14 sierpnia, w przeddzień 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, w Milanówku przed Teatrem Letnim otwarto dwie wystawy: 100 lat Bitwy Warszawskiej oraz 6 plansz przedstawiających koncepcje Usytuowanie Ławeczki Marszałka w Milanówku. Był także program artystyczny, podczas którego usłyszeliśmy pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów nieodżałowanego Dariusza Biernackiego. Uroczystość zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przez zgromadzonych mieszkańców.

Z inicjatywą trwałego upamiętnienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Milanówku wystąpiły dwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Pamięci Rodzinnej (SPR) i Milanowskie Towarzystwo Letnicze (MTL). Wniosek stowarzyszeń został pozytywnie rozpatrzony przez Radę Miasta podczas marcowej sesji. Inicjatywa jest realizowana pod patronatem burmistrza Milanówka Piotra Remiszewskiego.

Zebranych powitał prezes obu stowarzyszeń – Tadeusz Kuldanek. Podkreślił, że szansę obejrzenia wystawy 100 lat Bitwy Warszawskiej zawdzięczamy Milanowskiemu Centrum Kultury (MCK), któremu udało się wypożyczyć 20 plansz wystawy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jej autora. Poinformował również, że wstępne koncepcje usytuowania ławeczki przygotował Włodzimierz Starościak.

Po symbolicznym odsłonięciu obu wystaw przez wiceburmistrza Ryszarda Rabana i przedstawicielkę Rady Miasta Marzenę Osiadacz, krótkie wystąpienia nawiązujące do tej ważnej dla naszej państwowości rocznicy wygłosili: Ryszard Raban, Marzena Osiadacz, Tadeusz Kuldanek. Charakterystykę swojego artystycznego warsztatu, wykorzystanego podczas przygotowania prezentowanych koncepcji usytuowania ławeczki przedstawił Włodzimierz Starościak podkreślając, że po konsultacjach koncepcje usytuowania mogą ulec zmianie. Tadeusz Kuldanek przekazał informację, że obie wystawy będą dostępne do końca września i do końca września można zgłaszać propozycje usytuowania ławeczki (wybór jednej z przedstawionych koncepcji lub inne propozycje) do SPR lub MCK. Zdjęcia wszystkich 6. plansz znajdą Państwo w galerii.  

W części artystycznej wystąpili: Capella Milanoviensis w składzie: Hanna Makulec i Maria Wdowiak z towarzyszeniem Aleksandry Brzeskiej na fortepianie, Patrycja Pruszyńska, Kacper Nowak (saksofon), Karina Fedorec i Gabriela Maliborska-Szmulewicz. Część artystyczną prowadziła Edyta Budziewska z MCK.  Wszyscy występujący artyści, w podziękowaniu od organizatorów uroczystości, otrzymali książki i róże.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Józef Piłsudski był głównym strategiem wojny polsko-bolszewickiej, a bitwa na przedpolach Warszawy, pod Ossowem, określana mianem „cudu nad Wisłą”, została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata, decydującą o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

Należy również pamiętać, że Bitwa Warszawska rozegrana została zgodnie z planem operacyjnym, który na podstawie ogólnej koncepcji Józefa Piłsudskiego opracowali:  Tadeusz Rozwadowski szef sztabu generalnego, płk Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski. Nie można zapominać o zasługach kryptologów i o dzieciach walczących w obronie ojczyzny, których zasługi podkreślane są przez współczesnych historyków.

Przykro, że ciągle nie doczekaliśmy się powstania Muzeum Bitwy Warszawskiej, mimo iż 14 sierpnia 2017 r podpisano porozumienie dotyczące jego budowy, jako filii Muzeum Wojska Polskiego. Porozumienie podpisali: ówczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz,  wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, starosta wołomiński Kazimierz Rakowski oraz burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan i burmistrz Zielonki Grzegorz Dudzik.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Milanowianie uczcili 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej


To może Cię zainteresować: