Czy faktycznie są szanse na usunięcie WIBORu z kredytu, w jaki sposób to zmienić?

Wskaźnik WIBOR w ostatnim czasie generuje ogromne zainteresowanie. Od jego poziomu zależy wysokość odsetek w kredytach ze zmienną stawką oprocentowania. Z tego powodu niejeden kredytobiorca chciałby odwiborować swój kredyt, by nie martwić się o spore wahania odsetek. Czy jest to możliwe?

Czym jest WIBOR?

Pod skrótem WIBOR kryje się pojęcie Warsaw Interbank Offer Rate. Jest to tak zwana stopa procentowa, która ma wpływ na wysokość raty kredytów udzielanych przez polskie banki. Najczęściej WIBOR spotkamy w przypadku kredytów hipotecznych, lecz zmienna stawka oprocentowania zdarza się też w innych umowach.

W ostatnim czasie wskaźnik WIBOR osiągał naprawdę wysokie, niespotykane od wielu lat wartości. Po wybuchu pandemii koronawirusa został obniżony do poziomu zaledwie 0.22%, czyli najniższego w swojej historii. Kredytowy raj nie trwał jednak zbyt długo. W 2021 roku problemem zaczęła być coraz szybciej rosnąca inflacja. Na to Narodowy Bank Polski zaczął reagować w prosty sposób. Regularnymi podwyżkami stóp procentowych. Pierwsza miała miejsce w październiku 2021 roku. Swoją najwyższą wartość WIBOR osiągnął dokładnie rok później, gdy wartość wskaźnika wynosiła 7,59%. Ostatni raz na takim poziomie znajdował się on jeszcze w 2002 roku.

Wysokość WIBORu brana jest pod uwagę w trakcie wyliczania odsetek od kredytu ze zmienną stawką oprocentowania. Wtedy na odsetki składa się marża banku, która zazwyczaj wynosi około 2% oraz właśnie WIBOR.

Co może dać odwiborowanie kredytu?

Skutek usunięcia WIBORu z kredytu byłby dość prosty. Pozwoli to na zmniejszenie raty kredytu. To, jak duża byłaby różnica, jest uzależnione od wysokości wskaźnika WIBOR, kwoty kredytu, a także okresu spłaty. Zmniejszenie raty może być jednak bardzo znacząco. W przypadku 25-letniego kredytu hipotecznego zaciągniętego na kwotę 300 000 złotych rata zmniejsza się prawie o połowę. Zamiast 2 536,10 zł miesięcznie wynosiłaby 1 271,56 zł. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne finansowo dla kredytobiorcy, który nie musiałby dłużej martwić się o wahania stóp procentowych.

W przypadku, gdy doszło do rażących zaniedbań ze strony banku można liczyć na znacznie więcej niż tylko usunięcie WIBORu. Wyroki mogą zapewnić na przykład wykreślenie hipoteki lub kredytobiorcy z bazy BIK. Niewykluczone są nawet całkowite zamknięcia oraz rozliczenia kredytu. Mowa tu również o uzyskaniu kwoty nadpłaty kapitału wynikającej z bardzo wysokich odsetek.

Czy jest szansa na usunięcie WIBORu z kredytu?

Do tej pory sprawy dotyczące usuwania WIBORu z kredytów nie były zbyt często spotykane. Wszystko przez niską wysokość tego wskaźnika. Ostatnie lata przyniosły jednak znaczący wzrost, który do tego koreluje z rekordowymi zyskami banków. Dlatego sprawą coraz częściej zaczęli zajmować się prawnicy, którzy specjalizują się też w kredytach zaciąganych we frankach szwajcarskich. Są to kancelarie, takie jak Sobota Jachira.

Oczywiście usunięcie WIBORu nie jest prostą sprawą. Aby było to możliwe, trzeba dopatrzyć się na przykład błędów ze strony banku przy udzielaniu kredytu. Może to być na przykład nieodpowiednie poinformowanie o ryzyku wynikającym ze zmiennego oprocentowania.

Nadzieję w tej kwestii dają przepisy dotyczące ochrony konsumenta. W ich świetle przerzucanie ryzyka w pełni na konsumenta jest niedopuszczalne. Szczególnie że WIBOR jest ustalany przez największe banki. Te mają więc nie tylko interes w tym, by wskaźnik znajdował się na jak najwyższym poziom. Mogą też istotnie wpływać na jego mechanizm.

Dlatego każda osoba, która posiada kredyt z oprocentowaniem zależnym od wskaźnika WIBOR, powinna zainteresować się tym tematem.

Udane próby usunięcia WIBORu z kredytu

To, że usunięcie WIBORu z kredytu jest możliwe, pokazuje między innymi przykład z 2022 roku. Jedna z osób, która zaciągnęła kredyt w złotówkach, z oprocentowaniem zależnym od WIBORu zdecydowała się zgłosić do kancelarii prawnej. Wszystko dzięki temu, że udało się jej doszukać błędów popełnionych przez bank w trakcie udzielania kredytu hipotecznego.

Dzięki prawnikom udało się zarzucić bankowi nieodpowiednie poinformowanie klientki o ryzyku wzrostu stóp procentowych. Dodatkowo kredytodawca nie przedstawił regulaminu ustalania stawki WIBOR. Z tego powodu sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Katowicach. Ten udzielił korzystnego dla powódki wyroku. Dzięki temu może ona spłacać kredyt hipoteczny z oprocentowaniem wyliczanym jedynie na podstawie marży banku. Póki co jest to jedynie postanowienie zabezpieczające. Dzięki niemu rata kredytu zmniejszyła się aż o 5 tysięcy złotych.

Takie wyroki doskonale pokazują, że jest szansa na odwiborowanie kredytu. Biorąc pod uwagę wysokość stóp procentowych i to, jak bardzo WIBOR wpływa na wysokość rat, niebawem możemy być świadkami wielu spraw sądowych w tym temacie. Sytuacja jest bardzo rozwojowa. Dlatego już niebawem może nadarzyć się doskonała okazja, by samemu zadbać o swoje finanse i zainteresować się odwiborowaniem kredytu.

materiał zewnętrzny

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: