2 kwietnia w kościele pw. św. Kazimierza w Pruszkowie mieliśmy wyjątkową okazję spędzić wieczór z Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” i wysłuchać koncertu pieśni pasyjnych oraz kanonu światowej muzyki klasycznej – Requiem d-moll W. A. Mozarta.

Podczas koncertu Zespół „Mazowsze” zaprezentował pieśni wielkopostne, m.in.: „Krzyżu Chrystusa”, „Rozmyślajmy dziś”, czy „Ach, mój Jezu”. W związku z przypadającą na ten dzień rocznicę śmierci św. Jana Pawła II wykonali również ulubiony utwór Papieża – „Barkę”.

Zwieńczeniem koncertu było wykonanie „Requiem” d-moll W. A. Mozarta. „Requiem” – Msza Żałobna – powstało w 1791 r. i jest jednym z największych utworów sakralnych Mozarta, a zarazem jego ostatnią, niedokończoną kompozycją. Mozart pracował nad nią już ciężko chory, zwlekał z realizacją zamówienia, ponieważ komponował wówczas muzykę do opery „Czarodziejski flet”. Praca nad „Requiem” była dla niego wyścigiem ze zbliżającą się śmiercią. Dzień przed śmiercią sięgnął po partyturę, by pracować nad najbardziej wzruszającą częścią dzieła Lacrimosa dies illa…

Requiem składa się z kilku części, odpowiadającej częściom stałym mszy św. Tego dnia wykonane było w formie koncertowej.

Przed pruszkowską publicznością wraz z Chórem i Orkiestrą PZLPiT „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego pod dyrekcją Jacka Bonieckiego wystąpili soliści: Katarzyna Miąsik – sopran; Agnieszka Zińczuk – alt; Andrei Baravik – tenor; Łukasz Karauda – bas.

Koncert był dla słuchaczy niezwykłym przeżyciem, co najlepiej podsumował, składając życzenia słuchaczom i zespołowi, Starosta Pruszkowski Krzysztof Rymuza. – Gdy w styczniu gościliśmy po raz pierwszy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze w Pruszkowie, byliśmy przekonani, że to było mistrzostwo świata. Dziś wiemy, że to była wyprawka do tego koncertu. Za to kochamy ten zespół. Po każdym koncercie przekonujemy się, że można być jeszcze lepszym, bardziej doskonałym i bardziej kreatywnym. Bardzo dziękujemy w imieniu wszystkich słuchaczy. Jesteście wspaniali!

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Koncert wielkopostny oczarował publiczność


To może Cię zainteresować: