Mimo trudnych warunków atmosferycznych, wolontariusze zasypani śniegiem stali na mrozie, oczekując na hojność naszych serc. Nie sprawiliśmy zawodu ani im, ani tym, którzy organizowali imprezy artystyczne, by zgromadzić nas tam, gdzie odbywały się licytacje przedmiotów podarowanych przez sponsorów. To była kolejna, piękna lekcja obywatelskiego wychowania.

Wśród wolontariuszy, artystów, sponsorów, ofiarodawców wrzucających pieniądze do puszek i zawzięcie licytujących - było bardzo wielu młodych ludzi, zarówno tych kilku jak i kilkunastoletnich.

Baranów
Tu niestety, Orkiestra nie grała. A szkoda, bo z pewnością wiele osób z chęcią ofiarowałoby pieniądze dla dzieci z chorobami nowotworowymi. Nie wykorzystano szansy integracji społeczeństwa wokół tego szczytnego celu, ani szansy na lekcję obywatelskiego wychowania dzieci i młodzieży. Wielka szkoda!
 
 
Grodzisk Mazowiecki
Tu zaangażowali się wszyscy. Sztab WOŚP był zlokalizowany w Grodziskiej Alternatywie, która „skierowała” na ulice miasta blisko100 wolontariuszy. Centrum Kultury zorganizowało program artystyczny, w trakcie którego odbywały się licytacje. Podobnie jak wiele osób, w tym zawzięcie licytujących dzieci, nie mogliśmy się oprzeć zachętom świetnie prowadzącej licytację Marii Barańskiej - dziennikarce Radia „Bogoria” i wylicytował piękny obraz „Szkoła” precyzyjnie wyklejony przez Aleksandrę Jeżo – uczennicę klasy IVd Szkoły Integracyjnej oraz torbę z drobiazgami podarowaną przez jednego ze sponsorów. Wśród licytujących zauważyliśmy burmistrza Grzegorz Benedykcińskiego. Licytacje były prowadzone również przez Radio „Bogoria”. Zebrano ponad 37.000 zł, w tym: do puszek wolontariuszy 32.000 zł, w licytacjach w Centrum Kultury 2.186 zł, a wRadiu „Bogoria” 3.100 zł. Ponadto na Allegro licytowano pompę podarowaną przez firmę Danfoss. Licytacja zamknęła się kwotą 20.100 zł.
 
Jaktorów
Sztab był zlokalizowany w Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Był ciekawy program rozrywkowy, w tym koncert na łyżkach Krzysztofa i Tomasza Gwizdów, uczestników ostatniego finału programu „Mam Talent”. Pan Tomasz - nauczyciel muzyki w jaktorowskiej szkole - prowadził imprezy. Zorganizowano loterię i licytację darów przekazanych przez 4 sponsorów. Zebrano łącznie 12.009 zł, w tym do puszek 30 wolontariuszy 4.317 zł.
 
Milanówek
Milanowski Sztab WOŚP już tradycyjnie mieścił się w Zespole Szkół Gminnych nr 1 przy ul. Królewskiej 69, gdzie Harcerze Hufca ZHP im. J. Kusocińskiego prowadzili imprezę, w trakcie której można było m.in.: posłuchać młodzieżowych zespołów muzycznych, zobaczyć taniec brzucha, podziwiać teatr ognia, wziąć udział w licytacjach przedmiotów podarowanych przez sponsorów oraz kupić los loterii (wszystkie losy wygrywały), a także posilić się w kawiarence. Wylicytowaliśmy koszulkę z logo miasta i autografem Jerzego Owsiaka. Druga impreza towarzysząca odbywała się w Społecznym LO nr 5 przy ul. Fiderkiewicza 41. Zebrano łącznie ok. 34.000 zł, w tym do puszek 60 wolontariuszy 20.615 zł, zaś w SLO 8.219 zł. Podziwialiśmy zaangażowanie harcerzy, nauczycieli szkoły. Znane jest nam otwarte serce dyrektor szkoły Elżbiety Przeździeckiej, która od wielu lat otwiera podwoje szkoły dla „Milanowskiej Orkiestry”. Z pewnością jednak wyniki zbiórki byłyby znacznie większe, gdyby Orkiestra mogła grać w centrum miasta np. w Teatrze Letnim i gdyby to granie wsparte było przez Centrum Kultury ciekawym programem artystycznym.

Podkowa Leśna
Sztab WOŚ, podobnie jak w ubiegłym roku, mieścił się w Samorządowej Szkole Podstawowej. Kiedy po południu przyjechaliśmy do Podkowy Leśnej, na ulicach nie było już wolontariuszy. Już o 16.00 ogłoszono wyniki zbiórki. Razem z kwotami, uzyskanymi z licytacji, która w szkole odbyła się poprzedniego dnia, zebrano 12.638 zł. To dużo w sytuacji, gdy w „Podkowińskiej Orkiestrze” grali wyłącznie uczniowie szkoły i ich rodzice oraz nauczyciele. Na pewno wyniki zbiórki byłyby większe, gdyby Orkiestrą dyrygował burmistrz i gdyby licytacje mogły się odbyć w trakcie jakiegoś ciekawego programu artystycznego zaproponowanego przez Centrum Kultury. Niestety, o tym w Podkowie w tym, ani w ubiegłym roku nie nie pomyślano!

Żabia Wola
Tu Orkiestra grała jedynie w szkole w Józefinie. Gra i będzie grać do czwartku. Wolontariusze zebrali kwotę 1.596 zł. W czwartek odbędzie się jeszcze dyskoteka, licytacja darów, loteria fantowa i kiermasz ciast. Organizatorzy przypuszczają, że ta kwota znacznie wzrośnie. Ogromne zaangażowanie szkoły budzi szacunek i tylko można żałować, że działań szkoły nie wsparły inne organizacje. W Urzędzie Gminy nie potrafiono nas nawet poinformować, gdzie był zlokalizowany Sztab WOŚP.

Nadarzyn – to nie jest gmina z naszego powiatu, ale za naszym pośrednictwem informuje Czytelników portalu o imprezach, które tam organizują. Mamy więc obowiązek i przyjemność poinformować Państwa o ich niedzielnym sukcesie. Tu sztab WOŚP zlokalizowany w Nadarzyńskim Ośrodku Kultury "wysłał" 27 wolontariuszy z nadarzyńskich szkół, wśród których najmłodszy miał 7 lat. Zebrano do puszek ponad 16.000 zł. Z licytacji ok. 70 przedmiotów, która odbyła się w trakcie koncertu, bardzo popularnej w Nadarzynie orkiestry OSP, uzyskano 6.000 zł, zaś z loterii ponad 1.000 zł. Trzeba zaznaczyć, że podczas koncertu sala była pełna. Tak więc liczący niewielu mieszkańców Nadarzyn zebrał ponad 23.000 zł. Brawo!!! Gratulujemy!

Miasta i gminy różnią się wielkością, trudno więc porównywać zebrane kwoty. Zaangażowanie w Grodzisku Maz. zarówno burmistrza jak i Centrum Kultury było ogromne, ale podobnie jak w Milanówku, oczekiwanych efektów nie dały licytacje. Przykład Nadarzyna pokazuje, że należy przygotować dobry program artystyczny, który zgromadzi wielu mieszkańców. Wówczas licytacje przyniosą znacznie lepsze efekty finansowe. Do władz samorządowych Baranowa, Jaktorowa, Podkowy Leśnej i Żabiej Woly apelujemy o większe zaangażowanie. Wolontariuszom i wszystkim, którzy wspierali ich działania przekazujemy wyrazy szacunku.
 
Redakcja
 
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: