Już od ponad dwóch tygodni Polacy czynnie zaangażowani są w pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy przyjeżdżają do naszego kraju. Bardzo szybka reakcja pozwoliła na kompleksowe działania, które skupiają się nie tylko na zapewnieniu noclegu i wyżywienia, ale także na przygotowaniu uchodźców do nowego życia w Polsce.

Nie pierwszy raz w taką pomoc angażują się również mieszkańcy Podkowy Leśnej. Już 24 lutego, pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę, do Burmistrza Artura Tusińskiego napływały deklaracje od Podkowian, oferujących gotowość przyjęcia uchodźców pod swój dach. Tego dnia w Urzędzie Gminy odbyło się również posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego, który omówił sytuację, instruktaż procedur alarmowych i wojskowych oraz plan działania. W ciągu kolejnych dwóch dni mieszkańcy przekazywali dary w postaci materacy, koców, śpiworów i pościeli, a także środków higienicznych i artykułów spożywczych, które były przygotowane na przyjęcie pierwszych gości. Takie dary wraz z innymi niezbędnymi rzeczami przekazywać można do odwołania w MOK. To o tyle ważne, że do Podkowy Leśnej przybywają osoby w różnym wieku i z różnych grup społecznych – matek z dziećmi, dzieci z domu dziecka czy osób z niepełnosprawnościami. - Nikomu nie odmówiliśmy pomocy, pomimo że niektóre zadania wydawały się karkołomne. Udaje się tak wiele zdziałać, bo mamy solidarną, empatyczną i aktywną społeczność, dzięki której rzeczy z pozoru niemożliwe stają się do załatwienia – pisał Burmistrz Artur Tusiński. - Jestem niezmiernie wzruszony i wdzięczny mieszkańcom Podkowy i szeroko pojętej okolicy za gotowość niesienia bezinteresownej pomocy, dyspozycyjność i wsparcie organizacyjne.

Na tym jednak pomoc się nie zakończyła - Pomagamy na miarę naszych możliwości, jedni goszczą Ukraińców w swoich domach, inni przynoszą dary, segregują tony ubrań, gotują, użyczają samochodów, transportują ludzi albo wiozą konkretne artykuły na granicę – tak burmistrz podsumowywał pierwsze działania. Oprócz zakwaterowania i wyżywienia, Uchodźcy mogą liczyć na pomoc również w innych dziedzinach życia. Szkoły i przedszkola przyjęły już pierwszych uczniów z Ukrainy, ruszyła pomoc medyczna, psychologiczna i prawna, a także odbywają się spotkania informacyjno-integracyjne. Spotkania integracyjne organizuje również Podkowiańskie Liceum, gdzie młodzi mieszkańcy zaprosili nowych kolegów na pogaduchy przy grach planszowych i naukę języka polskiego.

Dodatkowo obywatele Ukrainy posiadający paszporty mogą z Podkowy Leśnej wyjechać do Holandii. - Nawiązaliśmy współpracę z Holandią. Burmistrz Amsterdamu wraz z policją holenderską oferuje pomoc obywatelom Ukrainy, głównie kobietom z dziećmi. Prowadzę rozmowy z obecną u nas policją holenderską, która dostarczyła do polskiej granicy kilka ciężarówek artykułów pierwszej pomocy i jedzenia, które zostaną przewiezione do Ukrainy. Holendrzy przygotowali swoje hotele i ośrodki szkoleniowe na pobyt Ukraińców, oferują opiekę socjalną, zdrowotną, edukację i dostęp do rynku pracy – dodaje burmistrz Tusiński, który zapowiedział, że z takiej pomocy może skorzystać 1000 osób.

Aby pomoc była długofalowa, w Podkowie uruchomiona została również zbiórka finansowa. Konto udostępniła podkowiańska Fundacja Lumen, a zgromadzone środki przekazywane będą na żywność, opłacenie kosztów utrzymania, środki higieniczne, chemiczne, medyczne i opatrunkowe oraz na leczenie. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronach Urzędu Miasta i w mediach społecznościowych podkowiańskich instytucji.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: