Mimo wielu przestróg i działań profilaktycznych wciąż dochodzi do oszustw metodą „na policjanta”. Wczoraj do grodziskiej komendy wpłynęło zawiadomienie o takim przestępstwie od mieszkańca Milanówka, który stracił dużą sumę pieniędzy. Kolejny raz apelujemy o ostrożność podczas rozmów telefonicznych, sprawdzanie każdej informacji związanej z przekazaniem pieniędzy i ostrzeganie innych przed tym zagrożeniem.

Oszuści w rozmowie telefonicznej podają się za policjanta lub innego funkcjonariusza i przekonują  osobę, że potrzebują jej pomocy w zatrzymaniu przestępców. Często przekazywane informacje dotyczą zagrożonych pieniędzy na kontach bankowych. W każdym przypadku proszą o pilne przekazanie dużych sum pieniędzy w określonym czasie i miejscu i zakazują informowania o tajnej akcji  innych osób. Często też instruują gdzie i w jaki sposób podjąć pieniądze z banku lub wziąć pożyczkę. Po przekazaniu pieniędzy wszelki kontakt z rzekomym policjantem się urywa. Z reguły dopiero wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta i zawiadamia o tym prawdziwych policjantów.

Podobny przebieg zdarzenia zgłosił wczoraj policjantom mieszkaniec Milanówka. Mężczyzna uwierzył dzwoniącej do niego osobie, podającej się za oficera Policji, który miał prowadzić akcję przeciwko przestępcom podrabiającym dowody osobiste i zaciągającym kredyty bankowe. Pokrzywdzony przekazał obcym osobom dużą sumę pieniędzy posiadaną w domu, a także z zaciągniętej pożyczki. Policjanci szukają sprawców tego oszustwa i apelują do wszystkich mieszkańców powiatu o rozwagę w podobnych sytuacjach.

Aby ustrzec się przed oszustami należy:

  1. Zawsze sprawdzić, czy przekazane przez dzwoniącego informacje są prawdziwe - w tym celu trzeba zadzwonić do najbliższej jednostki Policji, ale wcześniej należy rozłączyć poprzednią rozmowę lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego. Pamiętać należy, że policjanci nigdy telefonicznie nie przekazują informacji o prowadzonych przez siebie akcjach.
  2. Nigdy nie należy zostawiać pieniędzy w różnych miejscach i przekazywać ich nieznanej osobie – policjanci nigdy o to nie proszą.
  3. Natychmiast powiadomić o każdym podejrzeniu oszustwa – można to zrobić pod czynnym całą dobę numerem alarmowym 112.

Prosimy o jak najczęstsze przekazywanie informacji o takim zagrożeniu i sposobach działania oszustów członkom rodziny, znajomym i sąsiadom.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: