W ciągu ostatnich kilku miesięcy do grodziskich policjantów wpłynęło już 7 zawiadomień, dotyczących oszustw podczas inwestycji finansowych. Pokrzywdzeni to zwykle osoby w starszym wieku, które chcą dobrze ulokować swoje oszczędności i szybko odebrać zysk. Niestety stali się ofiarami oszustów i stracili bardzo duże sumy pieniędzy. W przypadku jednej z mieszkanek powiatu było to 300 tys. zł. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę podczas każdej operacji finansowej.

Policjanci grodziskiej komendy zwalczający przestępczość gospodarczą prowadzą już siódme w ostatnich miesiącach postępowanie związane z oszustwami przy inwestowaniu oszczędności. Pokrzywdzeni korzystali najczęściej z informacji zawartych w reklamach internetowych. Oferty szybkiego i łatwego zysku dotyczyły inwestycji kapitału w papiery wartościowe, notowania giełdowe, czy kryptowaluty. Po wyrażeniu chęci współpracy kontaktował się z nimi telefonicznie przedstawiciel firmy. Niech Państwa nie zmyli początek numeru telefonu 22, który wcale nie jest numerem kierunkowym z Polski. Konsultant prosił o wysłanie skanów dokumentów tożsamości i kart bankowych, a potem zainstalowanie aplikacji, która umożliwi mu zdalny dostęp do pulpitu klienta– oczywiście wszystko pod legendą sprawnej i fachowej obsługi  inwestycji.

Po wpłacie pieniędzy, które miały być zainwestowane pokrzywdzeni otrzymywali  informacje o wysokości zysku (oczywiście był on bardzo duży), a do jego wypłaty potrzebna była wpłata kolejnej kwoty pieniędzy jako procenty od zysku. W ten sposób oszuści zarabiali jeszcze więcej, a pokrzywdzeni tracili dodatkowe sumy, nawet  ponad zaplanowane do zainwestowania.

Pamiętajmy, aby nie wykonywać tych poleceń. Nasze dokumenty muszą być zawsze chronione przed dostępem innych osób, a tym bardziej nie pozwólmy, aby ktoś nieznany wykonywał za nas operacje finansowe. Każde wpisanie swoich haseł, kodów dostępów do bankowości w przypadku udostępnienia pulpitu swojego komputera czy telefonu powoduje, że są to dane znane obcej osobie, która w kazdej chwili może wypłacić pieniądze z naszego konta.

Przypominamy o ostrożności podczas każdej operacji finansowej. Apelujemy o rozważne podejmowanie decyzji w sprawach inwestowania swoich oszczędności i radzenie się w tym zakresie specjalistów, pracowników banków i osób bliskich, które mają doświadczenie w tego typu działaniach.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: