Koncert muzyki barokowej w wykonaniu zespołu Ensemble Hyacinthus z solistką  Joanną Lalek obdarzoną pięknie brzmiącym mezzosopranem, który mieliśmy okazję wysłuchać wieczorem, w Wielki Poniedziałek, w kościele św. Jadwigi Śląskiej - to piękny finał naszego Wielkanocnego świętowania.

Zespół wystąpił w składzie: Grzegorz Lalek skrzypce barokowe, Krzysztof Garstka klawesyn, Tomasz Pokrzywiński wiolonczela barokowa. Na program koncertu złożyło się 6 utworów, dobrze dobranych do atmosfery dnia: Georg Friedrich Handel Lascia ch’io pianga – Rinaldo, Dietrich Buxtehudu   Kantata „Singet dem Herrn” BuxWV 98Johann, Sebastian Bach aria „Vergnugte Ruh” z Kantaty BWV 170, Georg Fredrich Handel aria „Rejoice” z Oratorium Mesjasz HWV 56, Johan Sebastian Bach chorał „Jesus bleibet meine Freude” z Kantaty BWV 147, Johann Sebastian Bach aria „LAudamus Te” z Mszy h-moll BWV 232.

Przed każdym utworem, prowadzący koncert Grzegorz Lalek wprowadzał zebranych w tematykę utworu oraz przytaczał kilka faktów z życia kompozytorów.

Joanna Lalek śpiewu uczyła się w klasie prof. Hanny Rejmer, otrzymując dyplom w roku 1998. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach interpretacji muzyki barokowej prowadzonych przez Kaia Wessela, Nicolasa Parle i Ingrid Wierod. Swój warsztat wokalny rozwijała pod kierunkiem Olgi Pasiecznik i Jacka Laszczkowskiego. Studiowała również śpiew barokowy w Accademia Internazionale della Musica w Mediolanie. Od kilku lat prowadzi warsztaty wokalne przygotowując uczestników Konkursu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie, organizowanego przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jako solistka występowała na wielu festiwalach muzyki barokowej i sakralnej. Ze względu na swoje rozległe możliwości wokalne śpiewa także muzykę popularną, jazzową i gospel.

Zespół Ensemble Hyacinthus, grający na instrumentach historycznych w zgodzie z dawnymi praktykami wykonawczymi, został powołany w 2009 roku z inicjatywy Grzegorza Lalka. Zespół tworzą znakomici muzycy zajmujący się interpretacją muzyki barokowej, współpracujący z wieloma zespołami i orkiestrami  specjalizującymi się w interpretacji muzyki dawnej. Zespół zadebiutował w 2009 roku podczas Festiwalu Muzycznego w Gstaad w Szwajcarii u boku wybitnej śpiewaczki – sopranistki Ewy Małas-Godlewskiej. Zapraszany był przez organizatorów wielu festiwali, ciesząc się zawsze wielkim uznaniem słuchaczy.

Podobnie było w Milanówku. Publiczność wyraziła uznanie dla artystów brawami na stojąco. Wychodzący z koncertu  zasilali stojącą skarbonkę datkami na rzecz pogorzelców. Koncert to świetna inicjatywa Milanowskiego Centrum Kultury, dobrze współpracującego z proboszczem kościoła św. Jadwigi Śląskiej księdzem Stanisławem Golbą, który szeroko otwiera drzwi  kościoła dla artystów.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Koncert Wielkanocny w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku


To może Cię zainteresować: