient i psychodelia. Grupa zagrała także 3 utwory (nowe brzmienie), które znajdą się na przygotowywanej płycie „Przypływ”. Skład zespołu zmienił się w 2018 r. Podczas koncertu inaugurującego FOO grupa wystąpiła w składzie: Stefan Nowakowski – gitara basowa, Karol Domański – perkusja, Łukasz Borowicki – gitara, Michał Załęski – instrumenty klawiszowe.


W sobotę odwiedziliśmy… kilka ogrodów. Ogrody prezentujemy w kolejności podanej w drukowanym programie przygotowanym przez MCK.

Wystawa fotografii „Żywe obrazy". Warsztat Terapii Zajęciowej (WTZ) w Milanówku jest jedną z placówek Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. Powołany został w 2001 roku jako miejsce pobytu dziennego, terapii i rehabilitacji dorosłych osób z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną.

Wystawa fotografii przedstawiających osoby niepełnosprawne (uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Milanówku, ul. Spacerowa 1A), którzy wcielają się w postaci z bardziej lub mniej znanych dzieł malarskich, powstawała w ciągu pół roku, przy aktywnym udziale podopiecznych, pomocy opiekunów: Grzegorza Rożka,  Małgorzaty Pawlak, Agnieszki Koślickiej, Małgorzaty Zych, Justyny Komorek, Anny Karoń i Darii Kiedrzyńskiej oraz zaangażowaniu zakładu fotograficznego Foto KMGB Zakład Fotograficzny Kodak Express Krysiński B.


Galeria starych zdjęć Milanówka. Z dużym zainteresowaniem jechaliśmy do Willi Zaścianek, by zobaczyć galerię starych zdjęć z Milanówka. Jak powiedział nam jeden z braci reprezentujących Wspólnotę Mieszkaniową świeżo odrestaurowanej willi, zdjęcia umieszczone w ramkach, zawieszone na ścianach klatki schodowej willi, otrzymali od Fundacji Koncept Kultura.


„Milanówek czyli magiczne miejsce”. Na spacer po Milanówku, szlakiem najpiękniejszych willi, przyjechało pociągiem z Warszawy ok. 150 osób. Udało nam się być pod dworcem  o godz. 11.15 i widzieć tę liczną grupę, którą ulicami Milanówka poprowadził warszawski przewodnik – Łukasz Kulej. Spacer, jak informował zebranych przewodnik, miał trwać ok. 2 godz. Żałujemy, że nie mogliśmy towarzyszyć grupie, ale w czasie spaceru były otwierane kolejne ogrody, do których zaprosili nas ich organizatorzy. Grupę spotkaliśmy jeszcze raz, na trasie spaceru tuż po ulewnym deszczu, który jak się okazało nikogo nie zraził, kiedy skupieni słuchali opowieści przewodnika o śpiewaku Stanisławie Gruszczyńskim (1891-1959) koło jego tablicy pamiątkowej przy ul. Kościelnej.


O godz. 11.30, na terenie przy Urzędzie Miasta (ul. Kościuszki), miało miejsce uroczyste rozpoczęcie obchodów 100-lecia gminy Milanówek. Organizatorami tej pięknej i wzruszającej uroczystości było Milanowskie Towarzystwo Letnicze (MTL) przy współpracy z Milanowskim Centrum Kultury, a jej głównym akcentem wręczenie burmistrzowi Piotrowi Remiszewskiemu portretu pierwszego wójta gminy Apoloniusza Csaky, autorstwa Włodzimierza Starościaka. Zebranych powitał prezes MTL – Dariusz Biernacki. Następnie z historią rodziny Csaky zapoznała zebranych  Barbara Kaszycka – Honorowa Obywatelka Milanówka. Autor portretu - Włodzimierz Starościak, w swojej wypowiedzi podkreślił,  jak ważne jest wniknięcie w osobowość portretowanej osoby. Ponadto dziękował Barbarze Kaszyckiej, że jego wybrała na portrecistę (malował ze zdjęcia otrzymanego od pani Barbary) i MCK za aktywne i szybkie działanie. W uroczystości wzięła udział prawnuczka Apoloniusza Csaky, która przyjechała z Francji (wnuczka syna Jerzego, córka Ewy), wraz z mężem i trójką uroczych dzieci oraz kuzyn. Uroczystość zakończył koncert w wykonaniu Dariusza Biernackiego, Patrycji Pruszyńskiej, Milanowskiej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego oraz posadzenie dębu przez burmistrza Piotra Remiszewskiego.

Apoloniusz Csaky pełnił funkcję wójta w latach 1919-1934 i w 1939 r. Był współzałożycielem i wiceprezesem Milanowskiego Towarzystwa Letniczego. Działał w komitecie budowy kościoła św. Jadwigi, był przewodniczącym Rady Parafialnej. Na jego cześć ulicę, przy której znajdowała się jego willa Rysinek, nazwano Wójtowską.


Galeria plenerowa "Pod arkadami". Zakład fotograficzny państwa Krysińskich przy ul. Piłsudskiego 33 gościł wystawę prac milanowskiego artysty malarza Włodzimierza Borowczyka. Zwiedzający mieli okazję porozmawiać z artystą, pijąc herbatę zaparzona w starym samowarze. Obrazy pana Borowczyka urzekają bogactwem mocnych zmysłowych barw, a ich tematyka to krajobrazy zarówno z Kazimierza Dolnego, Radziejowic jak i z Wenecji czy Saint-Tropez, a także mniej konkretnych, ale zawsze barwnych mocno kolorowych scenerii. Prace pana Włodzimierza Borowczyka były wielokrotnie wystawiane w kraju i zagranicą. Jest absolwentem warszawskiej ASP. W czasie wystawy „Pod Arkadami” towarzyszyły artyście i jego gościom panie i panowie ubrani w repliki strojów XIX-wiecznych. Stroje były autorstwa Gabrieli Krysińskiej, która je wykonuje hobbistycznie. Oczywiście, nie mogło się obyć bez pamiątkowych zdjęć w Fotobudce.


Piknik „Przyjaciele dla AGI”. Program ogrodu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Razem dla Milanówka, był bardzo bogaty i trwał od godz. 12.00 do 19.00. Znalazły się w nim: trening funkcjonalny by Strefa fit Milanówek Dystrykt, pokaz kulturystyczny Mistrza Krzysztofa Piekarza, pokaz Zumby i Dance Pauli Ostalskiej, koncert gwiazdy Must be the Music – Brian Allan, występ dzieci ze szkoły muzycznej Akolada, koncert i parada Orkiestry OSP Nadarzyn, licytacja charytatywna i potańcówka na dechach. Nam udało się uczestniczyć we fragmencie koncertu Orkiestry OSP Nadarzyn (utrudnionym przez ulewny deszcz) i w charytatywnej licytacji, która była chyba najważniejszym punktem programu pikniku. Celem była zbiórka pieniędzy na pomoc w leczeniu chorej na raka Agnieszki. Przedmiotami wystawionymi na aukcji były obrazy, książki a także vouchery na pobyt 2 osób przez dwa dni w hotelach wielu miast Europy. Licytujący przebijali wielokrotnie wartość licytowanych przedmiotów. Widać było, że uczestnicy pamiętali przede wszystkim o celu. Jak podano na FB Razem dla Milanówka zebrano w ten sposób ponad 28 000 zł.


Otwarcie wystawy „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata”. Wystawa zdjęć osób, które zginęły na służbie ratując życie innych, znajduje się na ogrodzeniu Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Warszawskiej. Będzie czynna do końca miesiąca. Zachęcamy do jej odwiedzenia, wywołuje mocne wrażenie. Wystawa jest zorganizowana przez OSP przy współpracy z Fundacją Dorastaj z Nami, która od ponad 9 lat udziela wsparcia dzieciom i rodzinom poległych i zmarłych oraz ciężko poszkodowanych żołnierzy, policjantów, strażaków i ratowników górskich. W otwarciu wystawy wzięła udział pani Anna Pykało koordynator ds. public & media relations z Fundacji Dorastaj z Nami. Działaniom Fundacji poświęcimy odrębny artykuł.


Ogród piękna. To był rzeczywiście ogród piękna. Wystawa artystycznej fotografii baletowej Piotra Leczkowskiego "Dance". Piękne, czyste zdjęcia tancerek i tancerzy rozwieszone na tle soczystej zieleni (tuż po ulewnym deszczu) robiły ogromne wrażenie. Prace Piotra Leczkowskiego były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Ostatni sukces to wygrana w Sony World Photography Awards – Poland National Awards 2019 r – konkursie znanym w branży jako Oskary Fotografii. Wywiad z autorem, o tym, jak tworzy swoje fotografie, jakie ma plany i aspiracje prowadziła gospodyni spotkania pani Katarzyna Grajda. Wystawie towarzyszył koncert Aleksandry Kieszek. Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów wystąpiła z repertuarem ze swojej debiutanckie płyty "Lost&Found" (płyta była do nabycia na miejscu).


Koncert Gabrieli Maliborskiej-Szmulewicz pt. „Maliboo i Szychy”, mimo iż rozpoczął się zaraz po ulewie, na zielonym terenie za Pomnikiem Bohaterów, zgromadził wielu sympatyków młodej, pełnej wdzięku artystki. Pani Gabriela wykonała kilka znanych i popularnych utworów, a także swoje, bardzo przyjemnie brzmiące, kompozycje. Przy kilku utworach pani Gabrieli towarzyszył na gitarze Maciej Koszuta. Organizatorem koncertu był  Dariusz Biernacki oraz Milanowskie Centrum Kultury.

„Śpiewać każdy może…” Niedzielne popołudnie ze śpiewem.  W ogrodzie usłyszeliśmy piosenki w wykonaniu dzieci i młodzieży z sekcji wokalnej działającej przy Milanowskim Centrum Kultury, pod kierownictwem Dariusza Biernackiego. Koncert odbył się na zielonym terenie za Pomnikiem Bohaterów. Słuchając młodych artystów nie można nie zgodzić się z Emilią Zadykiewicz z MCK, która zapowiadając koncert powiedziała między innymi „… Pan Dariusz Biernacki odkrywa i szlifuje nasze milanowskie diamenty”. Śpiewający potwierdzili to stwierdzenie.


... z gliny ulepione ... na szkle malowane”. Późnym popołudniem otworzyli dla zwiedzających swoją pracownię państwo Danuta Rożnowska-Borys i Ryszard Krawczyk ‑ BorysArt. Malarstwo na szkle, rzeźba ceramiczna, ceramika użytkowa (z możliwością zakupu) urzekają swoją fantazją i różnorodnością oraz budzą podziw kunsztem techniki wykonania. Do najnowszych prac należy kolorowa ceramika przedstawiająca dziewczynę w kwiatach i cykl jednobarwnych ceramik-obrazów przedstawiających wille milanowskie: Borówka, Józefina i Turczynek. Podziw budzi instalacja Manhatan autorstwa pana Ryszarda, złożona z kilkunastu olbrzymich bloków ceramicznych wieżowców Manhatanu. Oddzielną kolekcję stanowią zdjęcia i elementy pieców kaflowych powstałych w pracowni BorysArt. Pod wieczór w ogrodzie za pracownią Julia Lewenfisz-Górka - Tosia z serialu „Na Wspólnej”, młodziutka, żywiołowa, z temperamentem i wdziękiem - zaśpiewała kilka piosenek. Zaraz po niej wystąpił dobrze znany w Milanówku Marek Majewski. Przedstawił odświeżoną płytę, w szacie graficznej zaczerpniętej z malarstwa pani Danuty, a potem śpiewał własne utwory, akompaniując sobie na gitarze.


Niedzielę poświęciliśmy również na odwiedzanie kilku ogrodów. Uczestniczyliśmy także w zakończeniu FOO, które miało miejsce w ogrodzie Galerii Ars Longa.

W programie FOO pod nr 5 znalazły się 2 ogrody. Na skwerze przed Willą Matulka Lokalne Garażówki „Vintage Market w Milanówku” (ogród otwarty sobotę  i niedzielę, zorganizowany przez Karolinę Vavrę i Ewę Konieczny). Było również stoisko milanowskiego schroniska, które na wielu zdjęciach prezentowało sympatyczne pieski oczekujące na ludzi, których będą mogły obdarzyć bezinteresowną, psią miłością.  W sali Galerii Matulka  i na schodach przed willą nieformalna grupa kolektywna „Uważne dla Ziemi” zorganizowała ogród „Zagrożone królestwo”. W tym ogrodzie uczestniczyliśmy w  promocji diety wegańskiej oraz we fragmencie wykładu poświęconego szybko postępującemu zanieczyszczeniu  środowiska i zagrożeń z tym związanych, ilustrowanego ciekawą prezentacją.


Programistrz - Ogródek robotyczny. Programistrz Michał Górlicki, który na co dzień uczy informatyki dzieci w SP 1 i w Liceum Społecznym w Milanówku, zorganizował pod namiotem ( miejsce: ul. Królewska 105a) pracownię informatyczno-robotyczną. Przy ośmiu stanowiskach wyposażonych w laptopy i zestawy klocków LEGO z czujnikami i programowalnymi siłownikami, można było pod okiem (i przy pomocy) instruktora wypróbować swoje umiejętności w konstruowaniu i oprogramowaniu poruszających się robotów. Największym zainteresowaniem Ogródek robotyczny cieszył się wśród młodszej młodzieży szkolnej.


Podróż do Świata AUTYZMU. Organizatorem była Fundacja RADOŚNl z Milanówka. Fundacja jako cele działania postawiła sobie: pomoc osobom ze spektrum autyzmu, założenie domu stałego pobytu o charakterze mieszkania treningowego osób autystycznych, prowadzenie warsztatów dla podopiecznych i szkolenie dla kadry opiekunów i rodziców, organizowanie konferencji i propagowanie wiedzy na temat autyzmu, działalność charytatywna, organizacja wydarzeń kulturalnych i artystycznych. W Klubokawiarni Stare Kino w podróż do Świata AUTYZMU zabrała gości instalacja sensoryczna CUBE - kabina, dzięki której można było poczuć i zobaczyć jak widzą, słyszą i czują osoby z autyzmem. Goście mieli okazję poznać przedstawicieli zarządu fundacji: panie Angelę Madejską – prezesa, Agnieszkę Izdebską i Urszulę Zabrocką – członków zarządu.


Ogród zabaw, zorganizowany dla dzieci przez MCK na terenie Centrum Sportu i Rekreacji Grudów przy ul. Szkolnej. Ogród cieszył się dużym zainteresowaniem naszych milusińskich, którzy mogli korzystać z toru przeszkód na dmuchańcu, ganiać wylatujące z automatu bańki mydlane, malować buzie, ćwiczyć dryblingi z piłką. Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszyła się wata cukrowa. „Trochę starsi” próbowali grać w badmintona. W tym ogrodzie wręczono również wyróżnienia i nagrody uczniom milanowskich szkół,  którzy brali udział w konkursie poświęconym  Stanisławowi Moniuszce, zorganizowanym  przez MCK dla dwóch grup wiekowych: klasy 1 - 4 oraz 5 – 8.

 


„Śpiewnik domowy"- Ogród Stanisława Moniuszki. Koncert kameralny i wspólne śpiewanie pieśni ze zbioru "Śpiewnika Domowego" Stanisława Moniuszki zorganizowane przez Stowarzyszenie Razem dla Milanówka i Centrum Środowisk Twórczych Willa Waleria odbywało się w cieniu urokliwego ogromnego kasztanowca przy willi Pilawin . Koncert poprowadzili Agata Harz (śpiew), Katarzyna Barbara Andrzejowska (skrzypce) i Piotr Pardela (gitara).

W rozdawanej uczestnikom broszurze znalazły się teksty pieśni (do wspólnego śpiewania) oraz informacja o rozpoczęciu cyklu comiesięcznych spotkań z pieśniami Moniuszki, z okazji Roku Moniuszkowskiego. Planowane są spotkania muzyków z Milanówka, Podkowy Leśnej i Brwinowa, w willach milanowskich muzyków.


Koncert Chóru CANTATA z Grodziska Mazowieckiego na specjalne zaproszenie Fundacji RADOŚNI, pod kierownictwem dyrygent Barbary Paszkiewicz. Koncert chóru odbył się w kościele św. Jadwigi. Członek zarządu fundacji, zapowiadająca poszczególne grupy utworów wykonywanych przez chór, podziękowała swojej koleżance Ani, śpiewającej w chórze, dzięki której mogliśmy gościć chór w Milanówku. Chór CANTATA jest chórem czterogłosowym, mieszanym, istniejącym od 2003 r. Bierze udział w wiele w  konkursach krajowych i zagranicznych, zdobywając na nich wiele nagród i wyróżnień. Repertuar chóru obejmuje utwory świeckie i sakralne: klasyczne, okolicznościowe, ludowe i takie utwory usłyszeliśmy podczas koncertu. Kilka utworów było wykonanych z akompaniamentem Roberta Dziekańskiego. Wszystkie wykonane utwory były nagradzane gromkimi brawami. Na bis chór wykonał pieśń poświęconą podopiecznym fundacji – osobom z autyzmem


Uroczyste zamknięcie Festiwalu – Koncert pt. „Po rannej rosie…pieśni, arie i duety Stanisława Moniuszki” w wykonaniu mieszkanki Milanówka Justyny Reczeniedi – sopran, solistki Polskiej Opery Królewskiej i Jakuba Milewskiego – baryton, jak pisze o sobie - z wykształcenia śpiewak operowy, z zamiłowania kompozytor i dyrygent, a także producent dużych projektów muzycznych.Śpiewakom akompaniowała Małgorzata Piszek (fortepian).

Koncert odbył się w ogrodzie Galerii Ars Longa i zgromadził wielu wielbicieli Stanisława Moniuszki oraz występujących artystów. W koncercie uczestniczył zastępca burmistrza Ryszard Raban. W swoim wystąpieniu, poprzedzającym koncert, podkreślił integracyjną funkcję Festiwalu.  Pani Grażyna Śniadewicz  przypomniała 28-letnią historię Galerii Ars Longa, którą założyli wspólnie z mężem Robertem, nieobecnym już wśród nas od wielu lat. Koncert prowadziła dyrektor Milanowskiej Biblioteki – Elżbieta Abramczuk-Kalinowska.

W trakcie koncertu usłyszeliśmy kilka pieśni śpiewanych solo i w duecie oraz arię Stanisława z opery „Verbum nobile” i arię Klary z opery Straszny Dwór. Koncert zakończyła aria z operetki E.Kalmana „Księżniczka Czardasza” wykonana przez Justynę Reczeniedi w języku węgierskim oraz znany duet z operetki Lehara „Wesoła wdówka” - Usta milczą, dusza śpiewa.

Na zakończenie koncertu dyrektor MCK Aneta Majak podziękowała wszystkim, którzy otworzyli swoje ogrody. Podziękowania skierowała również do pracowników MCK, którzy z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w organizacji Festiwalu. Podziękowania pracownikom MCK złożył również zastępca burmistrza Ryszard Raban.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: