27 kwietnia, w Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku odbyło się spotkanie z Barbarą Wachowicz, pisarką, autorką  ostatnio wydanej książki „Siedziby wielkich Polaków”. Spotkanie poprzedził koncert fortepianowy Joanny Maklakiewicz, zaś po spotkaniu miało miejsce otwarcie wystawy malarki Elżbiety Stępień.

Licznie zebranych powitała Dyrektor Muzeum Alicja Matracka-Kościelny, przedstawiając pianistkę i omawiając krótko program koncertu,  podczas którego mieliśmy okazję wysłuchać kilku utworów Chopina, które – jak podkreśliła Alicja Matracka-Kościelny - tak bardzo lubił grać Jarosław Iwaszkiewicz, a które w czasach dzieciństwa grała mu matka.

Następnie przez ponad godzinę słuchaliśmy ciekawej gawędy Barbary Wachowicz, witającej zebranych słowami  Cieszę się, że finał tego niezwykłego dnia mogę spędzić z Państwem”. Autorka książki „Siedziby wielkich Polaków”, w której ostatni rozdział „Pogoda domu niechaj będzie z Tobą” poświęciła Stawisku, bardzo ciepło mówiła o okresie młodości i późniejszych latach życia Jarosława Iwaszkiewicza, jego twórczości, przyjaźniom i pomocy jakiej wspólnie z żoną udzielał potrzebującym opieki i schronienia i to zarówno podczas okupacji jak i za czasów PRL-u. Barbara Wachowicz przypomniała, że za tę swoją działalność Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Wspominając o listach jakie pisali małżonkowie do siebie podkreślała wielką miłość ich łączącą oraz miłość obojga do Stawiska.

W swoim wystąpieniu, ale także we wspomnianej książce, Barbara Wachowicz wiele ciepłych słów skierowała do Dyrektor Alicji Matrackiej-Kościelny podkreślając, że to dzięki niej Stawisko „żyje”. Odbywają się tu ciekawe spotkania, koncerty, zawsze pełno jest ludzi.

W spotkaniu z pisarką uczestniczyła, wraz ze swoim małym synkiem, bardzo sympatyczna prawnuczka Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów - Ludwika Włodek, autorka książki „Pra. Opowieść o rodzinie Iwaszkiewiczów”.

Po spotkaniu Barbara Wachowicz wpisywała dedykacje do swoich książek, które można było zakupić przed spotkaniem. Kolejka po wpis była bardzo długa.

Ten ciekawy wieczór w Stawisku zakończył wernisaż wystawy akwareli Elżbiety Stępień, zorganizowanej w ramach Cyklu Promocji Twórczości Naszego Regionu.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Barbara Wachowicz w Stawisku


To może Cię zainteresować: